واکسیناسیون 45 هزار راس دام در شهرستان قزوین علیه طاعون نشخوارکنندگان

0 دیدگاه ها
1558
سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ۱۱:۵۰
17920151103
واکسیناسیون 45 هزار راس دام در شهرستان قزوین علیه طاعون نشخوارکنندگان
فرماندار قزوین گفت: در پی احتمال شیوع طاعون نشخوار کنندگان کوچک 45 هزار راس دام اهلی در این شهرستان واکسیناسیون شد. پایگاه خبری-تحلیلی چهلستون: سید علی موسوی در حاشیه....
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

فرماندار قزوین گفت: در پی احتمال شیوع طاعون نشخوار کنندگان کوچک 45 هزار راس دام اهلی در این شهرستان واکسیناسیون شد.   
پایگاه خبری-تحلیلی چهلستون: سید علی موسوی در حاشیه جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی این شهرستان افزود: با توجه به انتشار بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان‌های زنجان و البرز و داشتن مرز مشترک شهرستان قزوین با این استان‌ها به منظور جلوگیری از انتشار این بیماری در مناطق طارم سفلی و الموت با تلاش اداره کل دامپزشکی تاکنون 45 هزار راس دام اهلی در شهرستان قزوین واکسیناسیون شده است.

فرماندار قزوین افزود: طاعون نشخوارکنندگان کوچک بیماری است که از دام اهلی به کل و بز وحشی سرایت می‌کند و برای مبارزه با این بیماری واکسیناسیون دام‌های اهلی ضروری است.  
وی تصریح کرد: بازدیدهای مستمر کارشناسان ادارات کل حفاظت محیط زیست و دامپزشکی استان از مناطق در معرض آسیب و سمپاشی آبشخورها و چشمه‌ها از دیگر اقدامات انجام شده به منظور جلوگیری از شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در شهرستان قزوین بوده است.  

موسوی با اشاره به احتمال سرایت بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک به مناطقی از استان قزوین گفت : در پی پایش‌های مستمر و شبانه روزی اکیپ 30 نفره کارشناسان و محیط بانان تاکنون 18 لاشه تلف شده کل و بز وحشی در مرز مشترک منطقه الموت شرقی با منطقه طالقان در شهرستان البرز مشاهده شده است.

فرماندار قزوین خاطرنشان کرد: با توجه به برطرف شدن اثر بیماری از لاشه‌های پیدا شده تاکنون طبق نمونه برداری‌های صورت گرفته بروز این بیماری در شهرستان قزوین از سوی دامپزشکان تایید نشده است اما با توجه به بی سابقه بودن کشف این تعداد لاشه در طی یک مدت زمانی کوتاه احتمال سرایت این بیماری در منطقه وجود دارد.

به گفته‌ی فرماندار قزوین در حال حاضر مناطق الموت شرقی و غربی و طارم سفلی در این شهرستان زیستگاه دو هزار و  300 راس کل و بز وحشی است.

مهدی مهرزاده معاون دامپزشکی شهرستان قزوین هم با بیان این که طاعون نشخوارکنندگان کوچک منشاء ویروسی دارد ولی از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان به شمار نمی‌رود و قابل انتقال به انسان نیست، افزود: این بیماری حتی قابل سرایت به گاو هم نیست و فقط نشخوار کنندگان کوچک از جمله گوسفند و بز را مبتلا می‌کند.

معاون دامپزشکی شهرستان قزوین مهم‌ترین راه انتقال بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک را از طریق تماس مستقیم، جابجایی دام‌ها و استفاده از آبشخورهای مشترک عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک تاکنون در مناطقی از کشور در استان‌های مرکزی، زنجان و البرز مشاهده شده است که شهرستان قزوین به دلیل هم مرزی با دو استان زنجان و البرز در معرض تهدید قرار گرفته است.

اخبار مشابه :
قزوین چهلستون الموت ویروس طاعون دام
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.