aluminium vs upvc windows
15
خرداد

مقایسه‌ پنجره‌‌های آلومینیومی و UPVC

مقایسه‌ پنجره‌‌های آلومینیومی و UPVC ، اینکه از بین پنجره‌‌های آلومینیومی یا UPVC کدام یک بهتر هستند، بحثی ریشه‌‌دار و طولانی است، و زمانی که پای نصب پنجره جدید در میان باشد، برای صاحبخانه‌‌ها انتخاب از میان آنها انتخاب راحتی نیست. با هم نگاهی به مزایا و معایب هر کدام می‌‌اندازیم تا بتوانید بر اساس ساختمان و بودجه خود بهترین تصمیم را بگیرید.

عمر پنجره‌‌های UPVC در مقایسه با پنجره‌‌های آلومنیومی

پنجره‌‌های uPVC از سال چهل سال پیش انتخاب بسیاری از افراد بوده است. UPVC با دوام و مقاوم در برابر پوسیدگی است و همین نکته باعث  عمر بالا و در عین حال نیاز پایین آن به نگهداری می‌‌شود. اما قاب UPVC در طی سالیان طولانی می‌‌تواند دچار تخریب و پوسیدگی شود، البته بسیار کندتر از پنجره‌‌های چوبی، و نیاز به تعویض بعد از ۲۰ تا ۳۰ سال داشته باشد.

آلومینیوم نیز جنسی بسیار با دوام است و از آنجایی که آلومینیوم مقاومت در برابر پوسیدگی بالاتری نسبت به UPVC دارد، پنجره‌‌های آلومینیومی با کیفیت می‌‌توانند تا ۴۵ سال دوام بیاورند. برخلاف سایر فلزات، آلومینیوم زنگ نمی‌‌زند پس نگران  تشکیل لکه‌‌های زنگ زدگی بر روی پنجره در نقاط دور از دید نباشید.

Heritage Hinged Units 2میزان صرفه‌‌جویی در انرژی در پنجره‌‌های UPVC و آلومینیومی

یکی از دلایل محبوبیت پایین پنجره‌‌های آلومینیومی نسبت به uPVC، بهره‌‌وری انرژی پائین‌‌تر آن بود. آلومینیوم رسانای بسیار خوبی است، به این معنا که می‌‌تواند گرما را به راحتی از خود عبور دهد. به همین دلیل برای مدتی از لحاظ بهره‌‌وری انرژی آلومینیوم، انتخاب ضعیفتری نسبت به uPVC محسوب می‌‌شد.

اما تکنولوژی در طی دهه‌‌های اخیر جهش زیادی پیدا کرده و در حال حاضر در و پنجره‌‌های آلومینیومی، شکست‌‌های گرمایی خلاقانه‌‌ای در داخل قاب خود جای ‌‌می‌‌دهند که از انتقال بالای گرما جلوگیری می‌‌کند.

حتی برخی  تولیدکنندگان ازلایه‌‌های اِرُژِل[۱]در قاب‌‌های پنجره‌‌ی تولیدی خود استفاده می‌‌کنند، این ماده به قدری در عایقکاری موثر است که در شاتل‌‌های فضایی و لباس‌‌های فضانواردان استفاده می‌‌شود.

در نهایت درجه‌‌ی بهره‌‌وری انرژی که این دو نوع جنس ارائه می‌‌دهند متغییر است و به کیفیت جنس استفاده شده و فرایند ساخت بستگی دارد.

پنجره‌‌های دوجداره آلومینیومی می‌‌توانند دقیقا به اندازه پنجره‌‌های uPVC بهره‌‌وری انرژی داشته باشند، فقط به یاد داشته باشید که حتما WER (رتبه‌‌ انرژی پنجره) برندی که می‌‌خواهید پنجره را از آنها تهیه کنید بررسی کنید. بر اساس قوانین، تمامی پنجره‌‌های نصب شده باید حداقل رتبه  C را دارا باشند، اما هردو نوع پنجره‌‌های آلومینیومی و uPVC می‌‌توانند رتبه انرژی تا A++ نیز داشته باشند.

امنیت پنجره‌‌های آلومینیومی و uPVC

دوام پنجره‌‌های آلومینیومی و uPVC سبب امنیت بالای آنها به ویژه در قیاس با پنجره‌‌های چوبی شده است. پنجره‌‌های چوبی به خصوص اگر دچار پوسیدگی باشند در مقابل فشار وارده آسیب‌‌پذیر هستند. سطح امنیتی که یک پنجره ارائه می‌‌دهد، به کیفیت قفل‌‌های نصب شده نیز بستگی دارد. فارغ از جنس پنجره، اگر قفل‌‌های با کیفیت روی آنها نصب باشد می‌‌توانید با خیال آسوده سر بر بستر بگذارید و نگران امنیت پنجره خود نباشید.

میزان نشتی صدا در پنجره‌‌های آلومینیومی و UPVC

یکی از مزایای پنجره‌‌های UPVC نشت صدای نسبتاً کمتر آنها نسبت به پنجره‌‌های آلومینیومی است. این بدین معنا نیست که پنجره‌‌های آلومینیومی نشت صدای بالایی دارند، اما وقتی که پای انسداد صدای بیرون در میان باشد پنجره‌‌های UPVC عملکرد بهتری دارند.

مقایسه‌ پنجره‌‌های آلومینیومی و UPVCذکر این نکته نیز اهمیت دارد که بیشتر نشتی صدا مربوط به شیشه است و نه قاب پنجره. استفاده از شیشه دوجداره باکیفیت خانه‌‌ی شما را تا میزان زیادی از سر و صدای بیرون حفظ خواهد کرد. استفاده از شیشه‌‌های سه جداره نشت صدای پنجره را حتی بیشتر کاهش خواهد داد.

اگر در محیطی بسیار پر سر و صدا زندگی می‌‌کنید، پنجره‌‌ی ‌‌uPVC انتخاب بهتری است، اما برای بیشتر مالکین اختلاف نشت صدای این دو نوع پنجره قابل چشم‌‌پوشی است و از این رو فاکتور تعیین‌‌کننده‌‌ای در انتخاب نیست.

زیبایی پنجره‌‌های آلومینیومی و UPVC

یکی از دلایل محبوبیت روزافزون پنجره‌‌های آلومینیومی استایل ظریف آنهاست. قاب آلومینیومی پنجره‌‌ها می‌‌تواند باریکتر از UPVC  باشد، همین نکته به آنها جلوه‌‌ای مینیمال می‌‌دهد که باعث محبوبیت آنها در خانه‌‌های مدرن شده است. از طرف دیگرقاب نازکتر پنجره، خطوط قابل دید پنجره را تا حدودی کوچکتر می‌‌کند. پس اگر برای خانه‌‌‌‌ی شما نمای خیره کننده در اولویت است احتمالاَ عاشق این جنبه از پنجره‌‌های آلومینیومی شوید.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که با وجود نازکی  قاب، پنجره‌‌های آلومینیومی به راحتی در برابر وزن شیشه‌‌های بزرگ تاب می‌‌آورند. به این معنا که اگر یک دریچه بزرگ دارید احتمالاً نیازی نیست که آن را به چند قسمت کوچکتر تقسیم کنید. همین نکته سبب نمای بهتر و نوررسانی طبیعی‌‌تر می‌‌شود.

مشخه‌‌ی پنجره‌‌های آلومینیومی

 • ظرافت در طراحی
 • مینیمال
 • تو ذوق نبودن قاب
 • نوررسانی طبیعی‌‌تر

پنجره‌‌های uPVC به یُغور و نازیبا بودن شهرت دارند و نمای پلاستکی برای کسانی که به خاص بودند منزلشان تمایل دارند جذابیت کمتری دارد.uPVC سفید نسبتاً ارزان است و برای همین در بیشتر خانه‌‌ها به چشم می‌‌خورد، اما اگر خواهان ایجاد تفاوت هستید رنگ‌‌های دیگری نیز در دسترس هستند. شما حتی می‌‌توانید پنجره uPVC با طرح چوب تهیه کنید.

مشخصه‌‌ی پنجره uPVC

 • رنگ‌‌ها و طرح‌‌های متنوع
 • ظاهر پلاستیکی
 • ارزش خرید خوب

آلومینیوم نیز از تنوعی از طرح و رنگ برخوردار است.بیشتر پنجره‌‌های آلومینیومی با پوششی پودری پوشانده می‌‌شوند که دوام و زیبایی آنها را ارتقا می‌‌دهد. این پوشش در رنگ‌‌های مختلف در دسترس است.

مقایسه‌ پنجره‌‌های آلومینیومی و UPVCپنجره‌‌های آلومینیومی می‌‌توانند پوشش طرح چوب واقعگرایانه نیز داشته باشند. چنین چیزی برای کلاسیک دوستان عالی است، ظاهر سنتی یک پنجره‌‌ی چوبی واقعی ولی با استقامتی که فقط از آلومینیوم بر می آید.

بیشتر پنجره‌‌های آلومینیومی به شما این امکان را می‌‌دهند که پوشش متفاوت برای داخل و بیرون پنجره انتخاب کنید که به شما امکان همسان سازی پنجره با نمای بیرون در عین هماهنگی با دکور داخلی ساختمان را می‌‌دهد.

مقایسه قیمت پنجره uPVC و آلومینیومی

پنجره‌‌های آلومینیومی به خاطر گرانتر بودن مواد اولیه و فرایند ساخت قیمت بالاتری دارند. اما با در نظر گرفتن مقاومت بالاتر آنها در برابر پوسیدگی نسبت به پنجره‌‌های uPVC می‌‌توانند در دراز مدت مقرون به صرفه‌‌تر باشند.

علاوه بر این طراحی مدرن و ظریف پنجره‌‌های آلومینیومی می‌‌تواند ارزش نسبتاً بیشتری به ساختمان ببخشد و سرمایه‌‌گذاری بیشتر را توجیه کند.

پنجره‌‌های آلومینیومی چقدر هزینه برمی‌‌دارند؟ این سوال سختی است چون متغییرهای زیادی دخیل هستند، مثل:

 • اندازه
 • تعداد قطعات شیشه‌‌ای پنجره
 • دوجداره یا سه جداره بودن
 • مکانیزم قفل
 • رنگ و طرح آلومینیوم
 • کیفیت آلومینیوم

این نکته نیز باید مد نظر گرفته شود که به دلیل محبوبیت روزافزون پنجره‌‌های آلومینیومی، این نوع پنجره‌‌ها از لحاظ قیمتی در حال مقرون به صرفه‌‌تر شدن هستند. زمانی که تولیدکنندگان تیراژ خود را بالاتر می‌‌برند معمولاً می‌‌توانند هزینه‌‌ها را کاهش دهند و این صرفه‌‌جویی ها در طی سالیان باعث سود مصرف‌‌کننده شده است.

اگر همچنان بین قیمت و زیبایی پنجره‌‌های آلومینیومی گیر افتاده‌‌اید، این جمله را از ما داشته باشید: مقرون به صرفه بودن پنجره‌‌های آلومینیومی احتمالاً شما را شگفت زده خواهد کرد. بسیاری از سازندگان، مدل‌‌های متفاوتی از پنجره‌‌ها برای بودجه‌‌های متفاوت ارائه می‌‌دهند، پس ارزشش را دارد که گَپی با یک کارشناس بزنید و ببینید که کدام مدل با بودجه‌‌تان همخوانی دارد.

در هنگام مقایسه هزینه‌‌ های پنجره‌‌های UPVC و آلومینیومی سعی کنید که دو پنجره‌‌ی متناظر را با هم مقایسه کنید.چیزهایی نظیر دو یا سه جداره بودن، رنگ قاب، دستگیره‌‌ها. زیرا همه اینها در قیمت نهایی پنجره تاثیرگذار هستند.

در آخراینکه هرچه بهره‌‌وری انرژی و امنیت پنجره بالاتر باشد، صرف نظر از جنس، قیمت بالاتری خواهد داشت.

به نتیجه برسید که کدام فاکتور برایتان مهم است و از همانجا شروع کنید. برای مثال ممکن است انتخاب شما قاب UPVC ارزانتر ولی قفل‌‌های گرانتر باشد. یا برعکس، اگر استایل خیلی مهم باشد شما می‌‌توانید هزینه بیشتری روی قاب آلومینیومی بکنید ولی به جای شیشه سه جداره از دو جداره استفاده کنید تا یک پنجره مقرون‌‌ به صرفه داشته باشید.

کدام را باید انتخاب کنید؟ آلومینیوم یا UPVC؟

رقابت بین آلومینیوم و UPVC یک رقابت یکطرفه نیست. همه چیز به علایق شخصی، بودجه و فاکتورهایی که برای شما تعیین کننده هستند برمی‌‌گردد. هر صاحب‌‌خانه‌‌ای دارای سلایق منحصر به فردیست و از آنجایی که در بسیاری از جنبه‌‌ها، آلومینیوم و UPVC با هم برابرند (به خصوص بهره‌‌وری انرژی و امنیت) نمی‌‌توان یکی را به عنوان برنده انتخاب کرد.

در طی ۱۰ سال اخیر پنجره‌‌های آلومینیومی از لحاظ مقرون به صرفه بودن، دوام و بهره‌‌وری انرژِی به مرز خود رسیده‌‌اند و تنها رشدی که می‌‌توان برای این نوع پنجره‌‌ها انتظار داشت، رشد در محبوبیت در بین مصرف‌‌کنندگان است. اما با توجه به قیمت ارزانتر، UPVC همیشه بازار خودش را خواهد داشت.

اگر همچنان در تصمیم‌‌گیری بین پنجره‌‌های آلومینیومی و UPVC مردد هستید، گَپ دوستانه‌‌ای با یک کارشناس می‌‌تواند فرصت بسیار مناسبی باشد تا اطلاعات دقیقتری در مورد تفاوت های این دو کسب کنید و بهترین انتخاب برای ساختمان خود داشته باشید.