بهینه سازی مصرف انرژی با انتخاب پنجره مناسب
21
بهمن

بهینه سازی مصرف انرژی با انتخاب پنجره مناسب

بهینه سازی مصرف انرژی با انتخاب پنجره مناسب ، با استفاده مناسب از انرژی پنجره های خانه خود را بهینه سازی کنید

چه بخواهید پس‌انداز خود را افزایش دهید و چه تأثیر خود را بر محیط زیست تقویت کنید، باید سازگاری خانه خود را با محیط زیست بیشتر و مصرف انرژی آن را بهینه کنید. برای درک چگونگی اینکه پنجره‌ها با دوستدار محیط زیست بودن می‌توانند در عین نجات درختان، انرژی را هم مدیریت کنند، به خواندن ادامه دهید.

چه زمانی باید پنجره‌هایی با مصرف بهینه انرژی نصب کنید؟

پنجره‌های با کیفیت باید در حدود ۲۰ سال دوام داشته باشند. بنابراین اگر خانه شما قدیمی‌تر است یا نزدیک به دو دهه است که پنجره‌های خود را تعویض نکرده‌اید، بهتر است در اسرع وقت از کارشناسان برای نصب پنجره‌های جدید کمک بگیرید.

علاوه بر این، اگر پنجره‌های شما آسیب دیده باشند، می‌توانند مصرف انرژی خانه شما را افزایش دهند. به جای اینکه فقط شیشه‌های شکسته یا قدیمی را با شیشه‌های مشابه جایگزین کنید، برای افزایش صرفه‌جویی در مصرف انرژی، گزینه‌ای بهینه را انتخاب کنید.

چه موارد دیگری را باید در نظر بگیرید؟

هنگامی که پنجره‌های سنتی خود را با این پنجره‌ها جایگزین می‌کنید، باید چند جزئیات دیگر را در ذهن داشته باشید.

از متخصصان کمک بگیرید

همچنین باید متخصصین نصب پنجره را کنترل کنند. از آ‌ن‌ها بخواهید تا هر پنجره را بازرسی کنند و اطمینان پیدا کنند که همه چیز در شرایط خوبی قرار دارد. به این ترتیب هوا به داخل یا خارج از خانه شما نشت نمی‌کند.

بهترین پنل‌های شیشه‌ای مناسب برای خودتان را پیدا کنید

شما سه نوع پنل شیشه‌ای برای انتخاب دارید: پنل‌های پر شده با گاز، پنجره های سه جداره UPVC و قاب سه جداره چوبی.

پنجره‌های پر شده با گاز به طور معمول از دو صفحه شیشه‌ای تشکیل شده‌اند که بین آن‌ها گاز کریپتون، زنون یا آرگون وجود دارد. برخی از این پنجره‌ها ممکن است دارای صفحه سومی نیز در وسط باشند که از هر طرف توسط گاز تحت فشار هستند.

این گاز به مهر و موم پنجره‌ها کمک و از تراکم بخار پنجره شما جلوگیری می‌کند. این ویژگی همچنین به پنجره‌ها کمک می‌کند تا هوای خانه را در داخل و هوای خارج خانه را همان‌طور نگه دارد. در نتیجه، خانه شما از نظر انرژی بیشتر کارآمد می‌شود زیرا سیستم تهویه مطبوع شما برای خنک‌سازی و گرم کردن فضای داخلی در هر فصل به سختی نمی‌افتند.

پنجره‌های UPVC سه جداره از بهترین پنجره‌های بازار به حساب می‌آیند زیرا از انرژی خورشیدی منفعل برای تنظیم دمای خانه شما استفاده می‌کنند. این پنجره‌ها حداقل سه لایه عایق بندی شده در خود دارند و توسط یک نمای بیرونی وینیل احاطه شده‌اند.

پنجره‌های قاب دار چوبی سه جداره از همان روش عایق بندی مانند پنجره‌های UPVC سه جداره استفاده می‌کنند اما دارای یک قاب چوبی در اطراف حاشیه‌ها هستند. طراحی این پنجره‌ها به صاحبان منازل این امکان را می‌دهد تا علاوه بر فن‌آوری نفوذ ناپذیر شیشه‌های سه لایه از نمای جذاب پنجره‌های چوبی نیز  بهره‌مند شوند.

تصمیم بگیرید که کدام جنس از قاب‌ها را می‌خواهید

شما می‌توانید چوب، UPVC، کامپوزیت، فلز یا فایبرگلاس را به عنوان ماده قاب پنجره خود انتخاب کنید. هرکدام موافقان و مخالفان خود را دارند و پیمانکاران می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که کدام یک با سبک خانه شما و اهداف شما برای بهره‌وری انرژی تناسب بهتری دارد.  با این حال، برخی از پیمانکاران پنجره ممکن است فقط با یک یا دو نوع ماده کار کنند، بنابراین از آن‌ها بپرسید که از کدام مواد استفاده می‌کنند تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

بهترین سبک پنجره را انتخاب کنید

برخی از سبک‌های پنجره نسبت به بقیه انرژی کمتری هدر می‌دهند. به عنوان مثال، پنجره‌های دو لنگه دارای دو منشعب جداگانه هستند که در داخل قاب به بالا و پایین می‌لغزند. این پنجره‌ها برای ورود هوا به خانه شما عالی هستند، اما بیشترین مصرف انرژی را ندارند. با این وجود پنجره‌های ثابت اصلاً باز نمی‌شوند، این بدان معناست که آن‌ها اجازه خروج هوا از خانه شما را نمی‌دهند.

شما می توانید سبک‌های دیگر پنجره – از جمله پنجره‌های بازشوی یک‌طرفه، پنجره‌های کلنگی( به صورت عمودی از بالا به پایین یا بالعکس) – را انتخاب کنید که قابلیت بهینه‌سازی انرژی بیشتری دارند و کاملا متناسب با نیازهای شما هستند.

پنجره‌های جدید خود را در نقطه درست قرار دهید

احتمالا هیچوقت متصور نبودید که پنجره هم باید در یک مکان خاص قرار بگیرد. اما اگر پنجره‌های جدید خود را در مناطق استراتژیک خانه نصب کنید، می‌توانید به میزان قابل توجهی بهره‌وری انرژی خانه خود را بهبود بخشید.

اگر تعداد زیادی پنجره رو به شرق یا غرب دارید، ابتدا آن‌ها را تعویض کنید. هنگام طلوع یا غروب خورشید، این پنجره‌ها نور طبیعی زیادی را به خانه شما وارد می‌کنند. آن‌ها همچنین اجازه می‌دهند خانه شما در تابستان گرم شود. با نصب پنجره‌های مناسب در امتداد ضلع شرقی و غربی خانه، می‌توانید دمای داخلی و مصرف انرژی خود را بهتر تنظیم کنید.

آب و هوا همچنین در تعیین محل پنجره‌های جدید شما تاثیر گذارند. به عنوان مثال، ممکن است یک خانه در مناطق کویری به یکباره به تعویض پنجره‌ها احتیاج داشته باشد زیرا در منطقه‌ای با آفتاب مداوم و دمای بالا است. با این وجود خانه‌های تهران در طول سال طیف وسیعی از دما را تجربه می‌کنند و ممکن است نیازی به تعویض همه پنجره‌ها در یک مرتبه نداشته باشند.

هر چه را انتخاب کردید، به یاد داشته باشید که قبل از نصب وسایل جدید خود، با متخصصین مشورت کنید. آن‌ها می‌دانند ابتدا کدام پنجره‌ها را تعویض کنند تا بتوانید بیشترین مزایا را ببرید.

آیا آماده ایجاد تغییر در خانه و محیط زندگی خود هستید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نصب پنجره‌های بهینه و کاهش تأثیر خود بر تخریب طبیعت با چهلستون تماس بگیرید.