انواع پنجره‌های دوجداره‌ی uPVC
25
خرداد

انواع پنجره های دوجداره UPVC

چه نوع پنجره‌های دوجداره‌ای را می‌توان انتخاب کرد؟

section sml dg window

انواع پنجره های دوجداره UPVC ، پنجره‌ای که در خانه‌ی خود نصب می‌کنید نه تنها بر زیبایی خانه تأثیر می‌گذارد، بلکه در قیمت و ارزش آن نیز تفاوت ایجاد می‌کند.

در حقیقت نوع پنجره‌ای که در خانه‌ی شما نصب شده است، بر تصمیم‌گیری خریداران بالقوه‌ درمورد خرید آن تأثیر می‌گذارد. این مسئله به ویژه زمانی اهمیت پیدا می‌کند که خریدار خانه‌ی شما به دنبال خانه‌ای باشد که حاضر و آماده است و نیازی به نوسازی ندارد.

بدون تردید می‌توان گفت که پنجره‌های دوجداره‌ی uPVC، از محبوب‌ترین پنجره‌ها هستند. این محبوبیت عمدتاً به این دلیل است که پنجره‌های uPVC ظاهر خوبی دارند، با دوام هستند، به مراقبت کمی نیاز دارند و بازده انرژی بالایی را ارائه می‌دهند (این پنجره‌ها گرما را در درون خانه نگه می‌دارند و از ورود سرما به داخل خانه جلوگیری می‌کنند).

اما تصمیم‌گیری برای خرید پنجره‌های uPVC تازه شروع کار شما است، زیرا در مرحله‌ی بعد باید نوع پنجره‌ی هر کدام از اتاق‌ها و همچنین رنگ قاب و نوع شیشه‌ی آن را مشخص کنید.

۱. پنجره‌ی دوجداره‌ی ثابت یا فیکس

اگر در خانه‌ی خود اتاقی دارید که بدون وجود پنجره نیز از تهویه‌ی خوبی برخوردار است آنگاه می‌توانید برای آن اتاق از پنجره‌ی دوجداره‌ی ثابت استفاده کنید. این پنجره‌ها قابلیت باز شدن ندارند و تنها هدفشان این است که نور طبیعی را به داخل خانه بیاورند.

۲. پنجره‌ی دوجداره‌ی لولایی

پنجره‌های لولایی، پنجره‌هایی هستند که مانند درب خانه باز و بسته می‌شوند و معمولاً دو پنجره در دو طرف یک قاب قرار می‌گیرند و هر دوی آن‌ها قابلیت باز و بسته شدن دارند. به جای پنجره‌های کشویی عمودی که دسترسی خوبی ندارند و به راحتی باز و بسته نمی‌شوند، می‌توان از این نوع پنجره‌ها استفاده کرد.

۳. پنجره‌ی دوجداره‌ی کشویی

پنجره‌های کشویی مانند درب‌های کشویی پاسیو (حیاط خلوت) باز و بسته می‌شوند. این پنجره‌ها از یک طرف به طرف دیگر سُر می‌خورند و در پشت شیشه‌ای که در طرف دیگرشان قرار دارد، ثابت می‌مانند. این پنجره‌ها برای اتاق‌های کوچکی که فضای محدودی دارند بسیار مناسب هستند، اما از آنجایی که فقط یک طرف از پنجره را می‌توان باز و بسته کرد، بنابراین این پنجره‌ها نمی‌توانند جریان هوای خوبی را برقرار کنند.

 

۴. پنجره‌ی سایبانی

لولای پنجره‌های سایبانی در بالای چارچوب پنجره قرار گرفته و رو به بیرون باز می‌شود. این نوع پنجره‌ها نور خیلی خوبی را به داخل خانه می‌آورند و برای فضاهای کوچک نیز بسیار مناسب هستند زیرا به راحتی از پایین باز می‌شوند.

۵. پنجره‌ی سرتاسری

پنجره‌های سرتاسری معمولاً گران‌ترین نوع پنجره‌های دوجداره هستند زیرا کل یک دیوار را از بالا تا پایین در بر می‌گیرند. اگرچه که هزینه‌ی این پنجره‌ها خیلی زیاد است، اما نوردهی فوق‌العاده‌ای دارند و اگر فضای بیرونی منزلتان نمای زیبایی دارد، آنگاه این پنجره‌ها گزینه‌ی خوبی برای شما خواهند بود.

۶. پنجره‌ی دبل هانگ و سینگل هانگ (کشویی عمودی یک طرفه و دو طرفه)

پنجره‌های هانگ یا کشویی عمودی، پنجره‌هایی هستند که به طرف بالا و پایین باز و بسته می‌شوند. پنجره‌ی سینگل هانگ یا یک طرفه به این معنی است که فقط صفحه‌ی پایینی پنجره قابلیت حرکت دارد و می‌تواند باز و بسته شود. اما در پنجره‌های دبل هانگ، هر دو صفحه‌ی شیشه‌ای که درون چارچوب پنجره قرار گرفته‌اند می‌توانند حرکت کنند و باز و بسته شوند. این پنجره‌های کشویی عمودی غالباً با نام «سَش» (Sash) شناخته می‌شوند.

۷. پنجره‌ی چرخشی یا دوحالته

اگر به دنبال پنجره‌ای هستید که به راحتی تمیز می‌شود، آنگاه احتمالاً پنجره‌های چرخشی یا دوحالته بهترین گزینه‌ی موجود هستند. در پنجره‌های چرخشی، لولا یا محوری که پنجره حول آن حرکت می‌کند در مرکز چارچوب قرار دارد، در نتیجه پنجره می‌تواند در هر جهتی بچرخد و باز و بسته شود. پنجره‌های دوحالته دارای لولاهای مخصوصی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا مانند یک درب معمولی باز و بسته شوند و همچنین به پنجره این امکان را می‌دهد که از قسمت بالا به سمت داخل خانه خم شود. البته میزان شیب خم شدن پنجره به خاطر ایمنی بیشتر، محدود شده است.

رنگ‌ها، سایه‌ها و شیشه

conservatory colours

وقتی که نوع پنجره‌ی دوجداره‌ای که می‌خواهید در خانه‌ی خود نصب کنید را مشخص کردید، نوبت آن است که درمورد رنگ چارچوب و نوع شیشه‌ی آن تصمیم بگیرید. می‌توانید همان رنگ سفید استاندارد را انتخاب کنید یا از رنگ‌های متنوعی برای چارچوب پنجره‌ی خود استفاده کنید. طیف وسیعی از رنگ‌ها و همچنین چندین طرح چوبی مختلف وجود دارد که می‌توانید گزینه‌ی مورد علاقه‌ی خودتان را از میان آن‌ها پیدا کنید. درمورد شیشه‌ها نیز می‌توانید یک شیشه‌ی استاندارد را انتخاب کنید یا در عوض به سراغ گزینه‌هایی مثل شیشه‌های آینه‌ای بروید که رنگ بیشتری دارند و حریم خصوصی شما را بیشتر حفظ می‌کنند.

هزینه‌ی خرید پنجره‌ی دوجداره چقدر است؟

عوامل متعددی بر قیمت پنجره‌ی دوجداره تأثیر می‌گذارند.

تعداد پنجره‌ها و اندازه‌ی هر پنجره و همچنین نوع چارچوب، نوع پنجره و نوع شیشه‌ای که در داخل آن به کار رفته است، از عواملی هستند که قیمت پنجره را مشخص می‌کنند. همچنین باید هزینه‌ی نصب پنجره را نیز در نظر بگیرید.

به عنوان یک قاعده‌ی کلی می‌توان گفت که هر پنجره‌ی دوجداره‌ی uPVC با اندازه‌ی استاندارد (۱۲۰۰×۱۲۰۰)، احتمالاً به اندازه‌ی یک میلیون تومان هزینه خواهد داشت. اگر به دنبال پنجره‌ی گران‌تر و خاص‌تری مثل پنجره‌ی فرانسوی هستید، آن‌گاه این قیمت افزایش می‌یابد.

با این حال، آنچه که باید بدان توجه کنید این است که پنجره‌های uPVC معمولاً تا بیش از ۱۰ سال ضمانت دارند.

 

جمع بندی

همانطور که مشاهده کردید، اگر بخواهید زیبایی و ارزش خانه‌ی خود را با نصب پنجره‌های دوجداره‌ی uPVC، افزایش دهید آنگاه باید چیزهای زیادی را در نظر داشته باشید. اما اگر به خوبی درمورد تمام جنبه‌هایش فکر کنید و سپس آن را نصب کنید، متوجه می‌شوید که هرگز از این تصمیم‌تان پشیمان نخواهید شد.