ضخامت پنجره دوجداره چقدر است
02
شهریور

ضخامت پنجره دوجداره چقدر است؟

ضخامت پنجره دوجداره چقدر است؟ اگر درباره پنجره دوجداره فکر کنید، ممکن است در نگاه اول آن را به‌عنوان یک شیشه عایق به نظر بگیرید. ایده اصلی دوجداره کردن، وجود دو تکه شیشه است که به‌وسیله یک درز، شامل خلا یا پر شده با گاز، از هم جدا می‌شوند.

آن‌ها همچنین پنجره‌های دو آویز به خاطر اینکه لایه بیرونی می‌تواند در تابستان جداشده و در زمستان دوباره سوار می‌شود، نامیده می‌شوند. برای تهویه اضافی، این پنجره معمولاً دارای آویز است تا برای ورود هوا، باز شود.

پنجره‌های مرسوم نیازمند نگهداری امن و تمیز کردن در فصل تابستان بودند تا در روزهای سرد، دوباره مورداستفاده قرار گیرند.

امروزه، پنجره دوجداره به این مفهوم است که می‌توان آن را نصب کرد و در هر شرایط آب و هوایی از آن استفاده کرد.

اسپیسر چیست؟

درز، یا اسپیسر، است که خانه شما را در فصل زمستان گرم و راحت و در تابستان خنک نگه می‌دارد. اندازه درز بین شیشه‌ها از ۶ تا ۱۲ میلی‌متر تغییر می‌کند.

معمولاً، ضخامت صفحه شیشه‌ای ۴ میلی‌متر است. اگرچه می‌توانید برای افزایش عایق‌بندی یا کاهش سروصدا از شیشه ضخیم‌تر استفاده کنید.

اسپیسر معمولاً از فیبر یا فلز برای دوام بیشتر ساخته می‌شود. آن‌ها همچنین از سازه‌ای فومی ساخته می‌شوند تا بازتاب حرارتی کمتری داشته باشند. آلومینیوم باعث کاهش بخار آب در داخل صفحات شیشه‌ای می‌شود.

همچنین می‌توانید صفحات شیشه‌ای را متفاوت انتخاب کنید. ممکن است ضخامت صفحه داخلی ۶ میلی‌متر و صفحه خارجی ۱۰ میلی‌متر باشد. ممکن است این کار را برای کاهش سروصدای ترافیک انجام دهید.

ایده اصلی دوجداره این است که دو تکه شیشه، خانه را بهتر از یک‌تکه شیشه عایق‌بندی می‌کند.

چرا به اسپیسر نیاز دارم؟

شما به یک اسپیسر برای کاهش هدررفت حرارتی در خانه نیاز دارید. درز به‌وسیله گاز خنثی و غیرسمی پر شده است. به این دلیل که چگالی گاز از هوا بیشتر است، به طرز مؤثری حرارت را به‌جای عبور از پنجره، در داخل نگه می‌دارد.

مزایای شیشه ضخیم تر چیست؟

دو لایه شیشه، هدررفت حرارتی را بهتر از یک لایه شیشه کاهش می‌دهند که منجر به کاهش قبوض می‌شوند. همچنین هزینه خشک‌کردن را هم به دلیل ثابت نگه‌داشتن دمای خانه کاهش می‌دهند.

با افزایش ضخامت شیشه انتخابی شما، عایق‌بندی بهتر انجام می‌شود.

ضخامت اسپیسر چقدر خواهد بود؟

اندازه درز می‌تواند بین ۶ تا ۲۰ میلی‌متر تغییر کند. برای بهترین بهره‌وری انرژی، ۱۲ میلی‌متر معمولاً استفاده می‌شود. این اتفاق هم در عایق‌بندی حرارتی و هم صدایی نشان داده شده است.

اندازه درز به اندازه فضای قابل‌دسترسی پنجره جدید نیز بستگی دارد. ممکن است نتوانید یا نخواهید که پنجره بزرگی را باز کنید و پنجره نازک‌تر را انتخاب کنید.

به دلیل دمای منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، شاید درز ضخیم‌تر و عایق‌بندی بهتری را انتخاب کنید. شرکت دوجداره شما، بهترین اسپیسر را برای منطقه زندگی شما پیشنهاد می‌دهد.

هر واحد دوجداره، حتی ساده‌ترین آن‌ها، بهتر از نداشتن آن است و هر ضخامت درزی بهتر از تک جداره است.

بخار آب؟

آیا دوجداره، بخار اب را متوقف می‌کند؟ این رایج ترین سؤالی است که مشتریان می‌پرسند. شما نباید هیچ بخار ابی بین دو لایه شیشه داشته باشید. همچنین شما نباید هیچ بخارگرفتگی در سطح داخلی شیشه داشته باشید. بخار به شما نشان می‌دهد که درزگیر خراب شده است، و دوجداره، به آن صورت که باید کار نمی‌کند.

اگر بخارگرفتگی پیدا کردید، مطمئن شوید پیش از بدتر شدن مشکل آن را حل کنید. بیشتر پنجره‌های دوجداره، با یک گارانتی ۱۰ ساله برای چنین مواردی ارائه می‌شوند.

بنابراین، چه کاری می‌توان برای بخار گرفتگی انجام داد؟

متأسفانه، این کاری نیست که شما خودتان بتوانید انجام دهید. معمولاً، اگر دوجداره تحت گارانتی باشد، شرکت خودش این کار را برای شما انجام می‌دهد.

اگر آب بندی خراب شده باشند، راه‌حل معمول جایگزین کردن پنجره‌ها است. در طول زمان، پنجره‌های دوجداره درنهایت آسیب می‌بینند. مخصوصاً در پنجره‌های چوبی، رطوبت داخل شده و به درزبند آسیب زده یا آن را از بین می‌برد.

بنابراین، اندازه ضخامت کلی پنجره دوجداره خود را چقدر در نظر بگیرم؟

شما باید ضخامت شیشه انتخابی خود را در نظر بگیرید. این بستگی به محلی که در آن زندگی می‌کنید و میزان عایق‌کاری موردنیاز شما بستگی دارد. این همچنین با میزان سکوت موردعلاقه شما بستگی دارد. برای مثال: اگر شیشه ۶ میلی‌متر انتخاب کنید، شما ۱۲ میلی‌متر برای دو صفحه خواهید داشت (داخلی و خارجی).

به این منظور، شما بایستی اندازه اسپیسر را نیز اضافه کنید. بازهم، این به میزان عایق‌بندی موردنیاز شما و کاهش سروصدای موردنظرتان بستگی دارد.

اگر شما ۱۲ میلی‌متر درز یا اسپیسر انتخاب کنید، درمجموع ۲۴ میلی‌متر خواهید داشت. این به‌صورت ۶:۱۲:۶ نوشته می‌شود و این چیزی است که زمانی که با نصاب دوجداره خود صحبت می‌کنید، انتظار دارید که بشنوید.

جمع‌بندی

بهره‌وری عایق‌بندی و عایق‌بندی صوتی به‌شدت به ضخامت اسپیسر بستگی دارند. ضخامت ایده‌آل برای حداکثر بهره‌وری حدود ۱۶‌میلی‌متر برای فاصله است.

طول عمر پنجره دوجداره معمولی بین ۱۰-۲۵ سال است، اگرچه که این میزان به میزان نور خورشید مستقیمی که پنجره دریافت می‌کند بستگی دارد. با افزایش نور خورشید، طول عمر واحد کاهش می‌یابد.

ضخامت صفحات شیشه‌ای به دمای محیطی که در آن زندگی می‌کنید بستگی داشته و می‌تواند از ۴ تا ۱۲ میلی‌متر تغییر کند.

درزگیر شیشه‌ها، میزان حرارت انتقالی را تغییر داده و آسیب دیدن آن‌ها، کارایی پنجره را به خطر می‌اندازند. بنابراین اگر متوجه بخار آب شدید، بهتر است به‌جای اینکه خودتان دست‌به‌کار شوید، به یک حرفه‌ای اجازه دهید تا آن را تعمیر کند.

دوجداره نه‌تنها باعث کاهش هزینه‌های حرارتی شده و بهره‌وری خانه شما را افزایش می‌دهند، آن‌ها همچنین ارزش ملک شما را افزایش داده و باعث افزایش جذابیت آن می‌شود که به هنگام فروش خانه به آن نیاز دارید.