راهنمای پنجره‌های تعویض شونده
12
تیر

راهنمای پنجره‌های تعویض شونده

پنجره‌های تعویض شونده که در سراسر جهان بسیار متداول و شناخته شده می‌باشند ممکن است برای مالکین خانه چندان شناخته شده نباشد. پنجره‌ی تعویض شونده چیز عجیبی است که کمتر وسیله‌ی خانگی با آن برابری می‌کند. همانطور که از نامش برمی‌آید، پنجره‌ای است که به صورت یکی به ازای یکی، جایگزینِ پنجره‌ی کنونی شما می‌شود. پنجره‌ی قدیمی که درمی‌آورید بطور کامل با پنجره‌ی جدید (پنجره‌ی تعویض شونده) جابجا نمی‌شود.

زمانی که پنجره‌ی قدیمی‌تان را درآوردید، فقط ارسی و چند قطعه‌ی مرتبط دیگر را خارج می‌کنید. کل پنجره‌ای که اساساً توسط سازنده‌ی خانه نصب شده بوده را درنمی‌آورید. خارج کردن تمامی قطعات فلزی پنجره‌ی قدیمی سخت است بنابراین مقداری از آن در جای خود باقی می‌ماند.

علیرغم اینکه پنجره‌ی تعویض شونده دقیقاً شبیه به پنجره‌ی اصلی می‌باشد (تحت نام پنجره‌ی ساختمانی جدید نیز شناخته می‌شود) همان کارکرد قبلی را دارد. اگر یک پنجره‌ی کشویی داشته باشیم، به سمت بالا یا پایین حرکت می‌کند. اگر پنجره‌ی لولایی باشد به صورت افقی باز و بسته می‌شود. اگرچه پنجره‌های تعویض شونده نسبت به پنجره‌های اصلی کوچک‌تر هستند معمولاً عملکرد بهتری نسبت به آنها دارند.

نشانه‌هایی که بر اساس آنها به پنجره‌های تعویض شونده نیاز دارید

معمولاً مشخص است چه زمانی نیاز به تعویض پنجره دارید. با این حال هزینه‌ی بالای این کار ممکن است باعث شود مالک خانه پروژه‌ی تعویض را سال‌ها به تأخیر بیندازند.

 • قبض برق یا گاز زیاد. هزینه‌های انرژی بطور غیرعادی بالا هستند با این حال به انواع دیگر تعمیرات پنجره پرداخته‌اید تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید (عمدتاً ایزولاسیون دیوارها و اتاق زیرشیروانی).
 • جریان هوا. ممکن است کوچک‌ترین ترک‌هایی که در شیشه یا قاب پنجره وجود دارند در زمستان باعث بوجود آمدن جریان‌های نسیم خنک به درون خانه شوند.
 • شیشه‌ی پنجره‌ها سرد است. پنجره‌های تک جداره فارغ از وضعیتی که دارند، معمولاً حس سرمای بیشتری می‌دهند. اما اگر پنجره‌های دوجداره دارید زمانی که دمای بیرون بسیار سرد می‌باشد بایست با لمس کردن آنها خنکی متعادلی احساس کنید.
 • سختی در باز و بسته کردن پنجره‌ها. پنجره‌هایی که قاب چوبی دارند معمولاً بخاطر لایه‌های رنگ گیر می‌کنند. نشست فونداسیون باعث ایجاد پیچش در قاب‌ها می‌شود و جلوی حرکت ارسی پنجره را می‌گیرند. قفل و لولای پنجره‌های لولایی زنگ می‌خورد. هریک از این موارد ممکن است ضرورت تعویض کامل بجای تعمیر پنجره را بوجود آورد.
 • رنگ و تعمیر پنجره‌ها غیر ممکن شده است. زمانی که پنجره‌های شما به شرایطی می‌رسند که پولک پولک شده، ترک خورده، پوسته پوسته شده و چوب آن دچار خوردگی شده و در حال فروریختن باشد، تعویض پنجره‌ها بجای تعمیر به عنوان مقرون به صرفه‌ترین گزینه در نظر گرفته می‌شود.
 • پول اضافه ای به شما می‌رسد. اگر پول اضافه‌ای دارید که می‌توانید برای بازسازی خانه خرج کنید (مانند پاداش کاری، ارث، وام مسکن و …) منطقی است که مقداری از آن را برای تعویض پنجره‌ها صرف کنید.
 • خودتان نمی‌توانید پنجره‌ها را تعویض کنید. اکثر مردم نمی‌توانند خودشان پنجره‌ها را تعویض کنند.

یافتن یک شرکت پنجره

شرکت‌های پنجره‌ی تعویض شونده دو دسته‌بندی دارند. دسته‌ی اول مربوط به شرکت‌های کاملاً محلی می‌باشد. این شرکت‌ها ممکن است یک تولید کننده‌ی خاص مورد پسندشان باشد اما معمولاً گستره‌ای از تولید کنندگان را در اختیار دارند تا از میان آنها انتخاب کنند. دسته‌ی دوم مربوط به عملیات‌های شرکتی یا فرانشیزی می‌باشد. این عملیات‌های بزرگ می‌توانند گستره‌ای از تولید کنندگان را در اختیار شما قرار دهند اما بیش از همه، آنها برند خود یا برند خانگی مطلوب خود را پیشنهاد می‌دهند.

به خاطر داشته باشید زمانی که در حال خرید پنجره‌های تعویض شونده هستید در واقع از شرکت‌های پنجره و نصب خرید را انجام می‌دهید، حتی گاهی ممکن است در یک قالب قرار گیرند.

گزارشات مشتری منبع خوبی برای رتبه‌بندی عملکرد و کیفیت برای عملیات‌های پنجره می باشد.

نکاتی برای خرید پنجره‌های تعویض شونده

صنعت پنجره‌ی تعویض شونده به شدت رقابتی است و یافتن فراوانی شرکت‌های پنجره در هر شهری کار سختی نیست. فروشندگان در رابطه با ارتقای بسیاری از فضاهای خانگی می‌توانند شما را در این زمینه گمراه نمایند که با تعویض پنجره‌های خود چه مقدار پول صرفه‌جویی خواهید نمود (از طریق صرفه جویی در مصرف انرژی) و همه‌ی شرکت‌ها نیز در رابطه با برآوردهای خود صادق نیستند. باید موضوع را به دقت مورد بررسی قرار دهید. چند نکته برای کمک به شما در شروع کار:

 1. حداقل ۵ برآورد. هیچ کس دوست ندارد برآوردی تهیه کند اما این امر جای تنبلی کردن ندارد. حداقل ۵ برآورد تهیه کنید: داشتن بازه‌ی وسیع قیمت‌ها شما را به حرکت وا می‌دارد. خبر خوب اینکه برآوردهای پنجره‌ی تعویض شونده به راحتی قابل دستیابی است. کمتر شرکت‌هایی وجود دارند که بابت برآوردها پول دریافت می‌کند و فروشندگان معمولاً مطابق با برنامه‌ی شما کار خود را انجام می‌دهند.
 2. هدف خود را بشناسید. اجازه ندهید که فروشنده به شما بگوید چه پنجره‌ای نیاز به تعویض دارد. حتی یک فروشنده‌ی صادق نیز ممکن است وسوسه شود که چند پنجره بیشتر در برآورد خود ببیند.
 3. پنجره‌هایی که برند نیستند را بیابید. فروشنده را تشویق کنید که به شما کمک کنند بازه‌ی کاملی از تولید کنندگان پنجره را بیابید. نه فقط برندهای نام آشنا و گرانقیمت!
 4. درباره‌ی برآورد به توافق برسید. فوری نسبت به برآورد واکنش نشان ندهید. اگر پیش از پذیرفتن کمی صبر کنید ممکن است بتوانید بر قیمت پایین‌تری مذاکره کنید. در این صنعت مذاکره اجتناب ناپذیر است.
 5. پنجره‌های ارزان قیمت را درنظر بگیرید. با توجه به رقابت شدید میان تولید کنندگان پنجره‌های تعویض شونده، این امکان وجود دارد که پنجره‌های تعویض شونده‌ی ارزان قیمتی را پیدا کنید که با نیازهای شما مطابقت دارند.
 6. مصالح پنجره را با دقت انتخاب کنید. یک جمله‌ی قدیمی می‌گوید: «UPVC انتخاب نهایی است». یعنی با اینکه چوب ممکن است در گذر زمان دچار خستگی و پوسیدگی شود، پنجره‌های UPVC سال‌ها در شرایط خوب باقی می‌مانند. اما همیشه موضوع این نیست. UPVC به عنوان یک ماده‌ی پلاستیکی بر اثر نور خورشید دچار خرابی و رنگ پریدگی می‌شود. پنجره‌های آلومینیومی نیز به شدت پایدار هستند اما معمولاً رتبه‌ی راندمان انرژی پایین‌تری نسبت به چوب یا UPVC دارند. در نهایت باید گفت که اهداف خود را اولویت‌بندی کرده و آن نوع پنجره‌ای را انتخاب کنید که به بهترین نحو با نیازها و بودجه‌ی شما تطبیق دارد.