مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین:

مطالعات گسل شمال قزوین آغاز شد

0 دیدگاه ها
316
شنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۰۰
356920190928
مطالعات گسل شمال قزوین آغاز شد
مطالعات گسل شمال قزوین توسط اداره کل مدیریت بحران استانداری و با حضور اساتید دانشگاهی حوزه زمین شناسی، زلزله شناسی و نقشه برداری آغاز شد.
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

قدرت الله مهدیخانی مدیر کل مدیریت بحران استانداری قزوین اظهار داشت: این مطالعات با همکاری مرکز لرزه نگاری و سازمان نقشه برداری کشور آغاز شده است.

این مسئول گفت: اساتید مطرح و برجسته کشور در حوزه زمین شناسی و زلزله شناسی انجام این مطالعات را به شکل رایگان برعهده گرفته اند.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف ادارات کل مدیریت بحران در استان ها تمرکز بر موضوع پیشگیری است،اظهار داشت: مطالعات یاد شده نیز برای تقویت این حوزه و اقدام برای کاهش خسارات در حین وقوع بلایای طبیعی انجام می شود.

مهدیخانی با بیان اینکه استان قزوین دارای ۴۰ گسل است که هشت مورد آنها از جمله گسل شمال شهر قزوین فعال هستند،اظهار داشت: این گسل حدود ۸۰۰ سال است که سابقه لرزش نداشته و در صورت فعالیت می تواند زلزله ای با قدرت ۶.۵ ریشتر در زمین ایجاد کند.

این مسئول؛ طول گسل شمال قزوین را ۶۲ کیلومتر خواند و گفت: نزدیک ترین فاصله این گسل به شهر قزوین چهار کیلومتری محله پونک در شمال این شهر است.

وی همچنین گفت: یک دستگاه شتاب نگار و لرزه نگار نیز هفته گذشته در منطقه ای که گسل شمال قزوین قرار دارد، نصب و جانمایی شد تا فعالیت های این گسل به شکل بهتری رصد و ثبت شود و همچنین هماهنگی های لازم به عمل آمده تا ماهانه به شکل هوایی نیز به پایش و رصد فعالیت های این گسل پرداخته شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین با بیان اینکه زلزله قابل پیش بینی نیست اما پیش نشان گرهایی از جمله فعل و انفعالاتی چون خشک شدن آب چاه ها و چشمه ها و یا بالا آمدن سطح آب در یک محل خاص از جمله آنها هستند،اظهار داشت: اگر چه با وجود پیش نشان ها نیز احتمال وقوع زلزله ۳۰ به ۷۰ است، با این وجود اگر حتی این احتمال یک درصد نیز باشد باید مراقب بوده و در بحث های پیشگیری و کاهش خسارات بتوانیم خود را تقویت کنیم.

اخبار مشابه :
قزوین، بحران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.