چگونه پنجره الومینیومی را رنگ کنیم
29
تیر

چگونه پنجره آلومینیومی را رنگ کنیم؟

چگونه پنجره آلومینیومی را رنگ کنیم؟  قاب پنجره های آلومینیومی، گزینه ای عالی برای عایق بندی بوده، و این در حالیست که شاید به لحاظ بصری، از تاثیر بسزایی در جذابیت دکوراسیون داخلی برخوردار نباشند. با انتخاب یک رنگ مناسب و رنگ آمیزی درست قاب پنجره های آلومینیومی، میتوان علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، به زیبایی و جذابیت بصری نمای بیرونی خانه نیز افزود.

استفاده از این قبیل پنجره ها، در مقایسه با نمونه های دیگر، مقرون بصرفه تر بوده و با توجه به طیف گسترده ای از رنگ های موجود، یقینا رنگ مورد نظر خود را خواهید یافت. اکنون، زمان مناسبی برای آغاز این پروژه است. سعی کنید که رنگ آمیزی پنجره ها را تا قبل از آغاز فصل سرما، کاهش دما و شبهایی کوتاهتر، انجام دهید. در اینجا، به چند نکته تخصصی در رابطه با رنگ آمیزی قاب پنجره های فلزی اشاره شده است. پنجره های آلومینیومی، گزینه ای مناسب برای استفاده در خانه های مدرن بوده، که به یک الگوی رنگی سنتی محدود نبوده، بلکه از طیف گسترده ای از رنگ ها برخوردارند.

انتخاب رنگ

انتخاب نوع رنگ، مبتنی بر نوع نیاز و سلیقه شما خواهد بود. مثلا، در خانه های قدیمی تر، معمولا از رنگ های تیره تر نظیر مشکی و یا قهوه ای استفاده میشود، و این در حالی است که استفاده از رنگ هایی نظیر سفید و یا خاکستری، ظاهری شیک و جذاب تر به نمای خانه خواهند داد. در صورت تمایل میتوانید از رنگ های شادتری نظیر قرمز و یا آبی برای جذابیت بیشتر نمای خانه استفاده کنید.

میتوانید با بررسی و ارزیابی طیف گسترده ای از رنگ های فلزی ارائه شده، رنگ مورد نظر خود را انتخاب نمائید، و یا اگر رنگ و یا سایه بخصوصی مد نظر شماست، میتوانید آن را بسازید.

آماده سازی

ابتدا باید با ترکیبی از آب و صابون و یک پارچه تمیز، تمام سطح قاب را کاملا ساییده و از نبود هرگونه لکه روی سطح کار اطمینان حاصل کنید، چراکه وجود کوچکترین لکه میتواند تاثیر منفی در رنگ نهایی داشته باشد. سپس، با یک اسپری روغن، سطح کار را آغشته کنید و برای دسترسی به نقاط کور، از یک برس کوچک و یا مسواک استفاده کنید. سپس، با دستمالی تمیز، تمام سطح کار را خوب پاک نمائید. توصیه میشود که دور تا دور قاب پنجره را با نواری مخصوص ( از ابزار کار نقاشان)، در هر دو سمت پنجره برای جلوگیری از تماس رنگ اضافی با اطراف پنجره، بپوشانید. سپس یک لایه بتونه روی سطح کار مالیده و اجازه دهید تا خشک شود (این کار تا هشت ساعت طول می کشد). این کار برای نشست کامل رنگ روی سطح فلز امری ضروری بوده، و از این رو رعایت یکایک دستور العمل های ارائه شده، حائز اهمیت می باشد.

رنگ آمیزی

اکنون زمان مناسبی برای رنگ آمیزی خواهد بود.

مرحله ۱: قلع رنگ را باز کرده و با یک کاردک مناسب، حدود یک دقیقه هم بزنید.

مرحله ۲: از یک برس کوچک مناسب استفاده کرده و قبل از اقدام به رنگ آمیزی، رنگ اضافی آن را از طریق مالیدن برس به لبه قلع جدا کنید.

مرحله ۳: برس را به آرامی از قسمت زیرین قاب پنجره کشیده و تمام سطح کار را با یک لایه رنگ بپوشانید.

مرحله ۴: سپس، بهمین ترتیب روی لایه اول، چندین لایه رنگ اضافی نیز بکشید، تا سطح کار کاملا با رنگ پوشیده شده و هیچ قسمتی از سطح فلز نمایان نباشد.

به یاد داشته باشید که قبل از اضافه کردن لایه های رنگ بعدی، از خشک شدن کامل لایه قبلی اطمینان حاصل کنید. اساسا استفاده از چندین لایه رنگ نازک روی سطح کار، نسبت به یک لایه رنگ ضخیم، بدلیل بازه زمانی کوتاهتر برای خشک شدن، و نهایتا ایجاد محصولی مقاومتر، توصیه میشود.

. مرحله ۵: در مرحله آخر، پس از خشک شدن رنگ بطور کامل، از یک تیغه مخصوص برای مالیدن روی سطح شیشه، برای رفع لکه های رنگ اضافی استفاده کنید. سپس تیغه را به صورت عمودی نگه داشته، و در امتداد لبه داخلی قاب، محل اتصال شیشه، به آرامی برای رفع لکه ها و رنگ های اضافی، خواهیم کشید. در این مرحله باید دقت داشته باشید که رنگ روی محل همپوشانی شیشه و قاب، که عایقی در برابر نفوذ آب خواهد بود، آسیب نبیند.