در انتخابات نظام مهندسی استان موافقان وضع موجود بردند؛

نظام فرخ‌زادی!

1 دیدگاه ها
2428
جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ ۰۰:۰۰
22220151106
نظام فرخ‌زادی!
اگر فرخ زاد بتواند با رایزنی‌های گسترده ای که کرده است در مرحله آخر بتواند مهندس علی فرج زاده عضو شورای مرکزی نظام مهندسی کشور و عضو هیات مدیره فعلی نظام را که در این انتخابات با رای بسیار بالا انتخاب شد به کرسی ریاست شورا نزدیک کند، می‌شود گفت برنامه‌ریزی مهندسی شده برای ایجاد یک نظام فرخ زادی!
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

سعید گیتی‌آرا: ششمین دوره انتخابات نظام مهندسی با تمامی حواشی‌اش برگزار شد و تیم سابق هیات مدیره با مهر تایید اعضای سازمان روبرو شدند. روز پنجشنبه – 16 مهر ماه- نزدیک به 8هزار و پانصد نفر از اعضای نظام مهندسی می‌توانستند در انتخابات شرکت کرده و به چهار ائتلاف انتخاباتی و کاندیداهای مستقل رای دهند. اما از این تعداد، تنها 45 درصد در انتخابات شرکت کردند و هیات مدیره با رای 3هزار نفر انتخاب شدند. در این انتخابات "ائتلاف بزرگ مهندسان نظام مهندسی" و "ائتلاف فراگیر مهندسان" که از نزدیکان فرخزاد، رئیس سابق نظام مهندسی بودند، توانستند اکثریت کرسی‌ها را بدست آورند. از سوی دیگر، "ائتلاف تدبیر و تحول" هم که به نظر ائتلافی نزدیک به دولت می آمد، توانست دو نفر را وارد هیات مدیره کند. بازنده این انتخابات بی‌شک" ائتلاف جنبش 66 درصد" بود که از اعضای آن هیچ یک نتوانستند وارد هیات مدیره شوند.

اما تبلیغات این دوره کاندیداهای انتخابات نظام مهندسی استان گسترده‌تر از دوره‌های پیش به نظر می‌آمد. تا آنجا که برخی تعدادی از فیکسچرها و بیلبردهای شهری را اجاره و به عکس‌های تبلیغاتی آذین کردند. حتی این تبلیغات وسیع، برخی از مردم را به اشتباه انداخته بود که آنها نیز امکان شرکت در انتخابات نظام مهندسی و رای به نامزدها را دارند! در این میان به نظر می‌آمد، سهم ائتلاف فراگیر و ائتلاف بزرگ مدیران نظام مهندسی بیش از دیگران بود. تصاویر تبلیغاتی این دو ائتلاف در بسیاری از بیلبوردهای شهری دیده می‌شد، و بعضا بنرهای آن نیز از ساختمان‌های نیمه کاره آویزان شده بود.

دو ائتلافی که به دنبال حفظ وضع موجود نظام مهندسی استان بودند. اعضای آنها از نزدیکان علی فرخزاد نایب رئیس فعلی شورای اسلامی شهر بودند و عملکرد او را در این سال‌ها مثبت ارزیابی می‌کردند. حتی اگر شاید دستور وزیر راه، مسکن و شهرسازی مبنی بر ممنوعیت نامزدی اعضای شورای شهر در انتخابات نظام مهندسی نبود، تصویر رئیس سابق نظام مهندسی را در راس ائتلاف‌‍شان قرار می‌دادند و بیشتر از نام فرخزاد بهره می‌بردند. با این حال، آنها گزینه‌ی دیگری را به جز فرخزاد داشتند که هم به رئیس سابق نزدیک و هم در بین مهندسان شناخته شده باشد. فرج‌زاده‌ها هم که باتوجه به بخشنامه آخوندی مجبور به استعفا از سمت مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان شد تا در نبود فرخزاد سرلیست موافقان وضع موجود باشد. سرلیستی که او را به جایگاه ریاست نظام مهندسی استان نزدیک کرد تا میوه استعفای‌اش را خیلی زود چیده باشد.

اما در سوی دیگر دو ائتلاف منتقد وضع موجود – ائتلاف تدبیر و تحول و ائتلاف جنبش66 درصد – آن‌گونه که می‌خواستند نتوانستند نظر رای‌دهندگان را جلب کنند و تنها دو نفر از ائتلاف تدبیر و تحول بودند که توانستند با رای اعضای سازمان راهی هیات مدیره شوند. ائتلاف پر سرو صدای "جنبش 66 درصد" هم که شکست سختی را متحمل شد و هیچ یک از آنها نتوانستند رای اکثریت را کسب کنند و از رسیدن به هیات مدیره نظام مهندسی باز ماندند. حامد نوروزیان – یکی از اعضای ائتلاف 66 درصد - که یکی از منتقدان جدی هیات مدیره نظام مهندسی بود نیز نتوانست رای اعضای نظام مهندسی را جلب کند و از حضور در هیات مدیره بازماند. او که پیش از این عضو علی البدل نظام مهندسی بود و پس از استعفای مانی‌فر چند ماهی در هیات مدیره عضویت داشت. او حتی چند روز پیش از برگزاری انتخابات در گفت و گویی با یک سایت خبری دست به افشاگری علیه هیات مدیره نظام مهندسی زد و عملکرد اعضای آن را زیر سوال برد. آنجا که مدعی شد، هیات مدیره نظام مهندسی از حضور او در هیات مدیره پس از استعفای مانی‌فر جلوگیری می‌کردند و به زعم او «علنا در مقابل قانون می‌ایستادند». نوروزیان در این مصاحبه تخلفات هیات مدیره این سازمان را اینگونه توضیح داد: « بعد از اینکه وارد شدم جلسات هیات مدیره را از دوبار در هفته به یکبار در هفته کاهش دادند. آن یکبار هم در جلسات عمومی می‌انداختند و جلسات نامنظم تشکیل می‌شد. به آقای فرخزاد گفتم این سازمان ۸هزار عضو دارد، اما چطور است که هیات مدیره‌اش کاری ندارد و جلسه‌ای تشکیل نمی‌دهد. بعد از این اعتراض بنده بود که جلسات هر هفته تشکیل شد».

با این حال، این انتقادات و افشاگری ها نیز نتوانست تاثیر آنچنانی بر انتخابات بگذارد و حامیان فرخزاد توانستند اکثریت کرسی ها را بدست آورند تا اگرچه دیگر رئیس سابق در نظام مهندسی حضور ندارد، اما آنها ادامه دهنده راه سابق باشند.

اتهام تخلف در انتخابات

اما اعلام نتایج پایان کار نبود؛ چرا که تعدادی از کاندیداهای انتخابات نظام مهندسی نسبت به نحوه برگزاری انتخابات و استفاده برخی ائتلاف‌ها از امکانات نظام مهندسی، اعتراض خود را به هیات نظارت اعلام کرده و خواهان ابطال انتخابات شدند. آنها در نامه خود به مانی‌فر، مدیرکل راه و شهرسازی استان و رئیس هیات نظارت بر انتخابات نظام مهندسی شش دلیل را مطرح کردند که بر تخلف در برگزاری انتخابات تاکید داشت.

در سه بند اول این نامه که به نظر مهمترین بخش آن می آید، آمده است: حضور مستقیم کاندیداهای ائتلاف‌های مختلف از صبح تا آخرین لحظه برگزاری انتخابات(در ساعت 9 شب) در محوطه و صف حوزه اخذ رأی جهت تبلیغ و مجاب کردن مهندسان برای رأی دادن به نفع خودشان.

 

2-توزیع گسترده و غیرقانونی برگه‌هایی کوچک که اسامی کاندیداهای ائتلاف‌های مختلف در آن درج شده بود در میان مهندسانی که در محوطه ساختمان اخذ رأی حضور داشتند. این در حالی است که طبق قانون 24 ساعت قبل از آغاز رأی‌گیری تبلیغات ممنوع است.

3-استفاده از حضور کارکنان و امکانات سازمان نظام مهندسی قزوین مانند شماره تلفن‌های کل اعضای تازه عضو و غیره به نفع برخی از ائتلاف‌ها.

حال بایستی دید هیات نظارت بر انتخابات چه واکنشی نسبت به این اعتراض نشان خواهد داد. آیا رای به ابطال انتخابات و برگزاری مجدد آن خواهد داد یا اینکه بر صحت برگزاری انتخابات مهر تایید خواهد زد.

مکث

مانی فر، مدیرکل راه و شهرسازی قزوین، نتایج اولیه ششمین دوره انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان را که پنجشنبه، 16 مهر ماه به صورت الکترونیکی برگزار شد را اعلام کرد. براساس آرای اعلام شده، نفرات زیر از سوی رای دهندگان به عنوان اعضای اصلی و علی البدل هیات مدیره نظام مهندسی استان قزوین انتخاب شدند.

رشته معماری: علی ارباب با 739 رای، عقیل امامقلی با 625 رای به عنوان اعضای اصلی و سمیرا قانعی با 610 رای به عنوان عضو علی البدل

رشته شهرسازی: عباس وثیق نیا با 989 رای به عنوان عضو اصلی و محمدذمهدی پارسا مهر با 631 رای به عنوان عضو علی البدل

رشته عمران: باقر جلوخانی نیارکی با 882 رای، سیدامیرحسین هاشمی با 847 رای، محمد شعبانیان با 807 رای، علی دلنواز با 797 رای به عنوان اعضای اصلی و مصطفی مافی با 665 رای به عنوان عضو علی البدل

رشته مکانیک: علی فرج زاده ها با 1544 رای به عنوان عضو اصلی و محسن کاظمی با 706 رای به عنوان عضو علی البدل

رشته برق: فرشته محمدبیگی با 1117 به عنوان عضو اصلی و محمدرضا کیانمهر با 999 رای به عنوان عضو علی البدل

رشته نقشه برداری: محمد نحوی با 746 رای به عنوان عضو اصلی و رضا برزوئی با 723 رای به عنوان عضو البدل

رشته ترافیک: کامران زندی با 965 رای به عنوان عضو اصلی و امیر حاجی محمدیها با 796 رای به عنوان عضو علی البدل

جنجال انتخاباتی

چند روز بعد از انتخابات برخی منتقدان روند انتخابات، که از رسیدن به صندلی هیات مدیره نظام مهندسی باز مانده بوند از نامه‌ای خبر دادند که اکبر ترکان رئیس فعلی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در آن درخواست کرده بود انتخابات برگزار شده مشکل دارد و باید انتخابات مجدد برگزار شود. ولی تركان در گفت‌وگوي با سایت نظام مهندسی رسما اعلام کرد؛"هيچ نامه اي از اينجانب در اختيار رسانه‌ها قرار نگرفته است". وی ادامه داد: بعد از برگزاري انتخابات هيأت هاي مديره نظام مهندسي در ٢٨ استان در ١٦ مهرماه، برخي معترضين به نتايج آراء با حضور و يا ارسال نامه‌ها و مستنداتي از بروز تخلفات و اشكالاتي كه در روز انتخابات رخ داده، خبر دادند. برهمين اساس اينجانب بر طبق وظيفه حرفه‌اي‌ام در دفاع از حقوق مهندسان، نامه‌ها و موارد را به وزارت راه و شهرسازي ارسال كردم و در نامه‌ام با پيوست كردن اين شكايات خواستار رسيدگي به اين اعتراضات شده‌ام.

اكبر تركان تأكيد كرد: انتظار ما اينست كه وزارت راه و شهرسازي اين شبهات موجود را حل كند و در مواردي كه ميزان اخلال موجب كاهش ضريب اعتماد به نتايج انتخابات است، تجديد صورت پذيرد.

تركان با اشاره به برخي حاشيه آفريني سايت‌هاي غيررسمي و انتقاد از رفتارهاي غيرحرفه‌اي برخي سايت‌ها افزود: هيچ نامه‌اي از اينجانب در اختيار رسانه‌ها قرار نگرفته است. اينكه چگونه يك نامه داخلي بين بنده و وزير محترم در اختيار يك سايتي قرار مي گيرد و حاشيه آفريني مي‌كند محل تأمل فراوان است.

علی فرخ زاد رفت علی فرج زاده آمد

به هر صورت برنده واقعی انتخابات نظام مهندسی استان قزوین را باید علی فرخ‌زاد رئیس فعلی نظام مهندسی استان دانست.وی که با ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی از انتخابات این دوره نظام دور ماند و کرسی نایب رئیسی شورای شهر را انتخاب کرد. البته فرخ زاد بیکار نبود به گفته خیلی از مهندسان، فرخ زاد که با عدم استعفا از شورای شهر یک بار از حضور در انتخابات مجلس منصرف شده بود یک بار دیگر با عدم استعفا از شورای شهر با درایت کامل و برنامه‌ریزی که کمتر کسی فکر می‌کرد بتواند موفق شود با حضور رسمی در دو ائتلاف و حضور غیررسمی در یک ائتلاف دیگر توانست موافقان وضع موجود را بر صندلی‌های هیات مدیره بنشاند و نقش پدر معنوی جامعه مهندسان را ایفا کند.

اگر فرخ زاد بتواند با رایزنی‌های گسترده ای که کرده است در مرحله آخر بتواند مهندس علی فرج زاده عضو شورای مرکزی نظام مهندسی کشور و عضو هیات مدیره فعلی نظام را که در این انتخابات با رای بسیار بالا انتخاب شد به کرسی ریاست شورا نزدیک کند، می‌شود گفت برنامه‌ریزی مهندسی شده برای ایجاد یک نظام فرخ زادی!

 

اخبار مشابه :
نظام مهندسی ساختمان قزوین
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

1 پاسخ بهنظام فرخ‌زادی!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.