عمر پنجره‌ها چقدر است؟
20
مهر

عمر پنجره‌ها چقدر است؟

شاید ۱۵ یا ۲۰ سال. یا بین ۱۰ تا ۴۰ سال؟

عمر پنجره‌ها چقدر است؟ جواب‌های مختلفی برای این سوال وجود دارد. به همین دلیل ممکن است انتخاب زمان مناسب برای تعویض پنجره‌ها دشوار باشد. سخت‌ترین بخش، این است که همه‌ی جواب‌ها تقریبا درست هستند. اما صادقانه‌ترین جواب، یک عدد نیست بلکه «بستگی دارد» است. فاکتور‌های بسیاری در عملکرد، ظاهر و کارایی پنجره‌ها در طولانی‌مدت تاثیر می‌گذارند که برای هرکدام از پنجره‌های یک خانه متفاوت هستند.

۴ فاکتور که در عمر پنجره‌ها تاثیر می‌گذارند

هر قسمت از خانه‌ی شما بالاخره روزی خراب خواهد شد و پنجره‌ها از این موضوع مستثنی نیستند. ممکن است یک فاکتور به تنهایی یا چند فاکتور مختلف پنجره‌ی شما را زودتر فرسوده کنند.

عمر پنجره‌ها چقدر است؟۱. کیفیت و جنس پنجره

پنجره‌های مختلف با ‌توجه به جنسشان، به مراقبت و نگهداری خاص خود نیاز دارند. اگر از پنجره‌ها به صورت روزانه مراقبت نشود، عمر آن‌ها به شدت کاهش می‌یابد. اما اگر به درستی از آن‌ها نگهداری شود، مخصوصا که اگر از چوب، فایبرگلاس یا وینیل ساخته‌شده‌باشند، سال‌ها عمرمی‌کنند.

  • پنجره‌های چوبی: با وجود اینکه نگهداری از آن‌ها زحمت زیادی دارد، پنجره‌های چوبی به داشتن عمر طولانی معروف‌اند. دلیل اینکه در خانه‌های قدیمی اطرافتان پنجر‌ه‌ی چوبی زیاد استفاده شده است هم همین است. بنابراین اگر وقت کافی برای مراقبت از آن‌ها صرف کنید، عمر زیادی خواهند کرد.
  • پنجره‌های فایبرگلاس: این نوع از پنجره‌ها که به مراقبت زیادی هم احتیاج ندارند، ظاهری شبیه به چوب داشته و طول عمر و مقاومت بالایی دارند؛ حتی در هوای بسیار سرد یا بسیار گرم. برای حفظ ظاهرشان و کارایی آن‌ها در حفظ انرژی، تنها باید آن‌ها را تمیز کنید و زیر نظر داشته باشید.
  • پنجره‌های وینیل یا UPVC: همیشه ارزانی دلیل بر بی‌کیفیتی نیست. پنجره‌های ساخته‌شده از وینیل که ارزان‌تر از پنجره‌های چوبی و فایبرگلاس هستند، از ترکیبات مقاوم و ضد زنگ ساخته شده‌اند که از تاب‌برداشتن آن‌ها به علت تغییرات آب‌‌و‌هوایی جلوگیری میکند.

عمر پنجره‌ها چقدر است؟۲. آب‌وهوا

پنجره‌ها مقاوم ساخته می‌شوند اما شرایط آب‌و‌هوایی سخت، سرعت خراب‌شدن آن‌ها را بیشتر می‌کند. آسیب‌های ناشی از طوفان یا تگرگ ممکن است به قدری به آن‌ها آسیب بزند که مجبور به تعویض پنجره شوید. اگر در مناطقی هستید که آب‌و‌هوای مشابهی را دارد، ممکن است طول عمر پنجر‌ه‌تان تحت تاثیر قرار بگیرد.

  • گرما یا سرمای شدید: گرما یا سرمای شدید و تغییر مداوم دما می‌تواند شکل پنجره‌ها را دچار تغییر کند و به آن‌ها آسیب بزند.
  • جریان هوای نمک: نمک، خورنده است. جریان هوایی که از سطح اقیانوس می‌‌آید و دارای نمک است روی پنجره‌ی شما می‌نشیند و به مرور زمان،‌ ظاهر آن را تغییر می‌دهد.
  • آفتاب: اشعه‌های “uv” آفتاب به پنجره آسیب می‌زنند. پنجره‌هایی که برای مدت طولانی در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارند، زودتر فرسوده می‌شوند. بنابراین احتمالا پنجره‌هایی که در سمت آفتاب‌گیر خانه هستند، باید زودتر تعویض شوند.
  • رطوبت: اگر در منطقه‌ای هستید که باران زیاد می‌بارد یا رطوبت بالایی دارد، نم و رطوبت بیشتری روی پنجره‌ی شما قرار خواهد داشت. رطوبت بیش از حد، سبب رنگ‌پریدگی ،ترک، تغییر شکل و تاب‌برداشتن حواشی پنجره‌هایتان خواهد شد.

عمر پنجره‌ها چقدر است؟۳. نصب نامناسب و غلط پنجره

سلامت طولانی‌مدت پنجر‌ه‌تان از روز اول آغاز می‌شود. نصب درست پنجره مطابق توصیه‌های سازندگان آن،‌ سبب می‌شود که عمر پنجره‌ شما افزایش یابد و عملکرد بهتری داشته باشد.

 زمانیکه پنجره به طور صحیح نصب شده‌باشد، درز‌ها گرفته‌می‌شوند و انرژی بیشتری ذخیره خواهدشد. هم‌چنین از نشت آب به داخل اجزای آن و آسیب به آن‌ها جلوگیری می‌کند. درنهایت، پنجره‌ای که به درستی نصب شده‌باشد، سال‌ها جابه‌جا نخواهد‌شد.

عمر پنجره‌ها چقدر است؟۴. میزان استفاده از پنجره

بیشتر پنجره‌ها را می‌توان باز کرد. حال یا با کشیدن آن یا به‌وسیله‌ی یک دستگیره می‌توانید آ ن‌ها را باز یا بسته کنید. همانطور که پس از کیلومتر‌ها رانندگی، ماشین فرسوده‌تر می‌شود یا پس از استفاده‌ی زیاد از ماشین چمن‌زنی خراب می‌شود،‌ پنجر‌ه‌ها و اجزای درون آن‌ها هم بعد از مدتی فرسوده می‌شوند. اگر شما جز آن دسته از افراد هستید که برای تهویه هوا و یا هواخوردن پنجره‌هایتان را باز می‌کنید،‌ پنجره‌هایتان نسبت به آن‌هایی که اصلا باز نمی‌شوند زودتر فرسوده می‌شوند.

البته در این مواقع، اگر خرابی وجود داشته باشد به راحتی تعمیر خواهد ‌شد. یعنی اگر دستگیره بشکند یا پنجره به خوبی بسته نشود یا گیر کند، می‌توانید بخش ‌های شکسته را تعمیر کنید و سال‌ها از آن پنجره استفاده کنید. اما اگر مشکل دیگری داشته‌باشد، تعویض پنجره به‌صرفه‌تر خواهدبود.

how long do windows last headerچه زمانی پنجره‌مان را تعویض کنیم؟

شما نمی‌توانید عمر پنجره‌تان را پیش‌بینی کنید. موارد دیگری به غیر از عمر آن‌ها هم باید در نظر گرفته ‌شوند و اگر شما اولین ساکن خانه‌تان نبودید، حتی نمی‌دانید که پنجر‌ه‌ها چندساله هستند.

طبیعتا شما ترجیح می‌دهید که از هزینه‌هایی که کرده‌اید بیشترین سود را ببرید و از پنجره‌هایتان تا آخرین لحظه استفاده کنید و تا جایی که امکان دارد پروژه‌ی بازسازی و تغییر خانه‌تان را به تاخیر بیاندازید. اما اگر نشانه‌های آشکار فرسودگی یعنی آسیب ناشی از تغییرات هوایی، نشت آب، پایین آمدن کارایی یا میعان آب را در پنجره‌ مشاهده کردید، احتمالا زمان تعویض پنجره‌ها فرا رسیده است. زیرا آسیب‌هایی که به یک پنجره وارد می‌شود می‌تواند بخش‌های دیگر خانه‌تان هم درگیر کند.

اگر برای تعویض پنجره‌هایتان دچار تردید هستید با یک متخصص مشورت کنید. یک متخصص پنجره به راحتی می‌تواند تشخیص دهد که آیا پنجره شما باید تعویض شود یا تعمیر خواهد شد.

با تعویض پنجره‌تان، از نصب صحیح آن‌ها هم اطمینان حاصل خواهید کرد و آن‌ها برای سال‌ها ظاهر و کارایی خود را حفظ خواهند کرد.