دوام پنجره دوجداره
02
شهریور

دوام پنجره دوجداره چقدر است؟

دوام پنجره دوجداره چقدر است؟  یک خانه معمولی حدوداً ۱۰% از حرارت را از طریق درها و پنجره‌ها از دست می‌دهد. نصب پنجره‌های دوجداره با کارایی انرژی مناسب راه زیادی را در کاهش این هدررفت طی می‌کند. این پنجره‌ها هم هدررفت حرارتی، و هم هزینه آن را کاهش می‌دهند. درنهایت، مهم‌تر اینکه خانه شما را ساکت‌تر می‌کنند.

پنجره‌های دوجداره شامل دو صفحه شیشه‌ای است که شکاف هوایی در بین آن‌ها وجود دارد. درزی که معمولاً ۱۶ میلی‌متر است، مانعی عایق را ایجاد می‌کند که باعث کاهش نرخ از بین رفتن حرارت از خانه می‌شود. امروزه، پنجره‌های سه جداره نیز در دسترس هستند. آن‌ها شامل سه لایه شیشه بوده که به این معنی است که دو درز عایق، عایق‌بندی بهتری انجام می‌دهند.

طول عمر دوجداره چقدر است؟

معمولاً، طول عمر دوجداره حدوداً ۲۰ سال است. با این‌وجود، این طول عمر می‌تواند بین ۱۰-۳۵ سال تغییر کند. عوامل مؤثر در این قضیه عبارت‌اند از:

  • محل پنجره
  • مهارت نصب
  • کیفت مواد
  • اختلاف دما

آیا تمامی پنجره‌های دوجداره به یک حد دوام می‌آورند؟

نه. همه پنجره ها مثل هم نیستند، حتی اگر تمامی دوجداره‌ها ساخت یک کارخانه باشند. بر اساس عواملی که بالاتر ذکر شد، برخی واحدها ممکن است به میزان حداقلی ۱۰ سال عمر کنند، درحالی‌که برخی دیگر ممکن است بیشتر از ۲۰ سالم باقی بمانند. برخی نمونه‌های باکیفیت می‌توانند تا ۳۵ سال پیش از کهنه شدن دوام آورند.

به‌این‌ترتیب، بسته به سازنده، شرکت معمولاً گارانتی ۱۰-۲۰ ساله ارائه می‌کند.

طول عمر واحدها دوجداره به محل خانه شما نیز بستگی دارند. برای مثال، اگر پنجره رو به خط استوا باشد، معمولاً، بیشتر از ۱۲ سال دوام نمی‌آورد.

آسیب در طول زمان چه اثری بر روی واحد‌های دوجداره می‌گذارد؟

در طول زمان، پنجره‌های دوجداره آسیب‌های کوچکی از قبیل خراب شدن تدریجی عایق‌بندی رنج می‌برند. بر اساس مرکز انرژی‌های پایدار، زمانی که تقریباً ۲۵% گاز متصاعد شد، کارایی حرارتی پنجره کاهش می‌یابد. در این مرحله، باید جایگزینی کامل پنجره را در نظر گرفت. به‌عنوان جایگزین، می‌توان شیشه دیگری نصب کرد.

مسئله دیگری که ممکن است با آن سر و کار داشته باشید، چگالش است. این امر به‌ویژه در مورد جمع شدن بین لایه‌های شیشه‌ای هنگام خرابی در بخشی از درزگیر پیرامونی صادق است. چگالش نیز می‌تواند هنگامی اتفاق بیفتد که ماده خشک‌کن اشباع شود. به‌طورکلی، تنها راه برای از بین بردن همه موارد از طریق IGU است.

مطمئنا، گذر زمان عوارضی را بر پنجره‌های دوجداره نیز خواهد داشت. اتفاق معمول، تفاوت دمایی بالا بین محیط بیرونی و درونی است که باعث اعمال تنش بر چسب عایق بندی شده و آن را خراب می‌کند. وقتی‌که درز بین سطوح شیشه‌ای در پنجره‌های دوجداره کوچک‌تر باشد، به این نوع آسیب حساس‌تر خواهد بود.

زمانی که چنین اتفاقی رخ دهد، واحد شما نیازمند سرویس خواهد بود. اگر این آسیب شدید باشد، احتمالاً نیاز به تعویض واحد خواهد بود.

چطور بهترین پنجره دوجداره را انتخاب کنید؟

انتخاب جایگزین برای پنجره‌های ملک شما می‌تواند به طرز غیرقابل‌انکاری فرآیندی چالش‌برانگیز باشد. شما نیاز دارید تا عوامل زیادی را در نظر بگیرید. برخی از این عوامل عبارت‌اند از:

نوع شیشه

سبک ملک

ماده قاب پنجره

زمانی که تصمیم به تعویض پنجره گرفتید، این نکات را در نظر بگیرید:

شیشه low-E را انتخاب کنید.

معمولاً، این نوع شیشه دارای روکش اکسید فلزی نامرئی بروی سطح داخلی صفحات شیشه‌ای درز پنجره می‌باشد. مزیت اصلی این نوع شیشه، توانایی عبور نور با کاهش هدررفت حرارتی است. علاوه بر این، درز بین صفحات شیشه‌ای در هر پنجره دوجداره با یک گاز خنثی و غیرسمی پرشده است. نکته اصلی این است که این نوع گاز، چگالی بیشتری نسبت به هوا دارد. بنابراین، می‌تواند به طرز مؤثری هدررفت حرارتی ملک شما را کاهش دهد.

متداول‌ترین گاز مورداستفاده آرگون است. این گاز نه‌تنها بی‌رنگ است، بلکه قیمت آن نیز مناسب است. به‌علاوه، با سایر گازها واکنش انجام نمی‌دهد و غیرقابل اشتعال است.

نرخ بهره‌وری انرژی را در نظر بگیرید.

برای کمک به صاحبان املاک برای اتخاذ بهترین تصمیم هنگام انتخاب بهترین پنجره شمایی برای رتبه‌بندی در مقیاس بندی A+ تا G ارائه شده است. این روش، مشابه مقیاس بندی ماشین‌های ظرف‌شویی و یخچال است. هنگام استفاده از رتبه‌بندی انرژی، باید تمامی پنجره، یعنی هم شیشه و هم قاب را در نظر بگیرید.

پنجره‌های شرکت چهلستون همچنین می‌توانند دارای نشان توصیه اعتماد صرفه‌جویی انرژی باشند.

پس از تعویض پنجره‌ها، باید چه‌کار کنید؟

پس از تعویض پنجره‌ها، بایستی از تهویه مناسب ملک خود اطمینان حاصل کنید. به این دلیل که پنجره‌های جایگزین شده، نسبت به پنجره‌های اولیه، درزبندی بهتری برای هوا دارند. خب پس ضرورت تهویه هوا ناشی از چیست؟ به این دلیل مهم است که منجر به خروج رطوبت از خانه و ورود هوای تازه به خانه می‌شود.

درصورتی‌که ملک شما دارای تهویه طبیعی نباشد، بایستی به دنبال پنجره‌هایی با تهویه چکه‌ای باشید که مقدار کم و کنترل‌شده تهویه را اجازه می‌دهند.

کلام آخر

برای جمع‌بندی، واحدهای دوجداره درجه‌یک که به‌طور مناسبی نصب‌شده‌اند و نگه‌داری درستی از آن‌ها انجام می‌شود، می‌توانند حداقل دو دهه دوام آورند. یک شرکت قابل‌اعتماد با سرویس‌دهی مناسب بایستی آرام‌بخش‌ترین ضمانت که تمامی سرمایه‌گذاری شما بر روی قطعات اصلی در تمامی طول عمر پنجره، پوشش می‌دهد را ارائه دهد.