مزایا و معایب پنجره های فایبرگلاس
07
آذر

مزایا و معایب پنجره های فایبرگلاس

مزایا و معایب پنجره های فایبرگلاس  چوب، فایبرگلاس یا وینیل؟

در یکی از مهمترین تصمیمات در فرآیند تعویض پنجره، فایبرگلاس اغلب به عنوان گزینه ای میانی به حساب می آید. فایبرگلاس، کاملاً مثل چوب نیست اما ظاهر مشابهی دارد. این ماده، محکم و بادوام است اما به اندازه وینیل مقرون به صرفه نیست.

برای انتخاب جنس پنجره، معیار های بسیار مهم تری از ظاهر و قیمت وجود دارد. وقتی به تمام مزایای پنجره های فایبرگلاس می نگرید، در می یابید که از بسیاری جهات، بهتر از هر دو جنس چوب و وینیل است.

fiberglass bathroom windowsمزایای پنجره های فایبرگلاس

فایبرگلاس یک ماده چند منظوره است که در بسیاری از قاب های پنجره استفاده می شود. شما می توانید آن را در همه چیز، از قایق ها و هواپیماها گرفته تا عایقکاری به کار رفته در خانه خود پیدا کنید. با این میزانِ کاربرد فراوان، این ماده قطعاً باید دارای مزایای زیادی باشد.

۱. فایبرگلاس قدرتمند و با دوام است.

همان طور که از اسمش پیداست، فایبرگلاس از فیبر های شیشه ای ساخته شده است. در یک فرآیند، یک دستگاه بافنده ی پود، تار های فیبر شیشه را در داخل یک دستگاه تزریق رزین می بافد. الیاف شیشه به شکلی هدف مند قرار گرفته اند تا اطمینان حاصل شود که هر خط از مواد، دارای حداکثر استحکام است.

این فرآیند شیشه شکننده را تقویت می کند و ماده ای کاملاً جدید ایجاد می کند که چندین برابر قوی تر از وینیل یا چوب است. به دلیل استحکام بیشتر، قاب های فایبرگلاس می توانند شیشه های پنجره ی بزرگتری را نگه دارند تا دیوارهای شیشه ای چشم نوازی را ایجاد کنند.

استحکام فایبرگلاس از با دوام بودن آن قابل مشاهده است. قاب های پنجره های فایبرگلاس به آسانی آسیب نمی بینند و در برابر خراشیدگی، لب پریدگی، پیچ خوردگی و خوردگی که ممکن است در سایر مصالح پنجره مشاهده کنید مقاوم هستند. پنجره های فایبرگلاس برخی شرکت ها از یک ماده فایبرگلاس پنج لایه ثبت شده استفاده می کنند تا قوی ترین و با دوام ترین پنجره ها را در صنعت ایجاد کند.

۲. پنجره های فایبرگلاس از نظر مصرف انرژی به صرفه هستند.

پنجره های فایبرگلاس به گونه ای ساخته شده اند که در برابر گرما و سرمای شدید مقاومت می کنند. این قاب های قدرتمند و بادوام، پایدار و صلب هستند، بنابراین با تغییر آب و هوا منبسط یا منقبض نمی شوند.

از آنجا که شیشه عایق است، فایبرگلاس مزایای مشابهی را ارائه می دهد. پنجره های فایبرگلاس گرما را جذب کرده و نگه می دارند، که به حفظ آسایش خانه شما در زمستان و بیرون نگه داشتن گرمای بالا در تابستان کمک می کند.

پنجره های فایبرگلاس خوب دارای ضریب عایق بندی مشابه عایق بندی طبیعی پنجره های چوبی هستند. پنجره های فایبرگلاس در ترکیب با شیشه های دو یا سه لایه ، بازده انرژی خانه شما را افزایش می دهند و باعث صرفه جویی انرژی شما می شوند.

پنجره های فایبرگلاس۳. پنجره های فایبرگلاس کمتر به نگهداری نیاز دارند.

فایبرگلاس تاب بر نمی دارد، ترک نمی خورد و زنگ نمی زند. در هنگام وقوع یک حادثه ساختمانی یا یک رویداد آب و هوایی به سختی آسیب می بیند. استحکام و دوام این ماده به ماندگاری آن کمک می کند.

این امر باعث می شود که قاب فایبرگلاس به راحتی در طول عمر پنجره قابل نگهداری باشد. با پنجره های فایبرگلاس با کیفیت، شما حتی نیازی به رنگ آمیزی مجدد آنها ندارید. روکش پودری نهایی کارخانه، مانند خود قاب با دوام است ، بنابراین لیست کارهای سالانه تعمیر و نگهداری پنجره شما کوتاه خواهد بود.

معایب پنجره های فایبرگلاس

فایبرگلاس، علی رغم مزایای آن، بی نقص نیست. در انتخاب پنجره های فایبرگلاس اشکالاتی وجود دارد.

۱. پنجره های فایبرگلاس پر هزینه تر از پنجره های PVC هستند.

به طور متوسط، شما برای قدرت و دوام فایبرگلاس هزینه ی بیشتری می دهید. متناسب با این که شما، یک یا چند پنجره را تعویض می کنید هزینه افزایش می یابد.

از دید مثبت، پنجره های فایبرگلاس اغلب کمتر از پنجره های چوبی قیمت دارند و زمانی که صرفه جویی در نگهداری، تعمیرات و انرژی را در نظر بگیرید، فایبرگلاس مقرون به صرفه تر از آن است که فکر می کنید.

۲. شما برای انتخاب رنگ،گزینه های کمتری نسبت به پنجره های چوبی دارید.

پنجره های فایبرگلاس نباید رنگ آمیزی شود. اگر به دنبال تناسب رنگ دقیق با طراحی خانه خود هستید، چوب، انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می دهد. شما هنوز هم می توانید در یکی از پنج گزینه پنجره ی تک رنگ یا چهار گزینه پنجره ی دو رنگ، یک طرح رنگی مکمل پیدا کنید که تنوع بیشتری در طراحی نسبت به PVC به شما ارائه می دهد.

این طرح، شامل پنجره های فایبرگلاس مشکی است، یک مدل در حال افزایش محبوبیت در هر نوع خانه که در عین مدرن بودن، کلاسیک نیز به شمار می آید. شما می توانید پنجره ای با نمای داخلی سفید و نمای خارجی سیاه داشته باشید یا پنجره ای با قاب سیاه در داخل و خارج انتخاب کنید.

مزایا و معایب پنجره های فایبرگلاسفایبرگلاس در مقایسه با پنجره های PVC و چوبی

وقتی صحبت از هزینه جایگزینی پنجره ها یا زیبایی شناسی کلی پنجره های شما می شود، جایگاه فایبرگلاس در بین چوب و PVC و همینطور پنجره های آلومینیومی قرار می گیرد. اما در خیلی از موارد، در جایگاهی برابر یا بالاتر از این مواد قرار می گیرد:قدرت، دوام، بازدهی انرژی و نگهداری.

زمانی که شما قادر به تشخیص کیفیت بهتر در ساخت هیچ یک از این سه ماده ی پنجره نیستید (زمانی که از نظر کیفی برابر هستند)، فایبرگلاس می تواند ترکیب مناسبی از مزایا و قیمت مناسب را برای شما ارائه دهد.