چهلستون در گزارشی بررسی کرد؛

پاتوق غیربومی‌ها در قزوین

0 دیدگاه ها
342
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۲۹
359720200215
پاتوق غیربومی‌ها در قزوین
قزوین که در روزگاری پایتخت سیاسی و مرکزیت فقهی و علمی کشور نیز محسوب می‌شد؛ این روزها در گیر و دار انتصاب مدیران غیر بومی دچار سلیقه‌های سیاسی شده، به طوری که رویکرد مسئولین ارشد استانی در گماردن مدیران میانی قزوین، نگاه‌های حزبی و جناحی فاقد مصلحت اندیشی‌های لازم است.
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

 

قزوین را بیش از هر مشخصه دیگری، شهری مدیر پرور، فرهیخته، عالم، هنر دوست و با پیشینه تاریخی درخشان می‌شناسند.

 نام مورخین و محققین نامداری همچون علامه محمد قزوینی محقّق و مصحّح و بنیانگذار تحقیقات علمی در ایران و علامه علی اکبر دهخدا شاعر، نویسنده و روزنامه نگار و مبارز عصرمشروطیت، و نیز اندیشمندان و عالمان صاحب نفس زمان معاصر هم چون شهید رجایی، شهید بابایی، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی هم می‌درخشد. و این سبقه نشان از آن دارد که قزوینی ها ظرفیت‌های بالایی در اداره امور کشور دارند.

 

اما با این حال، قزوین که در روزگاری پایتخت سیاسی و مرکزیت فقهی و علمی کشور نیز محسوب می‌شد؛ این روزها در گیر و دار انتصاب مدیران غیر بومی دچار سلیقه‌های سیاسی شده، به طوری که رویکرد مسئولین ارشد استانی در گماردن مدیران میانی قزوین، نگاه‌های حزبی و جناحی فاقد مصلحت اندیشی‌های لازم است.

به نحوی که امروز شمار قابل توجهی از مدیران و مسئولین استان قزوین، پروازی، غیربومی و بیگانه با ظرفیت‌های استانی و گاهاً فاقد صلاحیت‌ها و دلسوزی‌های لازم جهت تصدی مسئولیت‌های اجرایی در قزوین هستند. قزوین، به شهر مدیران غریب  پرور بدل شده است.

گواه این ادعا، روی‌کارآمدن استانداران غیر بومی و در پی آن انتصاب‌های غیر بومی مدیران میانی در بدنه استانداری و سایر سازمان‌ها، ارگان ها و ادارات دولتی استان است.

****

پس از روی کار آمدن "هدایت الله جمالی پور" استاندار قزوین، تعدد انتصاب‌های غیر بومی مدیران میانی در استان به نسبت گذشته به نحوی زیاد شد که صدای اعتراض بسیاری از فعالان سیاسی، مدنی و اجتماعی بلند شد و نتیجه این اعتراض ها حاصلی جز  روی کارآمدن مدیران غیر بومی در سکوت خبری نشد.

البته ناگفته نماند که برخی از مقامات استانی اعتقاد بر آن دارند که مدیر غیر بومی بی‌حاشیه و بی‌دردسر است چرا که انتصاب و به کارگماری مدیر بومی در سایه سار فشار و باند بازی های سیاسی است.

انتصاب رقیه نانگیر به سمت سرپرستی معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری قزوین، از استان سمنان و دیار رییس جمهور شروع اعتراض ها در استان قزوین بود و پاسخ استاندار قزوین به این اعتراض ها مبنی بر اینکه عملکرد مدیران زن استان قزوین ضعیف است؛ سبب شد تا برخی بانوان فرهیخته، مسئول و فعال استان قزوین به این سخن واکنش نشان دهند.

***

از همین رو به سراغ سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی رفتیم تا نظر وی را در این باره بدانیم.

وقت‌کُشی با انتصاب مدیران غیر بومی

زرابادی با بیان اینکه استان قزوین دارای نیروهای انسانی توانمند است به خبرنگار چهلستون می‌گوید: استان قزوین در دوره استاندار پیشین، با بهره‌گیری از مدیران زن بومی، رتبه نخست استفاده از مدیران زن در دستگاه های اجرایی را کسب کرد. بانوان استان قزوین ظرفیت ها و پتانسیل های بالایی برای به کارگیری در منصب های مدیریتی دارند و آقای استاندار در استفاده از نیروهای بومی خلاف وعده کرده است.

وی ادامه می‌دهد: در استان قزوین نیروهای توانمندی وجود دارد که صلاحیت مدیریت در سطح کلان را دارند، به کارگماردن نیروهای غیر بومی در استان نخبه پرور قزوین به صلاح استان نیست. چراکه یک مدیر غیر بومی برای شناخت استان مدت ها زمان لازم دارد و زمانی که به این شناخت برسد دوره مدیریت او به اتمام رسیده و درنتیجه عملکرد چشمگیری از خود به جا نمی‌گذارد.

زرابادی با بیان اینکه معتقد است، انتصاب مدیران غیربومی به نوعی وقت کشی برای استان است؛ تصریح می‌کند: انتخاب مدیران بومی میتواند موجب جذب اعتماد عمومی شود و یک اصل مهم، اساسی و ضروری است .

 

 

 

 

مدیران غیر بومی چالش استان قزوین

محدثه آهنی‌ها، جامعه شناس در این باره می‌گوید: متاسفانه مدیران ارشد استان قزوین، دریک فضای مسموم به سر می‌برند و همین موضوع سبب می‌شود که مدیران غیر بومی بسیاری را در بدنه های ادارات ببینیم.

وی ادامه می‌دهد: این روزها ضابطه‌مداری و شایسته سالاری جای خود را به رابطه‌مندی داده است و از این رو مشکلات کوچک و بزرگ استان نیز سال‌ها بی‌پاسخ رها شده است. در این سال‌ها شاهد مدیران غیر بومی زیادی در استان بودیم که اگر عملکرد منفی‌ای برای استان رقم نزدند، عملکرد مثبتی هم نداشتند و صرفا برای استان خنثی بوده‌اند.

این کارشناس در ادامه صحبت‌های خود به سخنان آیت الله تاکندی اشاره می‌کند و در این باره می‌افزاید: آیت الله تاکندی چند سال پیش در انتقاد به کارگماری مدیران غیر بومی تصریح کردند که شناخت الموت که گوشه‌ای از قزوین است 2 سال زمان می‌برد و حل کردن مشکلات آن 2 سال دیگر زمان لازم دارد. بنابراین نباید از مدیران غیر بومی استان، انتظار حل مشکلات را داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که چه اتفاقاتی منجر به روی کارآمدن مدیران غیر بومی می‌شود، می‌گوید: فشارهای سیاسی، باند بازی، منفعت طلبی، عدم شناخت از پتانسیل‌های استان سبب می‌شود گاها مدیرانی ناشایست روی کار آیند. به طور کلی در هر منطقه مدیران بومی توانسته‌اند اثرات ماندگار از خود بر جای بگذارند. و مقبولیت و مشروعیت بیشتری نزد مردم دارند. مدیران  بومی  آشنا به پتانسیل های استان هستند و در صدد  پیشرفت استان دلسوزی  می کنند. به همین خاطر کارایی و اثربخشی بیشتر در حوزه اجرا و عملکرد را برای استان دارند .

آهنی‌ها ادامه می‌دهد: مدیران غیر بومی استان حتی به زیر ساخت شهر و همان شاکله و فرهنگ آشنایی ندارند که جا دارد نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نسبت به این حجم  از بی‌عدالتی‌ها واکنش نشان دهند و به مقابله با انتصاب های غیر بومی قارچ گونه بپردازند.

 

دست بوسی از خادمان استان

احد چگینی، عضو چندین دوره شورای اسلامی شهر قزوین و یکی از چهره‌های شاخص و فعال سیاسی استان قزوین در این باره می‌گوید: به بومی و غیر بومی بودن مدیران اعتقادی ندارم، اما به شدت معتقدم که باید مشکلات استان حل شود.

وی ادامه می‌دهد: مگر نمی‌گویند که همه جای ایران سرای من است؟ پس اعتراض‌های صورت گرفته را جایز نمی‌دانم. هر کسی که برای استان و شهر قزوین خدمت صادقانه داشته باشد، واجب است که دست بوسی‌اش کرد حالا چه بومی باشد و چه مدیری غیر بومی باشد.

چگینی با بیان اینکه استان قزوین ظرفیت‌های بالایی دارد؛ تصریح می‌کند: مدیران بومی و غیر بومی استان باید نهایت تلاش خود را در استفاده از این ظرفیت‌ها به کار گیرند. مدیران استانی دست به دست هم بدهند تا مشکلات پیش روی استان حل شود. در کل هماهنگی بین مدیران استان از بومی و غیر بومی بودن آن‌ها مهم تر است. اما در مقام قیاس به کار گماری نیروی بومی تنها به علت شناخت کافی از استان عقلانی‌تر است.

 

*مدیریت بومی یا غیر بومی نمی‌شناسد

در ادامه گزارش، به سراغ حامد کبودوند یکی از چهره‌های سیاسی و تاثیر گذار جریان اصولگرایی رفتیم تا نظر وی را در باره گماردن مدیران غیر بومی در پست های مهم و حساس جویا شویم.

وی با اشاره بر اینکه در مدیریت معنا و مفهوم به نام مدیر بومی ومدیر غیر بومی وجود ندارد، بیان می‌کند: استان قزوین بیش از آنکه نیاز به یک مدیر بومی یا یک مدیر غیر بومی داشته باشد, نیازمند مدیرانی توانمند، دست پاک و دغدغه‌مند است. در خصوص گماردن افراد به پست‌های مدیریتی باید اولویت‌بندی شود، طبیعتا مدیرانی که بومی استان هستند، نسبت به وضعیت استان به لحاظ سیاسی، اقتصادی، اقلیمی و... اشرافیت بیشتری دارند و در صورت صلاح دید مورد اولویت هستند. اما اگر مدیری غیر بومی وارد استان شد که شاخصه‌های استاندارد یک مدیر توانمند از جنله دغدغه‌مداری، مردم داری، باسواد و مسئولیت‌پذیری را داشت و تا حدودی آگاه به مسائل استان بود؛ باید به جای اعتراض، حضورش را مغتنم و پر افتخار بدانیم.

وی ادامه می‌دهد: مقامات ارشد استانی هم چون فرماندار، استاندار، نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر در انتخاب مدیران بومی و غیر بومی باید حساسیت‌های ویژه ای داشته باشند. هنوز پرونده فساد زمین‌خواری هفت‌سنگان باز است و بسیاری از مدیران و کارمندان بومی و غیر بومی زمین‌های بیت المال را به غارت برده‌اند. به همین خاطر انتخاب یک مدیر شایسته بسیار واجب‌تر از مدیری بومی یا غیر بومی است.

کبودوند در ادامه صحبت‌های خود به سهم بانوان در پست‌های مدیریتی اشاره می‌کند و در این باره می‌افزاید: همانطور که در مدیریت معنا و مفهومی به نام مدیر بومی و غیر بومی وجود ندارد، نگاه جنسیتی نیز نباید وجود داشته باشد. بعضا برخی بانوان در پست‌های مدیریتی عملکرد مثبت و قابل قبولی دارند به همین دلیل هیچ محدودیتی برای گماردن بانوان در منصب‌های مدیریتی نباید وجود داشته باشد، تنها معیار درست در انتخاب یک مدیر باید توانمندی و اشراف مندی وی باشد.

***

به طور کلی انتخاب یک مدیر بومی در صورت کارآمد بودن، به دلیل شناخت بیشترش نسبت به استان و همچنین بر قراری ارتباط با همشهریان خود، یک انتخاب ایده‌آل محسوب می‌شود.

استان قزوین که از دیرباز،  مهد پرورش مدیرانی کارآمد برای عرصه‌های مدیریتی کشور بود، امروز حیاط خلوتی مناسب برای حضور مدیران غیربومی‌ در عین حال ناکارآمد است و انتظار می رود که پیشکسوتان و بزرگان و مقامات ارشد استانی به این سوال پاسخ دهند که کدام یک از مدیران غیر بومی استان که بی‌شک هرکدامشان دارای جهت‌گیری‌های سیاسی هستند، توانسته‌اند عملکرد مطلوب و قابل توجهی برای استان به یادگار بگذارند؟

 * فریبا قاسمی

 

اخبار مشابه :
قزوین، غیر بومی، چهلستون، قاسمی
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.