11 راه برای گرم نگه داشتن خانه و صرفه جویی در هزینه ها
19
بهمن

۱۱ راه برای گرم نگه داشتن خانه و صرفه جویی در هزینه ها

۱۱ راه برای گرم نگه داشتن خانه و صرفه جویی در هزینه ها ،  در ایران، مردم معمولاً از ماه آبان گرمایش مرکزی خود را روشن کرده و تا اسفند روزانه از آن استفاده می‌کنند. این مصادف با تغییر ساعت‌ها و افت دماست.

گرمایش منازل بیش از ۷۰٪ انرژی مصرفی خانگی را شامل می‌شود. بنابراین کاهش این رقم در صورتی که بتوانیم خانه‌ها را به اندازه کافی گرم نگه داریم هزینه‌های انرژی را کاهش می‌دهد.

جدیدترین ارقام نشان می‌دهد که ۳۸/۲ میلیون خانوار در انگلیس در فقر سوختی به سر می‌برند و این بدان معناست که تقریباً ۱۱٪ از خانه‌های انگلیس قابلیت گرمایشی ندارند. اگرچه این مشکل قابل توجه است، اما لازم نیست همه راه حل‌ها پیچیده و پرهزینه باشند. در ادامه ۱۰ نکته ساده برای گرم نگه داشتن خانه خود با صرف هزینه کم یا بدون هزینه اضافی کاملا به موقع و قبل از شدید شدن وضعیت هوا در اختیار خواهید داشت.

۱. از پرده‌ استفاده کنید

گرمای خورشید رایگان است، بنابراین بیشترین استفاده را از آن ببرید. پرده‌های خود را باز کنید و در طول روز اجازه دهید که نور خورشید وارد خانه شده و از این گرمای رایگان استفاده کنید. وقتی هوا تاریک شد، پرده‌های خود را بسته تا به عنوان لایه‌ای دیگر از عایق‌ها عمل کند و گرما را در اتاق‌های شما حفظ کند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه درزی ندارید تا هوای گرم داخل بماند و هوای سرد خارج شود. این امر به کاهش میعان کمک می‌کند.

۲. از تایمرهای گرمایش مرکزی خود استفاده کنید

سازمان های انرژی توصیه می‌کنند که برنامه گرمایشی خود را طوری تنظیم کنید که کمی زودتر روشن شود- برای مثال ۳۰ دقیقه قبل از اینکه از خواب بیدار شوید- این در حالی است که تنظیم آن در دمای پایین‌تر، ارزان‌تر از آن است که در دمای بالا ثابت باشد. به این دلیل که یک دیگ بخار چه با ترموستات روی ۲۰ درجه سانتیگراد و چه ۳۰ درجه سانتیگراد، با سرعت ثابت گرم می‌شود. اما تنظیم سیستم گرمایشی روی درجه کم در تمام روز اشتباه است، زیرا در این صورت زمانی برای انرژی هزینه می‌کنید که به آن نیازی ندارید.

۳. مبل خود را حرکت دهید

شاید داشتن صندلی مورد علاقه خود در مقابل رادیاتور احساس خوبی داشته باشد، اما گرمایی را که می‌توانست خانه شما را گرم بکند را جذب می‌کند. با دور کردن آن از رادیاتور، هوای گرم می‌تواند آزادانه گردش کند. در مورد پرده‌ها یا خشک کردن لباس‌ها نیز همین اصل وجود دارد – آن‌ها را از رادیاتور دور نگه دارید تا بتوانید از منبع گرما بیشترین بهره را ببرید.

۴. عایق بندی خود را بهحداکثر برسانید

حدود ۲۵٪ گرما از طریق سقف از بین می‌رود. با نصب ۲۵ سانتی‌متر عایق در سرتاسر اتاق زیر شیروانی می‌توانید این مقدار را به راحتی کاهش دهید. نکته مهم دیگر دیوارها هستند، زیرا حدود یک سوم گرما در یک خانه عایق بندی نشده از این طریق از بین می‌رود. اگرچه نصب آن به اندازه عایق اتاق زیر شیروانی ارزان نیست، اما عایق‌بندی دیوار می‌تواند تا مقدار زیادی در هزینه‌های سالانه گرمایشی صرفه جویی کند. همچنین لازم است با یک متخصص در صورت وجود طرح عایق کاری صحبت کنید.

۵. مخزن اب گرم منبع انرژی را گرم نگه دارید

اگر مخزن آب گرم دارید، از عایق بندی درست آن اطمینان حاصل کنید. با این‌کار آب برای مدت طولانی‌تری گرم می‌شود و هزینه‌های گرمایش نیز کاهش می‌یابد. جامعه انرژی معتقد است که با عایق بندی مخزن آب می‌توانید تا ۱۵۰ پوند در سال صرفه جویی کنید.

۶. درجه حرارت را کاهش دهید

این ممکن است کمی غیرمنطقی به نظر برسد، اما تا آخر بحث همراه من بمانید. سازمان بهداشت جهانی پیش از این حداقل دمای ۲۱ درجه سانتیگراد را در اتاق نشیمن توصیه کرده بود، اما بهداشت عمومی برخی کشورها این درجه حرارت را به ۱۸ درجه سانتیگراد تغییر داده اند. تحقیقات نشان داده که کاهش دمای تنها به اندازه یک درجه سانتیگراد ممکن است تا ۱۰% در کاهش مبلغ قبض شما تاثیر داشته باشد. پس ما پیشنهاد می‌کنیم که دما را روی ۱۸ درجه تنظیم کرده که هم از گرمایش کافی استفاده کنید و هم پول خود را هدر ندهید.

۷. درزها را بپوشانید

حتی می‌توانید با استفاده از درزگیر گرما را در خانه حفظ کنید. سازمان بهره‌وری انرژی تخمین می‌زند که درزگیری درها، پنجره‌ها و ترک‌های کف می‌تواند از هزینه‌های شما کاهش دهد. این کار را خودتان با هزینه بسیار کمی می‌توانید انجام دهید. موارد عایق‌بندی اطراف درها و پنجره‌ها به خصوص درب‌ها نسبتاً ارزان بوده و نصب آن نیز آسان است. بنابراین انجام این کار قبل از شروع زمستان به نفع شما خواهد بود.

۸. شیرهای رادیاتور ترموستاتیک نصب کنید

تحقیقات در دانشگاه سالفورد نشان داده است که نصب کنترل‌های گرمایشی و شیرهای رادیاتور ترموستاتیک منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی به میزان ۴۰ درصد در مقایسه با خانه بدون کنترل می‌شود. انجام این موارد به شما این امکان را می‌دهد تا برنامه گرمایشی خود را از قبل تعیین کنید – بنابراین شما فقط در صورت نیاز از این انرژی استفاده می‌کنید. همچنین ترموستات‌های هوشمند جدید از طریق تلفن همراه می‌توانند از راه دور کنترل شوند، بنابراین می‌توانید سیستم گرمایش را در راه خانه روشن کرده تا در هنگام ورود همه چیز باب میل شما باشد.

۹. آبگرم کن خود را ارتقا دهید

اگر آب گرمکن یا پکیج شما بیش از ۱۰ سال عمر کرده است، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که آن را با یک مدل جدید و کارآمد جایگزین کنید. بسته به نوع دستگاه و خانه خود، می‌توانید با خرید یک پکیج به‌روز در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید، زیرا که انرژی کمتری برای تولید همان مقدار گرما مصرف می‌کند. به علاوه، چون جدید است احتمالاً در فصل زمستان هم هیچ مشکلی نخواهید داشت.

۱۰. گرما را منعکس کنید

پنل‌های رادیاتور نسبتاً ارزان هستند، نصب آنها آسان است و اطمینان حاصل می‌کنند که گرمای رادیاتورها به جای اتاق، تنها دیوارها را گرم نمی‌کنند. آن‌ها با بازتاب گرما به داخل اتاق این کار را می‌کنند.

۱۱. از پنجره‌های دوجداره استفاده کنید

دوجداره کردن پنجره‌ها یکی از موثرترین روش‌ها برای گرم نگه داشتن خانه است و با وجود سرمایه گذاری اولیه، در طولانی مدت در هزینه‌های قبوض گرمایشی صرفه جویی خواهید کرد. تخمین زده می‌شود که پنجره‌های دارای درجه A  می‌توانند هزینه‌های گرمایش منزل را به شدت کاهش دهند. همچنین گزینه پنجره های سه‌ جداره نیز وجود دارد، این لایه سوم خصوصیات حرارتی و صوتی پنجره را بهبود می‌بخشد‌، اما هزینه بیشتری دارد.