فرجام مدیری که مدعی بود از سیدالشهدا حکم گرفت؛

طنابکشی سیاسی برای انتخاب مدیرکل ارشاد قزوین

1 دیدگاه ها
4647
پنجشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۴ ۱۷:۵۱
61220160107
طنابکشی سیاسی برای انتخاب مدیرکل ارشاد قزوین
انتصاب "مهدی احمدی"به سمت مدیرکلی فرهنگ و ارشاد استان قزوین، از همان روز اول هم به طولانی شد و برکناری اش نیز همین وضعیتی را پیدا کرد، فرجام مردی که مدعی بود از سید الشهدا حکم گرفته است برکناری بود.
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

سایه مختاری

انتصاب "مهدی احمدی"به سمت مدیرکلی فرهنگ و ارشاد، از همان روز اول هم به حاشیه کشیده شد. پس از پیش خبرمجیز گونه‌ای که یکی از هفته‌نامه‌های استان با چاشنی اغراق قبل از انتصاب احمدی منتشر کرد و همه اهالی فرهنگ و هنر را در بهت ورود این مدیر کم‌تجربه و غیربومی فروبرد، مراسم معارفه‌ای متفاوت نیز در استان برگزار شد. گزینه‌های بومی استان که در صدر آن "حمید عابدی‌ها " به تأیید استاندار وقت و امام‌جمعه رسیده بود، به مراسم معارفه نرسیدند و مدیرکل بدون هیچ اشتیاقی از سوی استان با حمایت همنام خود در وزارتخانه- مدیرکل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- صندلی مدیریت را تصاحب کرد.

رئیس وقت دولتی محلی به نشانه اعتراض در مراسم معارفه حضور نیافت و جای بسیاری از مدیران استانی هم در مراسم خالی بود. احمدی که نتوانست گرمای حمایت سران استان- جز یکی از نماینده‌ها- را احساس کند، در بیانی موفقیت خود را مدیون سیدالشهدا دانسته و در گفته‌ای جسورانه در عین حال عوام‌فریبانه مدعی شد حکم مدیریت خود را از امام حسین (ع) گرفته است. تنهایی مدیرکل پس از مراسم هم ادامه داشت تا جایی که به نقل از یک منبع آگاه، در هیچ‌یک از جلسات شورای اداری استان دعوت نشد و استاندار سابق قزوین هرگز او را به رسمیت نپذیرفت. در این‌سوی میدان ‌هم مدیرکل کمک چندانی به خود نکرد و با جابجایی‌های شتاب‌زده و متوالی در بدنه‌سازمانی، کم‌توجهی به مطالبات هنرمندان و حاشیه پردازی‌های بی‌پایان، بر دیدگاه‌های منفی نسبت به خودش صحه گذاشت. در نهایت امر آخرین اتفاقی که در آستانه برگزاری کنگره "شیخ مجتبی قزوین"، بر داستان ناکامی‌ها و ناکارآمدی‌های ارشاد افزود، تجمع اعتراض‌آمیزی بود که به دنبال عزل ناگهانی رئیس ارشاد تاکستان و سپس بی‌حرمتی به وی رخ داد تا کارکنان ارشاد و سپس کارکنان اداره کل و هنرمندان را برای شکستن سکوت سنگین مدارا، ترغیب کرد.

وزیر در مورد وضعیت ارشاد قزوین توضیح دهد

مدیرکل سابق ارشاد که تاکنون از هر نوع اظهارنظری در رابطه با اوضاع ارشاد قزوین و اتفاقات اخیر پرهیزکرده، حالا مهر سکوت را شکسته و در مورد وضعیت کنونی فرهنگ و هنر استان و مواجهه مدیران ارشد استان با این موضوع می‌گوید: از روز اول با انتصاب مدیرکل ارشاد مخالفت شد و استاندار وقت نیز با حضور نیافتن در مراسم معارفه این موضوع را اعلام کرد. حالا امروز که چنین وضعیتی به وجود آمده وزیر باید توضیح دهد. اگر اعتقادی به فرهنگ وجود دارد، باید استیضاح صورت بگیرد تا مشخص شود چه منافعی پشت این انتخاب و اصرار بر آن بود که منجر به این هتک حرمت فرهنگ شد.«محمدحسین شفیعی‌ها» ادامه می‌دهد: بیش از یک سال از وضعیت کنونی می‌گذرد و هرروز شاهد آسیب بیشتر به فرهنگ و هنر استان هستیم. حالا هم باید دقت کافی صورت بگیرد تا در انتخاب مدیرکل بعدی، اگر نتوان سیر پیشرفت را فراهم کرد، لااقل وضعیت کنونی اصلاح شود.

سیر نزولی عملکرد ارشاد

«محمد اسدی»، رئیس انجمن هنرهای تجسمی استان، در تشریح روند 17 ماهه اخیر، می‌گوید: مسیری که در ارشاد شروع شد و تا به اینجا رسید، مسیر مناسبی نبود. رصد روند یک و سال و نیم اخیر نشان می‌دهد به امور ساختاری، اساسی، هدفمند و با چشم‌انداز پرداخته نشده است. مثال ساده این مسئله این‌که انجمن هنرهای تجسمی هرساله جشنواره‌های طراحی و نقاشی برگزار می‌کرد اما در یک سال و نیم اخیر هیچ جشنواره‌ای برگزار نشد. جشنواره هرساله هفته فیلم و هفته عکس که طی 12 دوره برگزارشده بود، هم همین‌طور! این برنامه‌ها تنها خروجی اتفاقات هنری است که در طول سال در استان رخ می‌دهد و در آن عکاس‌ها، نقاش‌ها، فیلم‌سازها و... در کنار هم زحمت می‌کشیدند تا هنر خودشان را به نمایش بگذارند. بعد از پایان جشنواره هم ما عیار هنری استان را می‌سنجیدیم.

از اسدی در رابطه با سهم ناکارآمدی‌های مدیریتی در این رویه می‌پرسیم و در پاسخ توضیح می‌دهد: بخشی از مشکلات ارشاد به ناکارآمدی‌های ارشاد مدیریتی ارتباط دارد و بخش دیگر هم به جامعه هدف. مدیریت اخیر تلاش زیادی برای کار کردن و کار خوب کردن داشت، اما تجربه کم مدیریتی، بی اطمینانی به زیرمجموعه خود و جامعه هنری و ورود غیر کارشناسی و عجولانه به بازی‌های سیاسی استان باعث شد تا مسیر مدیریت فرهنگ و هنر منحرف شود.

مطالبه‌گری دیرهنگام هنرمندان

از اسدی درباره سکوت طولانی اهالی فرهنگ و هنر می‌پرسیم و پاسخ می‌دهد: نقدی که به جامعه هنری وجود دارد، همین است. مشکل ما رشد نیافتن جامعه مدنی در کل کشور است که این اصل به جامعه هنری هم سرایت کرده است. ما اتحادیه، صنف و ارگانی برای بیان یک‌صدای مطالباتمان نداریم. همه این اتفاقات بد را همان ماه اول مشاهده کردیم. داستان آن‌قدر شفاف بود که نماینده ولی‌فقیه هم به آن اشاره کرد. ضعف ما این بود که خیلی دیر به مطالبه گری اقدام کردیم. در این اتفاقات جامعه هنری به‌خوبی ورود پیدا نکرد، زیرا انسجام و وحدت کارگروهی را نداشت تا مطالباتش را تیمی بخواهد.

سهم هنرمندان در انتخاب مدیران فرهنگی

رئیس انجمن هنرهای تجسمی از جایگاه مبهم هنرمندان در تصمیم‌گیری‌های عرصه فرهنگ و هنر گلایه کرده و می‌افزاید: در تصمیم‌گیری‌های کلان مدیریتی استان جامعه هنری اظهارنظر نمی‌کند و یا اصلاً از او سؤالی نمی‌شود. معلوم نیست جامعه هنر چه سهمی در انتخاب مدیران فرهنگی دارد. در این طناب‌کشی سیاسی برای انتخاب مدیرکل جدید، سهم هنرمندان برای دادن نظرهای تخصصی و کارشناسی چیست؟ آیا برای مسئولان و متولیانی که باید در مورد انتخاب مدیران فرهنگی تصمیم بگیرند، نظر اهالی فرهنگ و هنر مهم است؟ جای جامعه هنری در چرخه قدرت کجاست؟

اسدی با اشاره به این‌که این مشکلات همیشه بوده و هست، به ارائه راهکار پرداخته و بیان می‌کند: در حوزه فرهنگ و هنر، به‌سختی و آن‌هم به‌صورت هدایت‌شده با اهالی فرهنگ و هنر مشورت می‌شود. تنها راهکار تشکیل شورای هنرمندان است که نیاز به فعالیت استاندارد نهادهای مدنی قوی برای حضور در این عرصه دارد.

قهر یا غفلت؛ مسئله این است

«مرتضی روزبه» استاندار سابق قزوین، پس‌ازآنکه مخالفتش با احمدی، موردتوجه قرار نگرفت، به‌زعم بسیاری از فعالان این عرصه، قهر پیشه کرد و با کناره‌گیری از ارشاد و مدیرکل و قطع هرگونه همکاری اجباری و ترجیحی، اعتراض خود را مستقیم عنوان کرد. این در حالی است که بسیاری از هنرمندان، این سکوت را در وقایعی که بدنه فرهنگ و هنر استان را مضمحل و ضعیف کرده، مقصر می‌دانند. بااین‌وجود روزبه از پاسخ دادن به علت و چندوچون این موضوع طفره می‌رود و تنها به این جواب بسنده می‌کند: «ما هیچ لحظه‌ای از پیگیری وضعیت ارشاد غفلت نکردیم.»

ارشاد قزوین، در حالی روزگار آشفته خود را سپری می‌کند که «مهدی احمدی» مدیرکل ارشاد، پس از مشاهده سیل انتقادات دست‌به‌قلم می‌شود و در جوابیه‌ای همه انتقادات اعم از سوء رفتار نسبت به رئیس ارشاد تاکستان، حمایت‌های بی‌جای وزارتخانه، درهای بسته به روی رسانه‌های پرسشگر، سیاست‌های دوپهلو و ... را رد کرده و منتقدین را افرادی خاص با نگرش ماکیاولیستی و دارای غرض شخصی معرفی می‌کند.

اما حالا که قزوین بار دیگر در آستانه یکی از حساس‌ترین دوره‌های تاریخی قرارگرفته، معلوم نیست چه معادله‌ای، مدیرکل بعدی را مشخص می‌کند؟ معادله‌ای به‌اضافه سیاسیون یا منهای هنرمندان؟

براساس آخرین شنیده ها قرار است بزودی تودیع احمدی برگزار شود و فردی دیگری است مدتی کوتاه جایگزین احمدی شود تا فردی که واجدالشرایط است مراحل گزینش را طی کند.

 

اخبار مشابه :
احمدی، ارشاد
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

1 پاسخ بهطنابکشی سیاسی برای انتخاب مدیرکل ارشاد قزوین

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.