دوئل تاریخی اصلاح طلبان و پایداری ها را در بوئین زهرا چه کسی می‌برد؛

قدرت شیخ قدرت

0 دیدگاه ها
5785
شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴ ۲۲:۵۹
62820160109
قدرت شیخ قدرت
رقابت کاندیداهای در بوئین زهرا و آوج با حضور شیخ قدرت اله علیخانی از این حوزه رقابتی تر شد. روح اله عباسپور که در دو دوره پیشین با غیبت علیخانی، توانسته بود به مجلس راه یابد، این بار نه در مقابل گزینه های مورد حمایت شیخ که بایستی در مقابل خود او به رقابت بپردازد.
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

رسول فرهمند- سعید گیتی آرا: با پایان مهلت نام نویسی نامزدهای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، کاندیداهای دو جریان سیاسی اصلاح طلبان و اصولگرایان- در سه حوزه انتخابیه استان مشخص شد. حضور کاندیداهای مستقل نیز در این دوره پررنگ به نظر می رسد. از داوود محمدی، نماینده فعلی قزوین در مجلس شورای اسلامی گرفته تا برخی اساتید دانشگاه ها که به طور مستقل وارد اولین مرحله از انتخابات شدند. آنچه از نفرات ثبت نام شده می تواند دریافت، حضور چهره های اصولگرایان سنتی و ثبت نام حداکثری در جریان اصلاح طلبی است. در حالی که تا روز چهارشنبه، کمتر کاندیدایی از جریان اصلاحات استان ثبت نام کرده بود؛ از روز پنجشنبه روند ثبت نام کاندیداهای اصلاح طلب صعودی شد تا شاهد بیشترین کاندیدای ثبت نامی از میان اصلاح طلبان در دوره های مختلف انتخابات مجلس شورای اسلامی باشیم. این روند نیز با ثبت نام غیرمنتظره حجت الاسلام و المسلمین سید ناصر قوامی آغاز و با کاندیداتوری محمد علیخانی ختم شد. از مدت ها پیش، برخی از شخصیت های تاثیرگذار جریان اصلاحات خواهان حضور حداکثری اصلاح طلبان و شخصیت هایی که در خود توانایی کاندیداتوری می بینند، بودند. از سوی دیگر، در جبهه روبرو، اصولگرایان بر خلاف اصلاح طلبان بر ثبت نام حداقلی تاکید داشتند؛ تا در مرحله تعیین نفرات لیست با مشکلات کمتری روبرو باشند. هر چند که ثبت نام حداکثری جریان اصلاحات به قطع در روزهای نزدیک به انتخابات برای انان مشکل ساز خواهد شد؛ اما فیلتر شورای نگهبان و تلاش برای ارائه لیستی کامل، راهی جز این، پیش پای اصلاح طلبان نگذاشته بود.  اصولگرایان نیز از تایید صلاحیت ها اطمینان خاطر دارند و به همین دلیل حضور حداکثری کاندیداهای بالاقوه برای آنان معنایی ندارد.

حضور حداکثری اصلاح طلبان

روزهای ابتدایی ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی حامیان جریان اصلاح طلبی در استان را نگران کرده بود. از میان ثبت نام کنندگان، کمتر چهره ای از جریان اصلاح طلبی بود، و مستقل ها و اصولگرایان حضور پررنگ تری داشتند. اما هر چه به روزهای آخر ثبت نام نزدیک می شد، اصلاح طلبان یک به یک برای کاندیداتوری اعلام آمادگی می کردند. این اعلام حضور دیرهنگام نیز از روز پنجشنبه و با اعلام کاندیداتوری حجت الاسلام و المسلمین سید ناصر قوامی از حوزه انتخابیه قزوین، البرز و آبیک و حجت الاسلام قدرت اله علیخانی از حوزه انتخابیه بوئین زهرا و آوج بود. ثبت نام این دو چهره مطرح اصلاح طلبان کافی بود تا دو روز پایانی ثبت نام کنندگان انتخابات مجلس با ترافیک ثبت نام چهره های اصلاح طلب همراه باشد. سید ناصر قوامی که رئیس کمیسیون قضایی مجلس ششم بود و می توان او را رهبر معنوی اصلاح طلبان قزوین دانست. قوامی که پیش از این در 2 دوره انتخابات مجالس چهارم و ششم تایید صلاحیت و در انتخابات مجالس پنجم و هفتم رد صلاحیت شده بود. او عضو بنیاد باران است و از افراد نزدیک به حجت الاسلام مهدی کروبی و حزب اعتماد ملی به حساب می آید.

 همراه با سید ناصر قوامی، شیخ خطیب امامقلی نیز برای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرد تا رئیس عزل شده آموزش و پرورش بوئین زهرا نیز یکی از گزینه های اصلاح طلب برای حضور در انتخابات مجلس باشد. او که عضو بنیاد باران است و از چهره های نزدیک به قوامی محسوب می شود. علی شهروزی ، وکیل دادگستری و استاد دانشگاه از دیگر چهره های اصلاح طلب بود که روز پنجشنبه ثبت نام کرد. هر چند وی گفت که به طور مستقل وارد انتخابات شده است؛ اما او پیش از این عضو حزب کارگزاران سازندگی بوده است. همچنین ، شهروزی در سال های میانی دهه هشتاد نیز برای مدتی کوتاه نشریه ی "نامه" را منتشر کرد که پس از انتشار چند شماره توقیف شد.

 

اما چهره های سیاسی مذهبی در این دوره حضور پررنگی داشتند. یکی از این چهره ها، محمد صادق سیاهکالی مرادی، از اساتید حوزه علمیه قم و داماد آیت الله تاکندی بود، که برای انتخابات دهم ثبت نام کرد.

غلامحسین شیری، مدير كل راه و ترابري استان قزوين در دولت اصلاحات نیز از دیگر چهره هایی بود که روز پنجشنبه، راهی فرمانداری شد تا برای نامزدی در انتخابات مجلس دهم ثبت نام کند. او که سابقه حضور در شورای شهر قزوین را هم دارد، پیش از این، پس از روی کارآمدن دولت حسن روحانی و استانداری روزبه، به عنوان یکی از گزینه های معاونت عمرانی استانداری قزوین مطرح شده  بود.

سیف اله مافی، عضو انجمن اسلامی معلمان نیز از دیگر اصلاح طلبانی بود که در انتخابات مجلس ثبت نام کرد. مافی که عضو شورای اصلاح طلبان استان است، در دولت اصلاحات رئیس آموزش و پرورش یکی از نواحی قزوین بود و در حال حاضر بازنشسته اموزش وپرورش است.

اما در آخرین روز ثبت نام ، بر وزن کاندیداهای اصلاح طلب افزوده شد. آنجا که در اولین ساعات صبح؛ محمد علیخانی، نماینده مردم قزوین در مجلس هفتم راهی فرمانداری شد تا بار دیگر از این حوزه انتخابیه کاندیدای مجلس شود. علیخانی که در دوره هشتم و نهم مجلس رد صلاحیت شده بود، به میدان آمده تا شاید با تغییر فضای سیاسی کشور پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، شورای نگهبان این بار صلاحیت او را مورد تایید قرار دهد. پس از علیخانی، زهرا یوسفی، مشاور زنان استاندار در دولت اصلاحات بود که به همراه همسر و تعدادی از زنان اصلاح طلب استان به فرمانداری آمد. یوسفی که در ماه های اخیر و با طرح موضوع حضور 30 درصدی زنان در لیست انتخاباتی اصلاح طلبان، فعالیت خود را جدی تر کرده بود. او به تازگی با تشکیل مجمع زنان اصلاح طلب استان، بر ریاست این تشکل زنانه نشسته تا شاید این تشکل و اعضای اش، محور ستادهای انتخاباتی او باشد.

اما در کنار یوسفی، برخی دیگر از اعضای مجمع زنان اصلاح طلب استان هم با حضور در فرمانداری برای انتخابات کاندیدا شدند. مریم میرحسینی، دبیر مجمع زنان اصلاح طلب استان و مریم بیدخام از دیگر اعضای این تشکل اصلاح طلب بودند که در آخرین روز ثبت نام کردند.

اصولگرایان در حوزه انتخابیه قزوین

در سوی دیگر، اصولگرایان قزوین نیز حضور پررنگی داشتند؛ اما بر خلاف پیش بینی ها چهره های شاخص آنها حضور پیدا نکردند. نه خبری از احمد نصری، نماینده اسبق قزوین در مجلس شورای اسلامی شد و نه حجت الاسلام ابوترابی؛ او که احتمال کمتر پیروزی در تهران را بر شانس بالای قزوین ترجیح داد. به نظر چهره هایی چون عباس نیکویه نیز با توجه به اتفاقات دوره پیشین و عدم حمایت اصولگرایان از او؛ عطای بهارستان را به لقای اش بخشید تا جریان اصولگرایی در استان، 16 کاندیدای منتسب به خود در انتخابات از حوزه انتخابیه قزوین داشته باشد؛ هرچند که بسیاری از آنها حتی برای خود اصولگرایان قزوین نیز ناشناخته هستند. از ابوالحسن شیر محمدی گرفته تا علی فلاح و سیاهکالی مرادی. شیرمحمدی که به نوشته سایت های نزدیک به اصولگرایان قزوین، زمانی شهردار الوند بوده و در حال حاضر نیز کارمند صدا و سیمای گلستان است. هر چند مشخص نیست ، شیرمحمدی که چند سالی از فضای قزوین دوره بوده، به پیشنهاد کدام گروه اصولگرا کاندید شده است؛ اما برخی اصولگرایان از شانس او برای قرار گیری در لیست اصولگرایان خبر میدهند. علی فلاح دیگر کاندیدای جریان اصولگرایی در قزوین نیز، اگرچه سابقه مدیریتی آنچنانی ندارد؛ اما از همان ابتدا به عنوان یکی از گزینه های احتمالی لیست انتخاباتی این جریان، مطرح شد. او که فارغ التحصیل کارشناسی ارشد علوم سیاسی بوده و دبیر انجمن زیتون داران است. ظاهرا طیف هایی از اصولگرایان قزوین نیز همگام با اصلاح طلبان در پی افزایش حضور زنان در مجلس هستند؛ هر چند که طیف های سنتی این جریان سیاسی روی خوش به این قضیه نشان ندهند. فاطمه محمدبیگی که در آخرین دوره انتخابات شورای شهر قزوین کاندیدا شده بود؛ برای انتخابات مجلس دهم نیز ثبت نام کرده است. محمد بیگی مسئول کارگروه بانوان بسیج  جامعه پزشکی استان است. لطف اله سیاهکالی نیز از دیگر کاندیداهای منتسب به اصولگرایان قزوین است. او بازنشسته صدا و سیما بوده و در سابقه کاری وی مدیریت صدا و سیمای مرکز زنجان و چهار محال بختیاری و قائم مقامی سازمان امور توسعه و فناوری رسانه دیده می شود.

مهدی الله‌یاری، فرزند شهید گزینه دیگر اصولگرایان قزوین است. او که به نوشته سایت شاخص روحانی بوده و استاد دانشگاه و دارای مدرک تحصیلی دکترای روانشناسی است. از این افراد به عنوان گزینه های اصلی جریان اصولگرایی که در لیست اصولگرایان در کنار مرتضی حسینی قرار می گیرند؛ نام برده می شود. مرتضی حسینی که حضور او در لیتس قطعی است و از ماه ها پیش فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کرده است.

 

دو قطبی شیخ-عباسپور در بوئین زهرا

 

اما از سوی دیگر، رقابت کاندیداهای دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه بوئین زهرا و آوج با حضور شیخ قدرت اله علیخانی از این حوزه رقابتی تر شد. روح اله عباسپور که در دو دوره پیشین با غیبت علیخانی، توانسته بود به مجلس راه یابد، این بار نه در مقابل گزینه های مورد حمایت شیخ که بایستی در مقابل خود او به رقابت بپردازد. هر چند حضور عباسپور در همین رقابت نیز به این سادگی ها نبود. تابستان امسال، همزمان با روزهای آخر فرصت استعفای مسوولین، برای حضور در انتخابات، شایعاتی مبنی بر حضور او ازحوزه قزوین شنیده شد. هر چند او استعفا نداد و پس از آن نیز به ریاست شورای شهر رسید؛ اما بار دیگر این فرصت را داشت که نه از حوزه انتخابیه قزوین که از بوئین زهرا؛ شهرستانی که چندین سال در آنجا فرماندار بود، در انتخابات شرکت کنند. او نیز هم پس از شروع ثبت نام ها با حضور در فرمانداری بوئین زهرا در انتخابات ثبت نام کرد تا شایعات به واقعیت بپیوندند. فصیحی رامندی که از منتقدان جدی روح اله عباسپور است و به زعم یکی از نزدیکانش؛ عباسپور را یک "شبه اصولگرا" می داند. اما چند روزی از ثبت نام او نگذشته بود، که فشار اصولگرایان به رامندی، سبب شد تا علارغم میل باطنی، از نامزدی در انتخاباتی انصراف دهد. با توجه به انصراف رامندی، حوزه انتخابیه بوئین زهرا در انتخابات مجلس، دو قطبی شیخ قدرت علیخانی- عباسپور را شاهد خواهد بود. شیخ قدرت اله علیخانی که نفوذ زیادی در بوئین زهرا دارد و دو دوره نماینده این شهرستان در مجلس بوده و عباسپور که توانسته در دو دوره اخیر رای مردم این حوزه انتخابیه را به خود جلب کند. 

اخبار مشابه :
انتخابات بوئین زهرا قدرت اله علیخانی روح اله عباسپور
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.