double vs triple glazing
19
بهمن

پنجره دو جداره یا پنجره سه جداره؟

پنجره دو جداره یا پنجره سه جداره؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از مردم را هنگامی که به فکر تعویض پنجره‌های خود هستند، به خود مشغول می‌کند.

خانه شما ممکن است در یک جاده اصلی شلوغ واقع شده باشد، جایی که کاهش سر و صدا برای شما در اولویت است. یا شاید شما می‌خواهید قبض‌های گاز خود را کاهش دهید؟ برای اطلاع بیشتر از حقایق و ارقامی که به شما کمک می‌کنند تا آگاهانه برای خود و خانه خود تصمیم‌گیری کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

تفاوت پنجره های دو جداره و سه جداره در چیست؟

تفاوت فیزیکی بین دو نوع پنجره در واقع ساده است. پنجره دوجداره دارای دو صفحه شیشه است در حالی که همانطور که از نامش پیداست، پنجره سه جداره دارای سه لایه شیشه است.

اگر پنجره‌ها را با این روش مقایسه کنید انتخاب آسان خواهد بود، مطمئناً بهتر است به جای پنجره دوجداره، پنجره سه لایه را انتخاب کنید.

اما تفاوت‌های زیادی بین این دو نوع پنجره از لحاظ اقتصادی و از لحاظ گرمایشی وجود دارد.

بهره‌وری انرژی

همانطور که بسیاری از شما می‌دانید، یکی از بزرگترین دلایل تغییر از پنجره معمولی به پنجره های دو جداره، افزایش بهره‌وری انرژی است که با لایه شیشه اضافی همراه است.

بنابراین مطمئناً با پنجره سه جداره، بازده انرژی دوباره افزایش می‌یابد. حدود یک چهارم گرمای خانگی از طریق پنجره‌‌ها از بین می‌روند، بنابراین برای به حداکثر رساندن عایق‌بندی، اطمینان از کاهش هرچه بیشتر اتلاف گرما بسیار مهم است.

اتلاف گرما از خانه شما با استفاده از مقدار U اندازه گیری می‌شود. به طور متوسط ​​پنجره های معمولی با مقدار U = 5.6، پنجره های دوجداره دارای U=2.8 هستند، در حالی که پنجره های سه جداره می‌توانند مقدار U=0.8 را ارائه دهند. انتخاب واقعا آسان است.

شیشه اضافی نه تنها نقش خود را در کاهش اتلاف گرما دارد، بلکه شکاف هوای اضافی نیز کمک می‌کند زیرا معمولاً با یک گاز بی اثر مانند آرگون یا کریپتون پر می‌شود تا گرما را در خانه شما حفظ کند.

با این حال، مهم است به یاد داشته باشید که به روزرسانی پنجره‌ها برای صرفه جویی در مصرف انرژی تنها یکی از مواردی است که به شما کمک می‌کند، درحالیکه هنوز ممکن است انرژی را در بسیاری از مناطق دیگر خانه هدر دهید. شما باید اطمینان حاصل کنید که با حل کردن تنها بخشی از مشکل پول خود را هدر نمی‎‌دهید. پس حتما عایق بندی در فضای زیر شیروانی و سقف، درها و کف خانه را بررسی کنید.

کاهش سر و صدا

اگر در منطقه‌ای پر سر و صدا و شلوغ یا در جاده‌ای پرترافیک زندگی می‌کنید، تعویض پنجره‌ها میزان صدا را بسیار کاهش می‌دهد. در حالی که پنجره دو جداره به کاهش سر و صدا کمک می‌کند، پنجره سه جداره می‌تواند باعث کاهش بیشتر صدا شود، اما باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  1. ضخامت شیشه نکته‌ای کلیدی در عایق بودن در برابر صدا است. با انتخاب پنجره‌ای با ترکیبات مختلف ضخامت صفحه، می‌توانید بیشتر و بیشتر جلوی نویز را بگیرید، زیرا هر‌ضخامتی از شیشه، فرکانس صدای متفاوتی را مسدود می‌کند. برای بهترین نتیجه، تفاوت در ضخامت باید حداقل ۳۳٪ باشد. یعنی برای مثال یک صفحه ۴ میلی‌متری و دیگری ۶ میلی‌متر. ترتیب چینش صفحه‌ها تفاوتی ایجاد نمی‌کند.
  2. فاصله بین شیشه‌ها نیز نقشی اساسی دارد، زیرا هرچه بیشتر شود، کاهش نویز نیز بهتر خواهد بود.
  3. استفاده از هرگونه دستگاه تهویه و هواکش ممکن است اثر کاهش نویز را از بین ببرد.

اگر می‌خواهید گزینه‌های خود را بین پنجره های دو و سه جداره برای کاهش سر و صدا بسنجید، بهتر است که با یک متخصص در مورد وضعیت خاص خود و نوع مشکل صحبت کنید. در حالی که پنجره سه لایه از بسیاری جهات بهتر عمل می‌کند، در عین حال گران‌تر نیز هست و یک پنجره دو جداره با نسبت فاصله‌ها و ضخامت مناسب، ممکن است برای شما کافی باشد.

خطر یخ‌زدگی

بخار شیشه وقتی به وجود می‌آید که افزایش سطح رطوبت در هوا و در نهایت تماس با سطحی سرد آب ایجاد کند. بخار شیشه هنگامی اتفاق می‌افتد که بین مقادیر U دیوارها یا کف در مقایسه با پنجره‌ها اختلاف بیشتری وجود داشته باشد. این مقدار در دیوارها در حدود ۳/۰ است، بنابراین واضح است که کارآمدی دیوارها به مراتب بالاتر از هر نوع پنجره‌ای است. پنجره‌های سه جداره با مقادیر U بین ۸/۱ تا ۶/۰ بهترین گزینه برای کاهش این مشکل است. بخار بیش از حد در شیشه‌ها می‌تواند باعث ایجاد مناطق بسیار مرطوب و میعان مشکل‌ساز در برخی نقاط بشود.

مقایسه هزینه

هنگام مقایسه هر محصول، همیشه فاکتور هزینه هم مطرح خواهد بود. همانطور که انتظار دارید پنجره سه‌جداره با تکنیک‌های گران قیمت تولید و همچنین حاوی مواد اولیه بیشتری است، بنابراین گزینه گران‌تری است. پنجره‌های دو جداره و سه جداره با کاهش مبالغ قبض گاز، هزینه اولیه شما را جبران می‌کنند. انتخاب پنجره سه‌جداره تنها در صورتی به صرفه است که از لحاظ بهره‌وری انرژی و آسایش واقعا به آن نیاز داشته باشید.

پنجره دوجداره یا پنجره سه‌جداره؟

همان‌ط‌ور که نشان داده شد، هنگام انتخاب، موارد مثبت و منفی مختلفی وجود دارد. بنابراین بسته به بزرگترین نیاز یا اولویت خودتان پنجره مناسب را تعیین می‌کنید.

اگر هنوز در مورد گزینه مناسب شما دودل هستید، با تیم متخصص ما تماس بگیرید تا به شما کمک کنند. ما می‌توانیم تمام اطلاعات مورد نیاز برای پیدا کردن مناسب‌ترین پنجره را در اختیارتان بگذاریم.