محمدی ، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس

۱۰۰ پرونده زمین خواری از استان‌های تشکیل و رسیدگی شده است

0 دیدگاه ها
251
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ۰۹:۵۵
353220190117
۱۰۰ پرونده زمین خواری از استان‌های تشکیل و رسیدگی شده است
داود محمدی ، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرد: حداقل ۱۰۰ پرونده زمین خواری از استان‌های مختلف، تشکیل و رسیدگی شده است
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، داود محمدی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما با ارائه تعریفی از “حقوق عامه” و با اشاره به بند ۲ اصل ۱۵۶ قانون اساسی افزود: یکی از وظایف مهم قوه قضائیه احقاق حقوق عامه است، این واژ مغفول بود اما با اصرار و تاکید مقام معظم رهبری در جلسات متعدد به ویژه در دیدار با قضات و مسئولان قضائی کشور مطرح شد و اکنون به آن پرداخته می شود.
وی با اشاره به اینکه تعریف جامع و دقیقی از “حقوق عامه” ­ارائه نشده است، اضافه کرد: اخیرا قوه قضائیه از حقوقدانان و قضات و مجامع علمی خواست که تعریفی ارائه کنند که در قالب آئین نامه به رئیس قوه قضائیه ارسال شد و به زودی ابلاغ می شود.
محمدی با بیان اینکه دایره حقوق عامه بسیار وسیع است، گفت: این واژه موضوعاتی مانند ریزگردها، محیط زیست، آلایندگی ها، ارزهای دولتی، نظارت بر قیمت ها، کوه خواری، زمین خواری، تغییر کاربری، تصرفات غیرمجاز و از بین بردن جنگل و مراتع را شامل می شود.
وی افزود: در این باره در کمیسیون اصل ۹۰ پروندهایی مانند زمین خواری، هوای پاک، قاچاق کالا و ارز مطرح و شکایت های مکرری از مراجع حقوقی و اشخاص حقیقی در این باره وصول شده است.
محمدی با بیان اینکه حداقل ۱۰۰ پرونده زمین خواری از استان های مختلف در کمیسیون اصل ۹۰ تشکیل و رسیدگی شده است، گفت: در این زمینه برخی را به مراجع قضایی معرفی کردیم که به مجازات مربوط و اعاده اراضی تصرف شده محکوم شدند و برخی هم به تذکرات به دستگاه ها منجر شده است.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی هم گفت: برای مقابله با زمین خواری اجرای طرح «حدنگار» مهمترین پیشنهاد ماست که در گزارشی به هیأت رئیسه مجلس تقدیم کردیم.

 محمدی افزود: این موضوع موجب می شود از سوء استفاده افراد فرصت طلب از اموال و اراضی جلوگیری شود

وی با بیان اینکه تا کنون حدود ۲۰ درصد اراضی، تحت پوشش این طرح درآمده است، ادامه داد: اگر این طرح را به طور کامل در کشور اجرا کنیم بسیاری از پرونده های وارده به دادگستری حل و از سوء استفاده ها و دست اندازی ها جلوگیری می شود.
محمدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه رسیدگی به علت افزایش بی رویه قیمت ها و جلوگیری از آن از مصادیق بارز حقوق عامه است، افزود: درباره افزایش قیمت خودرو و دیگر محصولات در کمیسیون اصل نود، جلساتی برگزار شد.
رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید نظارت ها تقویت شود.
محمدی گفت: با انباشت قوانین مواجهیم که در برخی موارد از آن سوء استفاده می شود.
وی با بیان اینکه به روحیه انقلابی و جهادی و عملگرا نیاز داریم، افزود: بسیاری از واگذاری ها به خوبی انجام و به اهل آن واگذار نشده است.

اخبار مشابه :
قزوین، محمدی، نماینده مستقل
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.