یراق آلات درب و پنجره UPVC

یراق آلات در و پنجره  یو پی وی سی(UPVC window hinge)

تنوع یراق آلات در و پنجره یو پی وی سی ، دستگیره ها ، قفل ها و لولا ها در پنجره های قدیمی آهنی ، آلومینیومی و چوبی در مقایسه با انواع پنجره های دوجداره مدرن بسیار محدود هستند. بنابراین طراحان و معماران ساختمان با اندکی توجه و دقت می توانند به بهترین و بهینه ترین حالت دست یابند. انواع یراق آلات مطرح به شرح زیر است:

یراق آلات تک حالت بازشو – Turnig window
یراق آلات دو حالت بازشو – Tilt and turn window
یراق آلات دو لنگه بازشو فرانسوی – French window
یراق آلات کلنگی جهت پنجره های سرویس – Tilt up window
یراق آلات تک حالته چرخشی – Tilt down window
یراق الات پنجره های چرخشی محور وسط – Pivot window
یراق آلات فولکس واگنی برای پنجره های لولایی – Slide and tilte Window
یراق آلات کشویی جهت پنجره های کشویی – Sliding window
یراق آلات پنجره کشویی بالا رونده – Slide and lifting window
یراق آلات پنجره های آمریکایی لیفتینگ – Lifting window
یراق آلات پنجره دولنگه کشویی – Double Horizontal Sliding Window
یراق آلات پنجره آکاردئونی – Slide Folding Window

برند های مطرح انواع یراق در ایران به شرح زیر است

یراق آلات انواع درب برای پروفیل های یو پی وی سی(UPVC door hinge)

یراق آلات در یو پی وی سی که شامل لولا ها – قفل – دستگیره و سیلندر می گردد کلاً با یراق تک حالته و دو حالته تفاوت دارد . در یراق درب با توجه به اینکه درب بازشو بدلیل ارتفاع و پهنای زیاد و استفاده از پروفیل مخصوص درب (سش درب ) وزن سنگینتری نسبت به پنجره دارد به همین دلیل در درب ها می بایستی حتماً از لولای مخصوص درب و یا لولای ۳D و یا قابل تنظیم ۱۳۰ Kg استفاده گردد تا احتمال خرابی و یا شکست لولا ها را به حداقل رسانده و خسارت های بعدی ناشی از شکست و خرابی لولا را از بین برده تا کاربر بتواند استفاده بهینه ای از درب نماید. اصولاًبدلیل وزن سنگین درب تعداد لولاهای مخصوص درب نصب شده روی پروفیل حداقل ۳ عدد می باشد و مورد دیگر اینکه لولایی که در وسط درب نصب می گردد بهتر است نزدیکتر به لولای بالا باشد. لولای بالا وزن اصلی درب را تحمل می نماید.به همین دلیل می بایست لولای وسط بیشتر کمکی لولای بالا باشد تا لولای پائین ، ولی در رابطه با استفاده این یراق توجه کاربر باید به این نکته توجه کرد که یراق سوئیچی با توسط به اینکه در قفل (اسپانیولت ) آن مکانیزم خاصی وجود دارد ، کمی برای بانوان سخت می باشد.

( در هنگام کلید کردن درب می بایست دستگیره را به سمت بالا چرخاند تا پیم ها قفل شود سپس کلید شود . بالا بردن دستگیره نیاز به فشار زیاد دارد.)

یراق فرانسوی

در درب و پنجره هایی که هر ۲ لنگه آن باز می شود دو مدل یراق قاب نصب می باشد.

  1. یراقی که لنگه اصلی آن به صورت یراق پنجره ای و یا سوئیچی بوده ولی لنگه دوم آن با چفتی بنام کشو مغزی بسته می شود مانند درب های آهنی قدیمی.
  2. یراق معروف بنام یراق فرانسوی که لنگه اصلی آن مانند قبلی ولی با تفاوت اینکه این لنگه بصورت دو حالته نیز باز می شود و لنگه دوم توسط مکانیزم خاصی از هر ۳ طرف پنجره بالا ، پائین و پشت کیپ می گردد.یراق کشو مغزی از لحاظ کیپ بودن بسیار ضعیف تر از یراق فرانسوی می باشد.

یراق کتابی

این نوع یراق بیشتر در پنجره های سرویسی استفاده می گردد. حرکت بازشو این یراق فقط از سمت بالا می باشد و در چپ و راست باز نمی شود به این خاطر پاک کردن شیشه پنجره بسیار کار مشکلی بوده به همین خاطر در این نوع پنجره ها با یراق کتابی از شیشه مات استفاده می گردد تا کثیفی شیشه کمتر دیده شود

یراق آکاردونی

این نوع یراق بیشتر در پنجره های سرویسیاین نوع یراق در درب های بالای ۲۵۰۰ سانتیمتر اسفاده می گردد که کاربر نیاز دارد از تمامی بازشو درب استفاده نموده و اینکه در زمان باز بودن درب ها بازشو ها کمترین محیط را اشغال نماید.درب با عرض بالای ۲۵۰۰سانتیمتر هیچ گاه نمی تواند به صورت ۲ لنگه بازشو باشد، بدلیل اینکه استانداردترین عرض لنگه درب ۱۰۰۰ سانتیمتر بوده و بیشتر از آن غیر استاندارد می باشد. پس در دربهای بالای ۲۵۰۰ سانتیمتر استفاده از درب لولایی غیر ممکن است به همین خاطر در این درب ها با عرض زیاد از سیستم آکاردونی استفاده می گردد. این نوع یراق بطور مثال در عرض ۳۰۰۰ سانتیمتر اصولاً به صورت حداقل ۴ درب ساخته شده بطوریکه این چهار درب روی هم لولا می گردد و هر ۴ لنگه روی هم تا شده و به کنار می رود . ولی به دلیل بالا بودن قیمت این یراق کمتر استفاده می گردد.

تنوع یراق آلات ، دستگیره ها ، قفل ها و لولا ها در درب های آهنی ، آلومینیومی و چوبی در مقایسه با انواع درب مدرن بسیار محدود هستند. بازشو درب های یو پی وی سی می توانند به اندازه تنوع یراق آلات پنجره های دوجداره باشند. به نحوی که با تغییر اندازه دادن انواع پنجره، می توان کاربری آنها را به درب تغییر داد. مانند انواع درب کشویی ، درب فولکس واگنی، درب تاشو و …