چگونه پنجره های دوجداره صدا را کاهش میدهند؟
21
تیر

چگونه پنجره های دوجداره صدا را کاهش میدهند؟

چگونه پنجره های دوجداره صدا را کاهش میدهند؟ پنجره‌‌های دوجداره فواید متعددی دارند، از زیبایی خانه‌‌ی شما تا گرم نگه داشتن آن، کاهش هزینه‌‌های انرژی و حتی ارزشمندتر کردن ساختمان. اما ایا تاکنون در زمان انتخاب پنجره دوجداره آیا به ویژگی‌‌های آکوستیک آن توجه داشته‌‌اید؟ با گسترش شهرنشینی، بسیاری از ما در مناطق شلوغ، مناطق در حال توسعه و یا نزدیک به فرودگاهها و بزرگراه ها زندگی می‌‌کنیم. برای چنین مناطقی انتخاب پنجره‌‌ دوجداره می‌‌تواند تاثیر بالایی در ارتقای کیفیت زندگی و کاهش قابل توجه نفوذ صدا داشته باشد.

سطح بالای صدا می‌‌تواند سلامتی را تحث تاثیر قرار دهد

مطالعات اخیر که در ژورنال قلب اروپا چاپ شده است با نگاه بر ۵ کشور اروپایی نشان می‌‌دهد که زندگی در نزدیکی صدای ناشی از ترافیک خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می‌‌دهد. این مطالعه نتیجه‌‌گیری می‌‌کند که افرادی که در شب در معرض صدای بلندتر از ۵۰ دسی‌‌بل قرار دارند احتمال ابتلا به فشار خون در آنها ۶ درصد بالاتر از افراد دیگر است. این یافته ها در این مقاله و با به حساب آوردن آلودگی هوا بدست آمدند.

بنابراین واضح است که خواب راحت در صدای کم و استرس پایین‌‌تر نه تنها برای حال بهتر بلکه برای سلامتی نیز مهم است.

چطور شیشه دوجداره کمک می‌‌کند؟

صدا نوعی از انرژی است که از طریق امواج صوتی وارد گوش ما می‌‌شود. این امواج باعث به لرزش درآمدن مولکول‌‌های یک گاز، مایع و یا جسم صلب می‌‌شوند. به طور کلی حجم صدا با دسی‌‌بل و قدرت آن با هرتز اندازه گیری می‌‌شود. امواج صوتی کوتاه نسبت به امواج بلند قدرت بیشتری دارند. باور عمومی بر این است که سطح صدا حول و حوش ۳۵ در طول روز و ۳۰ در طول شب سطح مطلوبی است، این مقدار در جاده‌‌ها و بیشتر مناطق بسیار بیشتر از این است. در ایران محدودیتی برای تقریبا سطح صدا وجود ندارد. اما در اغلب کشورهای اروپایی این محدودیت در رابطه با صدای انتشاری از یک خودرو است که بیشتر متوجه صدای تولیدی در اثر تماس لاستیک با سطح آسفالت و صدای خروجی از اگزوز است.

با استفاده از شیشه‌‌های دوجداره آکوستیک شما می‌‌توانید در میزان انرژی که امواج صوتی وارد خانه‌‌تان می‌‌کنند محدودیت ایجاد کنید. اما این امر به فرکانس صدایی بستگی دارد که شما قصد کاهش آن را دارید. هرچه فرکانس کمتر باشد مسدود کردن آن صدا سخت‌‌تر خواهد بود، چرا که صداها با فرکانس بالاتر در عبور از دیوارها و پنجره‌‌ها ضعیف‌‌تر عمل می‌‌کنند. این بدین معناست که صدای فرکانس پایین ترافیک سخت‌‌ترین صدا برای مسدود کردن است. اما انتخاب درست پنجره می‌‌تواند این مشکل را تا حد بسیار خوبی حل کند.

چه نوع پنجره‌‌ی دوجداره را انتخاب کنم؟

  • ضخیم‌‌ترین شیشه ها را استفاده کنید و یا حتی به پنجره‌‌ی سه جداره فکر کنید. شیشه‌‌ های شرکت چهلستون به دلیل داشتن یک لایه محافظ عملکرد بهتری در مسدود کردن صدا دارد.
  • سعی کنید که ضخامت درز بین شیشه‌‌ها زیاد باشد. اینکار باعث می‌‌شود که ارتعاشات صدا در پرتاب شدن از یک شیشه به شیشه دیگر دچار مشکل شوند. البته این به نحوی با پروفیل دیواری که پنجره روی آن سوار می‌‌شود نیز مرتبط است.
  • از قاب پنجره‌‌ای استفاده کنید که به درستی درزبند باشد و حتماً بعد از نصب از نبود درز اطمینان حاصل کنید. درز بین دیوار و پنجره نیز نقش مهمی در رسیدن به نتیجه‌‌ی مطلوب بازی می‌‌کند.
  • ضخامت‌‌های مختلف شیشه توانایی مسدود کردن فرکانس‌‌های متفاوتی دارند، بنابراین می‌‌توانید شیشه‌‌هایی با ضخامت متفاوت برای پنجره‌‌تان سفارش دهید.
  • می‌‌توانید از نصاب درخواست کنید که شیشه‌‌ی آکوستیک نصب کند چنین شیشه‌‌هایی فرآیند ساخت ویژه‌‌ای دارند که حفاظت بیشتری را فراهم می‌‌آورند. در مورد این نوع شیشه‌‌ها در ادامه بیشتر خواهیم گفت.
  • پنجره‌‌هایی با رتبه‌‌بندی “الف” انتخاب کنید، این نوع پنجره‌‌ها کمترین اتلاف انرژی و کمترین نشتی صدا را دارند. این رتبه‌‌بندی معمولاً بر اساس فاصله‌‌ی بین دو شیشه و ضخامت شیشه‌‌ها تعیین می‌‌شود که هر دوی این موارد بر میزان نشتی صدا تاثیرگذار هستند.

شیشه‌‌ی آکوستیک

شیشه‌‌‌‌های آکوستیک حفاظت بیشتری در برابر آلودگی صوتی ایجاد می‌‌کنند و در قیاس با شیشه‌‌های دوجداره معمولی تفاوت چشم‌‌گیری ایجاد می‌‌کنند. این نوع شیشه‌‌ها خود از چندین لایه تشکیل شده‌‌اند، دو لایه شیشه که در میان آنها لایه‌‌‌‌ای از پلی‌‌وینیل بوتیرال که به اختصار پی-وی-بی خوانده می‌‌شود قرار می‌‌گیرد. امواج صوتی در عبور از این لایه‌‌ی اضافی مشکل دارند. این نوع شیشه‌‌ها می‌‌توانند در هر دو نوع ساختمان‌‌های تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار گیرند. این نکته نیز حائز اهمیت است که حضور چنین لایه‌‌ای این نوع شیشه‌‌ها را در برابر ضربه نیز مقاوم می‌‌کند. استفاده از این نوع شیشه‌‌ها با وجود پنجره‌‌ی دوجداره و به عنوان یک لایه‌‌ی ثانویه نیز امکان‌‌پذیر است، اما باید حداقل فاصله ۱۰۰ میلیمتری از پنجره وجود داشته باشد تا بهترین تاثیرگذاری حاصل شود.

در رابطه با شیشه‌‌های آکوستیک باور بر این است که این نوع شیشه‌‌ها توانایی کاهش صدا تا ۳۵ دسی‌‌بل را دارا هستند که با در نظر گرفتن صدای ۵۰ دسی‌‌بلی که از یک جاده منتشر می‌‌شود رقم قابل توجهی است. درست است که هزینه این نوع شیشه بالاست اما در دراز مدت می‌‌تواند یک راه‌‌حل مناسب باشد بویژه اگر به فکر تعویض پنجره‌‌ی خود هستید. باور بر این است که شیشه‌‌های آکوستیک از نظر توانایی انسداد صدا و کاهش اتلاف انرژی با پنجره‌‌های سه جداره برابری می‌‌کنند.

فواید پنجره‌‌ی دوجداره ناشی از کاهش صدا

  • بر اساس مطالعه‌‌ای که در بالا آمد، می‌‌توانید انتظار کاهش فشار خون و سطح استرس داشته باشید.
  • تجربه‌‌ی خواب بهتر که عملکرد بهتری در طی روز را به ارمغان می‌‌آورد. کمبود خواب مشکلاتی از قبیل اضافه وزن، کلسترول و فشار خون بالا در برخواهد داشت.
  • شما قادر خواهید بود که تمرکز بالاتری داشته باشید و تمامی فرزندان مطالعه‌‌ای باکیفیت‌‌تری خواهند داشت.
  • برای از بین بردن صدای مزاحم نیازی به بالا بردن صدای رادیو و تلویزیون نخواهد بود.

اضافه کردن شیشه دوجداره به ساختمان‌‌تان تنها به معنی حفظ انرژی گرمایی در داخل ساختمان نیست، بلکه به معنای جلوگیری از نفوذ صدای محیط بیرون نیز هست. با انتخاب درست، شما قادر خواهید بود که راه حلی بلند مدت داشته و سلامتی و شادی بیشتری تجربه کنید.

اگر به صورت جدی در فکر ارتقای پنجره‌‌های ساختمان خود هستید تا از اتلاف انرژی کمتر و نشت صدای کمتر برخوردار شوید، ما می‌‌توانیم با در اختیار گذاشتن قیمت‌‌ها از محصولات مختلف به شما کمک کنیم که به بهترین قیمت‌‌ها دسترسی داشته باشید.