چگونه پنجره ای مناسب برای آب و هوای گرم انتخاب کنیم؟
07
آذر

چگونه پنجره ای مناسب برای آب و هوای گرم انتخاب کنیم؟

چگونه پنجره ای مناسب برای آب و هوای گرم انتخاب کنیم؟ برای آن دسته افرادی که درآب و هوای گرم زندگی میکنند، به خصوص آن هایی که در جنوب ایران هستند، پیدا کردن پنجره ای مناسب و با کیفیت که بتواند گرما را تحمل کند، میتواند سخت و پر دغدغه باشد.

شما پنجره ای را میخواهید که دوام بالایی داشته باشد، در طول روز گرمای زیادی را به داخل منتقل نکند و در عین حال بیشترین نوردهی را داشته باشد. این کار سخت تر از آن است که به نظر میرسد! بعضی از پنجره ها، نمیتوانند به خوبی مانع گرمای خورشید و پرتو های فرابنفش آن شوند. بدین ترتیب سبب بالاتر رفتن دمای خانه شما و بالاتر رفتن هزینه خنک کردن آن میشود.

اگر که هم اکنون و یا در آینده نزدیک به دنبال تعویض پنجره خود هستید، این چند توصیه برای شماست که بتوانید بهترین پنجره را برای خانه خود انتخاب کنید.

پنجره هایی با شیشه Low-E خریداری کنید

چگونه پنجره ای مناسب برای آب و هوای گرم انتخاب کنیم؟
 

شیشه Low-E به معنای شیشه ضد تشعشع (Low emissivity glass) است. این نوع شیشه دارای یک لایه خاص میباشد که مانع ورود بخشی از نور فرابنفش(UV) و فرو سرخ (IR) میشود، در حالی که برای ورود بخش زیادی از نور مرئی، ممانعتی ایجاد نمیکند. کنترل کردن و مانع شدن از عبور نور فرو سرخ باعث کاهش عبور گرما از پنجره شما میشود.

وقتی که حرف از عمل میشود، پنجره ضد تشعشع میتواند به حفظ دمای خانه شما و بهینگی در مصرف انرژی کمک کند. پنجره های ضد تشعشع به سرعت در حال محبوب شدن هستند، به خصوص در آب و هوا های گرم، چرا که آن ها مانع از ورود اشعه های مضر فرا بنفش و گرما میشوند.

پنجره های چند جداره را در نظر بگیرید

پنجره های چند جداره را در نظر بگیریداستفاده کردن از پنجره های دو جداره یا سه جداره به شما در صرفه جویی انرژی کمک میکند. چرا این چنین است؟ زیرا میتوان بین هر جداره گاز های مختلفی قرار داد تا عایق بندی ایجاد شود. آرگون یک گاز است که معمولا در پنجره های چند جداره استفاده میشود چرا که، بسیار بهینه و تهیه آن آسان است. این پنجره های بهینه کننده انرژی باعث پایین آوردن هزینه سرمایش و گرمایش خانه میشود.

در مورد فاکتور U، ضریب افزایش حرارت خورشیدی و  انتقال نور مرعی بیشتر بدانید

آیا میدانید که این اصطلاحات به چه معنا هستند؟ مشکلی نیست اگر نمیدانید! هر کدام از این اصطلاحات در برچسب پنجره هایی که توسط NFRC ارزیابی شده وجود دارد. شرکت های معروف پنجره سازی با این الزامات محصولات خود را ارزیابی و تایید میکنند. بیاید هر کدام از آن ها را شرح دهیم.

فاکتور-U

فاکتور-U مقدار گرمایی که از پنجره عبور میکند را اندازه میگیرد. هر چقدر که آن شماره در برچسب NFRC پایین تر باشد، پنجره ممانعت بیشتری برای عبور گرما دارد.

ضریب افزایش حرارت خورشیدی (SHGC)

SHGC به شما میگوید که چه مقدار گرما از پنجره عبور میکند، هر چقدر که آن مقدار کمتر باشد، گرمای خورشید کمتری وارد میشود.

انتقال نور مرعی (VT)

VT نشان میدهد که پنجره چه مقدار نور طبیعی را در طول روز عبور میدهد. هر چقدر که این مقدار بیشتر باشد، نور طبیعی بیشتری را دریافت خواهید کرد.

برای آب و هوای گرم و خشک در جنوب، شما باید به دنبال پنجره هایی با فاکتور-U پایین ، SHGC پایین و VT بالا باشید. اینگونه شما قادر خواهید بود، که پنجره شما نور طبیعی زیادی را عبور و از عبور گرمای خورشید در مقایسه با پنجره هایی با SHGC بالا، ممانعت کند.

ما این گونه پنجره ها را برای افرادی که در آب و هوای گرم زندگی میکنند پیشنهاد میدهیم:

برای منطقه گرمسیری جنوب، ما پنجره SunDefence (ضد آفتاب) با گاز آرگون را پیشنهاد میدهیم. این پنجره یک لایه ضد تشعشع محافظت کننده داشته که بین شیشه های آن گاز آرگون وجود دارد و حرارت و نور را منعکس میکند، و باعث حفاظت از خانه و اسباب آن در برابر اشعه فرابنفش میشود.

هم اکنون که شما بهترین گزینه ها را برای انتخاب پنجره و مقابله با گرما را دارید، زمان انتخاب پنجره مناسب است. تحقیقات خود را انجام دهید. پنجره های با کیفیتی را انتخاب کنید که گرما را بیرون و نور را به داخل منتقل میکنند.