چرا پنجره های دو جداره بهتر از تک جداره است؟
15
شهریور

مقایسه پنجره های دوجداره و تک جداره

مقایسه پنجره های دوجداره و تک جداره ، در طول مراحل ساخت و ساز یا بازسازی خانه، اغلب از در و پنجره ها چشم پوشی می کنیم. اما باید به خاطر داشته باشید که اهمیت آنها فراتر از آن است که به آنها فقط به چشم تهویه خانه نگاه کنیم. وقتی به پنجره ها درست نگاه کنید، متوجه می شوید که آنها تأثیر مستقیمی بر دما و فضای داخلی خانه شما دارند. انتخاب بین پنجره های تک جداره و دو جداره می تواند میزان ورودی و خروجی گرما را در خانه تعیین کند. بسیاری از افراد کارایی پنجره های دو جداره را دست کم می گیرند، اما واقعیت این است که وقتی شما پنجره تک جداره را با دو جداره مقایسه می کنید، شیشه دو جداره برتری روشنی دارد. ما در ادامه این دو نوع پنجره را با هم مقایسه می کنیم تا به شما در انتخاب درست کمک کنیم.

پنجره  تک جداره چیست؟

به عبارت ساده‌ پنجره های تک جداره آنهایی هستند که تنها از یک صفحه شیشه ای تشکیل شده اند. اگرچه پنجره های تک جداره مزایایی دارند اما به اندازه پنجره های دو جداره کارآمد نیستند.

فواید پنجره تک جداره

برخی از مزایای پنجره تک جداره عبارتند از:

همیشه به قاب های جدید احتیاج ندارید. با توجه به اینکه فقط یک صفحه شیشه ای در پنجره  های تک جداره وجود دارد، می توان آنها را در آستانه و قاب پنجره های قدیمی نصب کرد. بنابراین برای نصب پنجره تک جداره نیاز به تهیه قاب جدید نخواهید داشت.

متناسب با آب و هوای گرمسیری. اگر در منطقه ای گرمسیری با آب و هوای گرم زندگی می کنید، به هیچ وجه به نگهداری گرما در خانه احتیاج ندارید. با پنجره های یک جداره گرما را نمی توان حفظ کرد، زیرا هوای داخل در تماس مستقیم با هوای بیرون است. به این ترتیب در این مناطق بهتر است به دنبال پنجره های تک جداره باشید.
با این اوصاف، شما باید قبل از تماس، به عیوب پنجره های تک جداره نیز توجه کنید.

عدم عایق کاری. تقریبا هیچ عایق بندی در پنجره های تک جداره  وجود ندارد. از جمله اشکالات پنجره های تک جداره این است که دمای هوای داخل خانه  تحت تأثیر هوای بیرون قرار دارد. تا زمانی که سیستم گرمایش و سرمایشی قوی نداشته باشید، دما و  شرایط آب و هوایی بیرون خانه در فضای داخل خانه منعکس می شود.

محافظت در برابر صدا. بعلاوه از آنجایی که در این پنجره ها، تنها از یک صفحه شیشه ای استفاده شده است، هرگونه سر و صدا  به راحتی از آن عبور می کند و هیچ گونه عایقی در برابر صدا وجود ندارد.

محکم نیست. از مقاومت کمتری برخوردار هستند. شکستن آنها آسان است. در اثر ضربه به راحتی خرد می‌شوند و به همین از نظر امنیتی هم سطح شیشه های دو جداره نیستند.
به طور خلاصه، در حالی که پنجره های تک جداره از مزایایی برخوردار هستند اما به طور کلی، چندان کارآمد نیستند.

پنجره های دو جداره چه پنجره هایی هستند؟

پنجره های دو جداره از ۲ صفحه شیشه ای تشکیل شده اند. فضای بین دو صفحه، با گاز بی اثر  یا خلا پر شده است. با وجود این فضا، خاصیت عایق بندی این پنجره ها بیشتر می شود.
وقتی به مزایای پنجره های های دوجداره نگاه کنید، به مواردی برخواهید خورد که در ادامه به جزئیات آنها خواهیم پرداخت.

چرا پنجره های دو جداره بهتر از تک جداره است؟

برخی از مزایای شیشه های دوجداره نسبت به پنجره های تک جداره به شرح زیر است:

عایق بندی مناسب. یکی از مزایای اصلی پنجره های دو جداره، لایه عایقی است که بین ۲ صفحه شیشه ای وجود دارد که می تواند خلا باشد یا یک گاز بی اثر. در هر دو صورت، به صورت سدی بین محیط خارجی و داخلی عمل می‌کند.
بنابراین میزان عایق بندی در پنجره های دو جداره بیشتر است که این موضوع از تاثیر محیط بیرونی بر محیط درونی، بیشتر جلوگیری می کند. پس وقتی در زمستان خانه را گرم کنید، دمای خانه در اثر سرمای بیرون افت نخواهد کرد.

مصرف بهینه انرژی. همانطور که در بالا توضیح دادیم، با وجود پنجره های دوجداره، حفظ دمای خانه برای وسایل گرمایشی و سرمایشی آسان تر خواهد بود. به این دلیل که صفحه شیشه ای داخلی در تماس مستقیم با محیط بیرون نبوده و در عوض با فضای محیط داخلی تماس مستقیم دارد. بنابراین این لوازم برای حفظ دمای داخلی نیاز به کار دوچندان نخواهند داشت. به این ترتیب وقتی بازده حرارتی افزایش یابد، انرژی مصرفی آنها برای حفظ دما کاهش می یابد و این یعنی شما هزینه کمتری را برای برق و انرژی، صرف خواهید کرد.

عدم میعان. لایه عایق بین ۲ صفحه شیشه ای در پنجره های دو جداره از میعان جلوگیری می کند. در نتیجه می توانید شرایط آب و هوایی مورد نظر خود را در خانه حفظ کنید. شما می توانید با استفاده از شیشه های دوجداره، محیط خانه تان را دلچسب تر کنید.

کاهش سر و صدا می توان گفت اگر در یک خیابان شلوغ زندگی می کنید، داشتن پنجره های دو جداره برای شما یک ضرورت است. پنجره های دو جداره به کاهش سر و صدای ورودی از بیرون کمک می کنند. در نتیجه خانه شما بسیار ساکت و آرام خواهد بود. صدای لوازم نقلیه و هرچیز دیگری در نزدیکی خانه شما، به دلیل عایق بندی مضاعفی که توسط پنجره های دو جداره فراهم می شود، تا حد زیادی از بین می رود.

امنیت بیشتر. با وجود صفحه شیشه ای مضاعف، می توانید از ایمنی بیشتر این پنجره ها مطمئن باشید. نفوذ به پنجره های دوجداره دشوار است. آنها می‌توانند در برابر ضربه های شدید مقاومت کنند و به همین دلیل، امن تر هستند.

زیبایی شناسی. نکته آخر اینکه، پنجره های دو جداره از نظر ظاهری دقیقاً شبیه پنجره های تک جداره هستند. بنابراین اگر می خواهید فقط چند پنجره را با پنجره های دو جداره جایگزین کنید به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. همچنین شیشه دو جداره از بیرون قابل مشاهده نیست که این امر از نظر هنری زیباتر است.
مزایای زیاد پنجره های دو جداره باعث می شود تا هزینه اضافی که برای آنها پرداخت می کنید، ارزشش را داشته باشد. از آنجایی که این پنجره ها از دوام بیشتری برخوردارند و بازده حرارتی را افزایش می دهند، هزینه اضافی که برای آنها پرداخت می کنید، طی یک دوره زمانی جبران خواهد شد.

نتیجه

بنابراین، اگر بین شیشه های تک جداره و شیشه های دوجداره دچار تردید هستید، باید با در نظر گرفتن تمام عوامل بالا، پنجره های دو جداره را انتخاب کنید. مزایای زیاد شیشه های دو جداره تردیدی برای انتخاب آنها باقی نمی‌گذارد چراکه نه تنها با دوام هستند بلکه ایمن تر بوده و انرژی کمتر را هدر می دهند.