replacing your own windows
02
خرداد

آیا خودتان می‌توانید پنجره‌ نصب کنید؟

آیا خودتان می‌توانید پنجره‌ نصب کنید؟ اگر هزینه‌ی نصب پنجره‌های تعویضی توسط شرکت تولید کننده گران است، می‌توانید خودتان پنجره‌ها را نصب کنید و هزینه ها را کاهش دهید.

اگر ابزار و مهارت لازم و از همه مهمتر انگیزه کافی دارید، هیچ دلیلی وجود ندارد که خودتان نتوانید پنجره را تعویض کنید. اما این کار به قدری مهم است که نباید بدون توجه و دقت کافی، به انجام آن مبادرت ورزید. ممکن است متوجه شوید که خود را گرفتار کرده‌اید و چاره‌‌ای ندارید جز اینکه کار را متوقف کنید و از پیمانکار بخواهید که این کار را برای شما به پایان برساند.

انواع پنجره تعویضی

پنجره‌ها به دو دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند.

پنجره‌های نوع اول

این پنجره‌ها یک دست پنجره کامل هستند که قسمت جلویی آنها فلنج میخ دارد که باعث می‌شود پنجره با روکار خانه همسطح شود. پنجره از بیرون وارد بازشو می‌شود تا زمانی که لبه‌ها روی غلاف خارجی دیوار قرار بگیرند (نباید لب به لب باشد).

هنگامی که بازسازی‌های اساسی در خانه انجام می‌دهید، مثل بازسازی دیوار، از این پنجره‌ها می توانید استفاده کنید. به استثنای بازسازی اساسی، فقط در صورتی که تولید کننده اجازه جدا کردن فلنج میخ را بدهد، می توانید از پنجره‌های جدید به عنوان پنجره‌های تعویضی استفاده کنید.

پنجره‌های نوع دوم (تعویضی)

پنجره های تعویضی، پنجره‌ای هستند که شامل سش‌های پنجره در داخل یک قاب کوچک می‌شوند. این پنجره‌ها متناسب با سایز قاب پنجره کنونی شما طراحی شده‌اند. این پنجره‌ها را از داخل خانه نصب می‌کنند، اگرچه ممکن است نیاز به کارهایی در قسمت خارجی باشد.

پنجره های تعویضی فاقد فلنج یا لبه هستند. عدم وجود فلنج باعث می‌شود تا پنجره مستقیماً از داخل خانه در بازشوی پنجره قرار گیرد.

هر زمان که قرار نیست دیوار بازسازی شود و دست نخورده باقی بماند از پنجره‌های تعویضی استفاده کنید. در صورتی که می‌خواهید دیوارها را از نو بسازید، از پنجره‌های تعویضی استفاده نکنید.

نصب پنجره‌های تعویضی

در صورت استفاده از پنجره‌های تعویضی، نیازی به حذف یا تعویض قاب‌های داخلی یا خارجی پنجره نیست. ممکن است در طی تعویض پنجره به طور تصادفی قاب آسیب ببیند یا تصمیم بگیرید که قاب جدیدی نصب کنید. اما در غیر اینصورت نیازی به تعویض آن نیست.

برای نصب پنجره‌های نوع اول باید دورکوب‌های دو طرف پنجره را بردارید و معمولاً باید آن را تغییر دهید یا با دورکوب جدید جایگزین کنید تا در اطراف پنجره جدید قرار بگیرد. علاوه بر این باید تمام عایق‌کاریهای رطوبتی بیرون پنجره را انجام دهید، که شامل نصب عایق جدید بالای پنجره و درز گرفتن تمام اتصالات و دورکوب‌های آن می‌شود.

بنابراین واضح است که نصب پنجره‌های تعویضی آسان‌تر است، اما باز هم به این راحتی نیست. برداشتن پنجره در حالیکه بخش‌های جانبی آن مانند دورکوب، قرنیز و تخته گچ باید باقی بمانند، کار ظریف وحساسی است.

علاوه بر این، پنجره‌های نوع اول هم از این بحث خارج نیستند. اگر مطمئن هستید که دیوار وضعیت نامناسبی دارد و باید بازسازی شود و اگر در نجاری مهارت‌های اساسی دارید، نصب پنجره‌های نوع اول قابل تأمل است.

چارچوب دورکوب

اگر خودتان می‌خواهید پنجره‌ی تعویضی را نصب کنید، حدوداً بین چهار تا شش ساعت زمان نیاز خواهید داشت.

اگر مجبورید بازشو یا دورکوب پنجره را تغییر دهید، برای هر پنجره خصوصاً پنجره‌های بزرگ یک روز کامل وقت صرف می‌شود. این برآورد زمانی شامل رنگ آمیزی یا لکه‌گیری دورکوب جدید یا زمان خشک شدن خمیر درزگیر یا رنگ نیست.

اگر در کار مهارت داشته باشید و بخواهید چند پنجره را تعویض کنید، برآورد نصب ۴ تا ۶ ساعته، احتمالاً کاهش می‌یابد.

قرار دادن پنجره‌های جدید در یک بازشوی کاملاً آماده کمتر زمان می‌برد: برای هر پنجره حدود ۱ تا ۲ ساعت در نظر بگیرید. اما بخشی از کار، بازسازی دیواراست و بازه زمانی نصب پنجره به بازسازی دیوار بستگی دارد؛ که از یک تا چند روز طول می‌کشد.

آیا تعویض پنجره‌ها تاثیری دارد؟

اگر تصمیم شما برای تعویض پنجره‌ها، بر اساس نصب پنجره‌های تعویضی است، توجه داشته باشید که هر بازشوی پنجره‌ای برای نصب مناسب نیست.

برای اینکه پنجره‌های تعویضی مطابق طراحی خود نصب شوند، قاب پنجره موجود باید کاملاً مربع باشد، اندازه‌های قطر نمی‌تواند بیش از ۸/۱ اینچ اختلاف داشته باشد.

قاب نیز باید محکم باشد و هیچ نشانه‌ای از پوسیدگی یا خرابی نداشته باشد. اگر قاب موجود، قرنیزی شیب دار داشته باشد، احتمالاً به نوعی پوشش برای فاصله بین قاب و قسمت خارجی قرنیز نیاز خواهید داشت. پوشش ها به طور جداگانه توسط تولید کنندگان پنجره به فروش می رسند.

قبل از اجرای نصب پنجره، با تولیدکنندگان پنجره مشورت کنید تا مطمئن شوید که محصول آنها برای پروژه شما مناسب است و جزئیات پنجره‌هایی که قصد دارید نصب کنید را بررسی کنید تا از نصب آنها مطمئن شوید. در این راستا شرکت چهلستون آماده خدمت گذاری به شما است.