محمدی، حقوقدان معتدل و حامی کارگران

0 دیدگاه ها
5864
دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ ۰۶:۴۹
82120160208
محمدی، حقوقدان معتدل و حامی کارگران
داود محمدی در آستانه انتخابات مجلس دهم اما تفاوت‌های جدی با ادوار پیشین کرده است که از دید تیزبین کنشگران سیاسی و افکار عمومی پنهان نیست آن هم در حمایت این حقوقدان معتدل از جامعه کارگری استان و کشور خلاصه می‌شود.
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

 کمتر از یک ماه تا آغاز کارزار انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده و هیجان افراد و گروه‌های سیاسی شدت زیادی به خود گرفته است. افکار عمومی هم حالا بیشتر از همیشه درگیر موضوع انتخابات شده و گمانه‌زنی‌ها و بحث و تبادل نظر درباره انتخاب گزینه مناسب بیشتر از قبل شنیده می‌شود. نشست‌های خانگی و محافل مختلف با حضور کاندیداها در جای جای منطقه برگزار می‌شود و رسانه‌های استان هم سهم اخبار و تحلیل‌های انتخاباتی را در سرانه مطالب منتشره و صفحات نخست خود به شکل محسوسی ارتقا داده‌اند. بی شک حوزه انتخابیه قزوین، البرز و آبیک به دلایل مختلف همچون مرکزیت استان، رفت و آمد بزرگان سیاسی در این منطقه و داشتن دو کرسی در انتخابات مجلس شورای اسلامی معرکه اصلی این مباحث در سطح استان خواهد بود. اگرچه ردصلاحیت و عدم احراز صلاحیت بیش از 50 درصدی ثبت‌نام کنندگان این حوزه و تمامی گزینه‌های منتسب به جبهه اصلاحات نگرانی‌های جدی را در زمینه مشارکت مردم در انتخابات ایجاد کرده است اما با وجود این رخداد، باز هم نمی‌توان نسبت به مهمترین پدیده سیاسی سال 94 بی تفاوت بود.               *رسول فرهمند

در میان چهره‌های مشهور حاضر در انتخابات بی‌شک می‌توان دکتر داود محمدی را جدی‌ترین و مشهورترین کاندیدای حاضر در عرصه انتخابات که از سوی هیات اجرایی و نظارت تأیید صلاحیت شده است قلمداد کرد. او به دنبال سه دوره حضور در عرصه انتخابات و یک بار ابطال انتخابات و تجربه در رقابت با چهره‌هایی همچون حجج اسلام ابوترابی و علیخانی و اصولگرایان ریشه‌داری همچون سید احمد نصری، سید جعفر شهاب زاده و عباس نیکویه موفق شد تا در دوره نهم و با حمایت جمع کثیری از اقشار مختلف اجتماعی و سیاسی و فعالان معتدل اصلاح‌طلب و اصولگرا به مجلس شورای اسلامی راه یابد و اینک با پشتوانه تجارب پیشین برای چهارمین بار قدم در کارزار انتخابات مجلس می‌گذارد.

داود محمدی در آستانه انتخابات مجلس دهم اما تفاوت‌های جدی با ادوار پیشین کرده است که از دید تیزبین کنشگران سیاسی و افکار عمومی پنهان نیست آن هم در حمایت از جامعه کارگری استان و کشور خلاصه می‌شود. کارنامه عملکرد بیش از سه ساله‌اش در جایگاه نمایندگی مجلس مهمترین رکن این تفاوت است. مساله ای که به اعتقاد نگارنده از سوی حاج داود محمدی با هوشمندی تمام – خصیصه‌ای که دوست و دشمن به وجود آن در شخصیت او معترفند- در نطق اخیر میان دستورش به آن اشاره کرد. جایی که با خطاب قرار دادن همکارانش در مجلس نهم از آنها پرسید: «آن روز که از سوی مردم در این مسئولیت خطیر قرار گرفتیم چه برنامه‌ها و اندیشه‌هایی داشته و اکنون فرصت مناسبی است که بررسی کنیم تا چه اندازه توانسته‌ایم اهداف و برنامه‌هایمان را محقق و عملی کنیم!» او با طرح این سؤال مهم در ادامه به بیان مهم‌ترین شاخصه‌های عملکردی خود در جایگاه نمایندگی مجلس پرداخت و از موضوعاتی چون «توسعه زیرساخت‌های بخش سلامت در تمام مناطق استان»، «احقاق سهمیه آب استان از سد طالقان»، «دریافت سهم عوارض آلایندگی سیمان آبیک»، «اختصاص ردیف بودجه در طرح شتابگر ملی»، «توسعه زیرساخت‌های راه و شبکه راه آهن»، «تقویت ردیف بودجه بخش ورزش»، «حمایت از برنامه‌های توسعه مدیریت شهری قزوین» و ... به عنوان شاهدی در این مقوله یاد کرد. اگرچه بیان دستاوردهای مهم دوران سه ساله نمایندگی‌اش او را از بیان مسائل و مشکلات مردم حوزه انتخابیه غافل نکرد و با یاری از ترکیب استعاره‌ای «درد من» به بیان دغدغه‌های اقشار مختلف همچون کارگران، اصناف، بازنشستگان، فرهنگیان، جوانان و کارمندان پرداخت.

داود محمدی اگرچه از سوی منتقدانش در هر دو جناح به محافظه‌کاری متهم بوده و هست اما در طول دوران نمایندگی‌اش ثابت کرده که ضمن پرهیز از ورود به مجادلات بیهوده سیاسی در بزنگاه‌های تاریخی و مهم به ایفای نقشی مؤثر به شکلی شفاف اهتمام جدی دارد و بیشتر و پیشتر از مدعیان کنشگری لازم را داراست. در کنار نقطه طلایی و درخشان این رفتار هم در نقش مؤثر او به عنوان یکی از 59 نماینده تهیه کننده "طرح حمایت از برجام" به روشنی مشاهده می‌شود. تفسیر تعاملات سیاسی و حمایت‌های او از دولت تدبیر و امید نیز نشان دهنده رویکرد عقلانی و مبتنی بر منافع ملی و استانی اوست و بر همین اساس گزینه اول مدیران ارشد دولت در استان و فعالان سیاسی معتدل اصلاح طلب و اصولگرا برای رایزنی، جذب امکانات، اعتبارات و ظرفیت سازی در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی همواره حاج داود محمدی بوده و هست.

نگاهی منصفانه به کارنامه حاج داود محمدی در سه سال و اندی نمایندگی مجلس نشان می‌دهد که او با صرف زمان و انرژی مثال زدنی و ارتباط تنگاتنگ با مردم در پایین‌ترین لایه‌های اجتماع و مسوولان ارشد کشور در عالی‌ترین سطوح برای حل مشکلات استان قزوین تلاشی مؤثر به عمل آورده و تراز نمایندگی مجلس در این حوزه انتخابیه را به شکلی معنادار و قابل توجه به سطحی بالاتر از گذشته ارتقا داده است. سرکشی مستمر به نقاط مختلف حوزه انتخابیه و ارتباط تنگاتنگ با اقشار مختلف مردم و حضور چندین باره در صعب العبورترین مناطق حوزه انتخابیه در کنار ارتباط مؤثر با نخبگان فکری و ابزاری و محافل علمی و دانشگاهی او را در مقام ایفای وظایف خویش به عنوان نماینده مجلس یاری کرده است.

داود محمدی حقوقدانی است که با سابقهٔ خدت طولانی در دستگاه قضایی پا به خانه ملت گذاشت. در تسلط او به علم حقوق و شایستگی‌اش در تصدی این جایگاه همین بس که به شهادت آمار بیشترین میزان مشارکت در تدوین طرح‌های قانونی و بالاترین آمار نطق و ارائه پیشنهادات در روند مذاکرات مجلس نهم را داراست.

ترکیبی از این دو ویژگی حاج داود محمدی را به حقوقدانی معتدل بدل کرده است که اینک با کوله باری از تجارب ارزشمند و بلوغ سیاسی مثال زدنی در معرض انتخابی دوباره قرار گرفته است. حضور چنین فردی در عرضه انتخابات در شرایط خطیر پیش روی جامعه در عرصه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نقطه امید و آرامشی است که می‌تواند در مسیر توسعه کشور و استان اثری ماندگار داشته باشد. اگرچه فردای انتخابات هر نتیجه‌ای حاصل شود مخاطبان او بازنده نخواهند بود چرا که تجربه به آنها ثابت کرده حاج داود محمدی چه برنده انتخابات باشد و چه تقدیر نتیجه‌ای دیگر برای او رقم بزند از هیچ تلاشی برای حل مسائل و مشکلات مردم فروگذار نخواهد کرد و به شهادت کارنامه سه سال دوران نمایندگی‌اش انتخاب او تنها ابزارها و امکاناتش را برای خدمت به جامعه بیشتر می‌کند.

 

اخبار مشابه :
خانه کارگر داود محمدی حقوقدان معتدل
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.