گزارشی تحلیلی از چهلستون؛

چند پرده از رنسانس والیبال قزوین

0 دیدگاه ها
2000
جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ ۰۰:۰۰
22120151106
چند پرده از رنسانس والیبال قزوین
انتخاب محمد رضا کیایی‌پور به عنوان رئیس هیئت والیبال از قزوین از سوی مجمع این هیئت حاوی چند تحلیل است که در هریک از این تحلیل ها پیام‌هایی نهفته است که در این یادداشت سعی بر واکاوی آن تا حد ممکن خواهیم داشت.
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

پرده اول: برای تحلیل هر کنش یا واکنشی ابتدا باید درک درستی از شرایط حاکم بر آن کنش و واکنش داشت بنابراین لازم است بدانیم که هیئت والیبال در چه شرایطی به سر می برد . واقعیت آن است که همان طور که اهالی ورزش استان می‌دانند والیبال قزوین در یک دهه اخیر نه تنها هیچ پیشرفتی نداشت بلکه همواره با عقب گرد، دچار رکود شدید بوده است.

این موضوع عوامل متعددی دارد که از حوصله و هدف این نوشتار خارج است ؛ اما همین نکته برای دانستن شرایط والیبال در سال‌های اخیر بس که دو طیف منتقد یک دیگر در والیبال؛ حتی حاضر به نشستن روی یک میز با یکدیگر نبودند چه رسد به این که بخواهند دست در دست هم دهند و به قول برخی دوستان و مسوولان که تنها شعار می‌دهند به حال والیبال فکری کنند. در این شرایط حضور محمد مشهدی آقایی، مدیر کل ورزش و جوانان قزوین اگر چه برای بسیاری از ورزش‌ها آب نداشت؛ اما برای هر دو طیف والیبال نان داشت. مشهدی آقایی در ابتدا و در حالی که با استعفای ناصحی روبه رو شده بود حکم سرپرستی علی موذن پیشکسوت والیبال قزوین را که در کشور هم شهرت قابل تاملی دارد را امضا کرد تا امتیازی بزرگ به طیف حاکم بر والیبال داده باشد؛ اما وی در پشت پرده هم چنان رایزنی‌هایش را با طیف مخالف انجام داد تا با کارت هر دو طیف بازی کرده باشد.

پرده دوم: تعویض قاسم قافله باشی و جایگزینی اعلایی مقدم به عنوان معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان قزوین بازی دومی بود که یک برگ از برگ‌های انتخابات هیئت والیبال را تغییر داد. بدین ترتیب که قافله باشی که با عملکردش نشان داده بود به طیف حاکم در والیبال دلبستگی دارد -هرچند خودش این موضوع را تکذیب و خلأهای قانونی را گاها بهانه می‌کرد- دیگر نتوانست امتیازی به طیف حاکم بدهد و در دقایق آخر برای طیف حاکم رایزنی عرف وار کند. اعلایی مقدم هم که تازه از زنجان آمده بود اگرچه اندک اطلاعاتی راجع به والیبال در هفته‌های حضورش به دست آورده بود؛ اما حامی هیچ طیفی نبود و تنها آن چه را که فکر می‌کرد صحیح است انجام می‌داد بنابراین به پیشنهاد طیف مخالف و با علم به این که استدلال این طیف منطقی است نماینده باشگاه‌ها را شهرداری و سپهر الکتریکی تعیین کرد که گرچه علی الظاهر بی طرف بودند‌؛ اما در واقع بیشتر حامی مخالفین بودند تا موافق حاکمین، بنابراین مخالفین در این نقطه دو رای به دست آوردند. اعلایی مقدم، هم چنین سیامک مرندی و محمدرضا موذن را به عنوان دو بازیکن مطرح جایگزین بازیکنانی کرد که در مجمع گذشته رای آنان از پیش تعیین شده بود بنابراین در این نقطه هم مخالفان یک رای بدست آوردند و با چهار رای که دوره قبلی داشتند به هفت رای رسیدند؛ اما هم چنان رای طیف حاکم بیش از مخالفین بود‌.

پرده سوم: کاندیداهای هیئت والیبال قزوین پرده سوم این بازی را تشکیل می دادند. در یک سو حمید شلتوکچی نشسته بود که بیش از هفتاد سال سن داشت و اعتقاد به آوردن بازیکن خارجی برای قزوین و البته به شعر هم علاقه وافری داشت چنانکه در بیان برنامه‌های خود بیش از 10 بیت شعر خواند و محمد رضا کیایی‌پوری که از رشته تخصصی‌اش حقوق است علاوه بر بررسی پرونده‌ها و کار در اداره آب باشد سخنوری را هم خوب یاد گرفته بود و می‌دانست که دل مجمع و به خصوص مدیر کل را چگونه باید بدست بیاورد. اشتباه طیف حاکم بر والیبال در این نقطه که همان کاندیدا کردن حمید شلتوکچی بود توپ را به حریف که در این جا مدیر کل ورزش و جوانان و دکتر ضیایی نایب رئیس فدراسیون والیبال بود داد تا آنان رای خود را به نام محمدرضا کیایی پور در صندوق رای بیندازند تا انتخاباتی را که طیف حاکم بر والیبال برگزار کرده بود  9 بر شش طیف منتقد مدیریت والیبال قزوین ببرد.

پرده چهارم: محمد مشهدی آقایی با این انتخاب هوشمندانه خود با دو برگ برنده بازی کرد تا دینی به کسی در والیبال نداشته باشد. ابتدا آن که علی موذن را سرپرست کرد و سپس آن که به محمدرضا کیایی‌پور رای داد. تصمیماتی که اگرچه پارادوکس است؛ اما پیش از پارادوکس بودن مدبرانه است‌. او با این کار دین را از گردن خود برداشت و بنابر کسوت امتیاز اول را به طیف حاکم داد و امتیاز دوم را به خاطر اشتباه طیف حاکم در انتخاب مهره به طیف منتقد و این یعنی هوش.

پرده پنجم: حضرت حافظ در شروع دیوانش مصرعی دارد که حکایت این روزهای والیبال قزوین است. " که عشق آسان نمود اول؛ ولی افتاد مشکل‌ها " این یعنی اگر چه منتقدین توانسته‌اند سکان هیئت والیبال را بدست آورند؛ اما سختی کارشان تازه آغاز شده است. انتخاب دبیر هیئت والیبال سرآغاز این سختی‌ها برای محمدرضا کیایی‌پوری است که از این پس باید با مشورت‌های بسیار و حوصله بیشتر تصمیم‌گیری کند تا شاید بتواند راهی را که دکتر صفری در هیئت بسکتبال رفت او در هیئت والیبال برود و موفق شود.

پرده آخر: تمام این اتفاقات یک پیام دارد و آن پیام پیروزی دموکراسی در والیبال است. این که اعضای مجمع در صورت وجود یک انتخابات دموکراتیک توان بهترین تصمیم‌گیری را دارند.

اخبار مشابه :
والیبال، قزوین
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.