شورای شهر قزوین موفق یا ناموفق؟!

0 دیدگاه ها
608
سه شنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ ۰۰:۳۵
354920190528
شورای شهر قزوین موفق یا ناموفق؟!
شهر آیینه اقداماتی است که مجموعه مدیریت شهری برای آن به انجام می‌رساند و در این میان شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم در مدیریت شهری، انعکاس دهنده آن مواردی هستند که در بطن شهر در حال رخ دادن بوده و نیازهای مردم را برطرف می کند.
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

شورای نسبتا جوان شهر، که با ائتلاف و نزدیکی در افکار و دیدگاه‌ها پا به عرصه اجرا گذاشت و با شعار درهای شیشه داعیه دار پیگیری و مردم محوری را داشت، این روزها نظرات منتقدان خود را برانگیخته که با شعارهایش فاصله بسیاری گرفته و شبیه به هچ کدام از سرفصل هایی که با آن ها توانست گوی سبقت را از سایر رقبای انتخاباتی بگیرد، دست نیافته است.

سکون در اجرای پروژه ها و تعریف نشدن طرحی نو در شهر و ادامه روال سابق در مدیریت شهری این ایده را به ذهن متبادر می سازد، که اعضای شورا در هیچ دوره ای تصمیامت متفاوت و چالش برانگیزی برای ارتقا سطح مشارکت شهروندی در شهر نخواهند گرفت و هر تیمی در صحن شورا قرار بگیرد، همان داستان تکراری گذشته را دنبال خواهد کرد. عاطفه جهانبخش

 

کبودوند، عضو سابق شورای شهر:

 

عدم اجرای پروژه زیربنایی عمده نقد به شورا فعلی است

 

حامد کبودوند یکی از اعضای سابق شورای شهر قزوین در پاسخ به این سوال که عملکرد کنونی تا بدین جا تا چه اندازه مورد تایید است، گفت: اینکه طی آغاز این دوره تا کنون هیچ پروژه زیربنایی از سوی این تیم اجرا نشده است نکته ای است که بیش از همه مورد توجه بوده و باید بازنگری در اقدامات شورا صورت گیرد.

وی افزود: توجه به این مسئله که شهر موجودی زنده و پویا است اهیت ویژه‌ای دارد و تیم اجرایی مدیریت شهری باید به این باور برسد تا بتواند در جهت توسعه شهری گام های موثری بردارد.

این عضو سابق شورای شهر ادامه داد: توسعه نامتوازن در نقاط مختلف شهر، افزایش نماهای رومی به عنوان نمای غالب ساختمان های نوساز، اجرای پروژه‌های آزمون  خطا در حوزه ترافیک، از جمله مهم ترین نقایصی است که در این دوره به چشم می خورد و برای ارائه خدمات بهتر نیاز به بازنگری اساسی در حوزه تصمیمات و برنامه های تیم مدیریت شهری به چشم می خورد.

کبودوند تصریح کرد: انتظار این است که براساس برنامه مدون 5 ساله، شورا لیستی از عملکرد خود را ارائه دهد تا مشخص شود چه پروژه‌هایی را به مرحله اجرا در آورده و کدام پروژه‌های شاخصی می‌بایست در شهر اجرا و عملیاتی شود.

 

 

شهروزی دیگر عضو سابق شورای اسلامی شهر:

عملکرد رسانه ای شورای شهر قزوین در خاموشی است

 

سید علی شهروزی دیگر عضو سابق شورای اسلامی شهر قزوین با انتقاد از عملکرد رسانه‌ای شورا گفت: این شورا، شورای سکوت و خاموشی است. نبودن نمودی از تعامل با رسانه ها و مطبوعات و جوامع عمومی از ایراداتی است که به این شورا وارد است.

وی افزود: شورای کنونی با وجود این که به زعم من و بسیاری دیگر از منتخبان واقعی مردم هستند، اما برخلاف آن چه که در ابتدای امر در شعارهای تبلیغاتی این تیم به چشم می‌خورد، حضور کمرنگ مردم در صحسن شورا و برگزاری جلسات بدون حضور شهروندان از نقاط شعف این تیم است که باید نگاه جدی تری برای رفع آن داشته باشند.

این عضو سابق شورای شهر با اشاره به حضور در میان مردم و دریافت بازخوردهای بعضا منفی از عملکرد شورای کنونی، بیان کرد: شورا دچار بی‌عملی شده و مردم از این وضعیت ناراضی هستند، اعضای شورا به اندازه نمایندگان مردم می‌بایست، مردم را در صحن ببینند و نظرات آن ها را بشنوند و برمبنای نیازهای شهروندان مصوبات خود را تصویب کنند و این در شورای کنونی کمتر به چشم می خورد.

شهروزی تصریح کرد: نوشتن بودجه برمبنای همان فرم‌های همیشگی و تکراری کاری است که از گذشته نیز انجام می‌شده است، اما شورا باید چالاک و پویا بوده و از سکونی که اکنون دچار آن است، خارج شود.

 

و اما اعضای کنونی شورا نگاه دیگری به عملکرد خود دارند و معتقدند که تیم فعلی شورا در بطن جریانات رخ داده در شهر قرار داشته و بازخوردهای مردم و شهروندان را به خوبی دریافت کرده و نسبت به نیازهای اهالی شهر قزوی، بی تفاوت نیستند.

 

دقیقی رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر قزوین

 

رشد فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، سیما و منظر شهری و انسان محور شدن شهر  هدف است

سعید دقیقی رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر قزوین با اشاره به وضعیت شورا در روزهای نخستین کار، گفت: زمانی که مجموعه جدید مدیریت شهری سکاندار هدایت شهر شد، بدهی 400 میلیاردی بر دوش شهرداری بود که  ماهانه 7 میلیارد تومان به این بدهی بابت وام دریافتی از بانک شهر به آن افزوده می‌شد.

وی افزود: با شروع به کار تیم جدید شورا و مدیریت شهری با پروژه‌ای در شهر رو به رو بودیم و هستیم که نه تنها نیازهای ترافیکی شهر را رفع نمی‌کند، بلکه برای به سرانجام رسیدن آن با ویژگی‌های تعریف شده‌اش، محیط زیست، باغستان و بخشهای هویت بخش شهر را از دست خواهیم داد.

این عضو شورای شهر ادامه داد: این شرایط سخت درست در روزهای ابتدایی کار بر دوش تیم جدید قرار گرفت و می‌بایست برای رفع موانع گوناگون و کاهش آسیب‌ها چاره‌ای اندیشیده می‌شد.

وی تصریح کرد: هدف ما بر مبنای آن چیزهایی بود که به آنها اعتقاد داشته و داریم و این اهداف شامل رشد فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، سیما و منظر شهری و انسان محور شدن شهر بود که در تلاش برای تحقق آن ها هستیم اما می بایست در ابتدای امر از سکوی موانع عبور کنیم تا بتوانیم گام های نو و جدیدی را برای بهبود کیفی وضعیت شهر برداریم.

دقیقی ادامه داد: در روزهایی که اقتصاد کشور در تلاطم قرار داشته و مسئله برجام مورد توجه قرار داشت، شورای جدید کار خود را آغاز کرد با این حال موفق به تصویب بودجه 500 میلیاردی در صحن شورا شدیم که خوشبختانه از این میزان بالغ بر 90 درصد محقق شد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در شهر در دوران شورای پنجم گفت: در حال حاضر کمربندی 9 کیلومتری سبز شرق قزوین را دستور کار قرار دادیم و ارتقای مسیر پیاده را به عنوان یکی از پروژه های مهم شهر به مرحله اجرا در آوردیم.

این عضو شورای شهر تصریح کرد: از دیگر برنامه های شورای پنجم به سرانجام رساندن پروژه های نیمه کاره در شهر و تعیین تکلیف آن ها بود که برخی از آن ها به رغم نداشتن هیچگونه آورده ای برای شهر در دوره های قبل مصوب و عملیاتی شده بود.

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای پنجم ادامه داد: احداث سافاری پارک در منطقه گردشگری فدک، توسعه جاده سلامت، احداث پل سلامت، اتصال محور سلامت به بوستان باراجین به وسیله پل کابلی از دیگر اقداماتی است که در شورای پنجم مصوب و به مرحله اجرا در آمد.

وی اظهار کرد: ورود به بحث توزیع متوازن خدمات در نقاط پایین شهر، احداث خانه های فرهنگ در مناطق منفصل شهری، احداث پارک های کوچک مقیاس در مینودر، احداث خانه تئاتر در ضلع شمالی پارک ملت، ایجاد تقاطع یادگار امام در نوروزیان که 60 درصد عملیت عمرانی آن به تمام رسیده است، احداث زمین وچمن مصنوعی در منطقه شهر دانش، احداث پارک جدید بانوان جنب پل امام رضا، احداث خانه فرهنگ در منطقه مینودر که 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است نیز از دیگر اقدامات در دست انجام شورا است.

دقیقی بیان کرد: از آن جایی که ورزش و سلامت از مهم ترین اولویت های تیم جدید مدیریت شهری به حساب می آید، موفق شدیم در لیگ های مختلف ورزشی در رشته های بانوان و آقایان تیم داری کرده و شرایط را برای حضور جوانان در رشته های مختلف ورزشی فراهم کنیم.

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر افزود: طرح های حمایتی از سمن ها، توسعه دوچرخه سواری و ایجاد مسیر 40 کیلومتری ویژه دوچرخه سواری نیز اقداماتی است که انجام شده و امیدواری روز به روز توان اجرایی ما در اجرای طرح های سلامت محور افزایش پیداا کند.

وی اضافه کرد: متاسفانه پروژه هایی در شهر داریم که نه تنها توجیه اقتصادی برای ادامه عملیات عمرانی آن ها وجود ندارد بلکه حتی لغو ادامه اجرا و توقف پروژه نیز مقرون به صرفه نیست، پروژه هایی نظیر برج پونک، بادامستان و الهیه همه از طرح هایی است که بدون کارشناسی ردیف بودجه گرفته سرمایه وارد جریان اجرا شده است و همین مسئله موجب شده تا در حال حاضر به سراغ سرمایه گذاری جدیدی در شهر نرویم.

این عضو شورای پنجم ادامه داد: موفق نبودن در سرمایه گذاری در سال های اخیر به قدری جدی بوده که از 16 پروژه سرمایه گذاری تنها دو پروژه قابلیت ادامه داشته و توجیه اقتصادی دارند و این پاسخ کسانی است که مدیریت شهری را بی توجه به سرمایه گذار می نامند، در شرایط کنونی بهترین اقدام این است که هیچ سرمایه جدیدی بدون مباحث کارشناسی و توجه به توجیه اقتصادی آن مورد قبول واقع نشود تا در آینده شهر از وجود چنین پروژه های متضرر نگردد.

دقیقی اظهار کرد: در حال حاضر بحث احیای دولتخانه صفوی را دست اقدام داریم که با نگاه ارتقا پیاده محوری در این محور و کاهش بار ترافیکی مرکز در حال اجرا بوده و به دنبال حرکت به سمت جذب گردشگر در این محدوده نیز هستیم، بدنه سازی خیابان سپه هم از دیگر اقداماتی که در جهت توجه به بافت  میراثی و مناطق جاذب گردشگر در حال اجرا است.

وی یادآوری کرد: ایجاد پیاده راه های گردشگری تاریخی در اولویت تیم مدیریت شهری قرار دارد که خیابان عبید زاکان، سبزه میدان و سپه در این طرح قرار دارند و امیدواریم موفقیت در این طرح ها رضایت شهروندان را نیز به دنبال داشته باشد.

این عضو شورای پنجم بیان کرد: مناسب سازی پیاده رو ها و همچنین مناسب سازی معابر برای معلولان نیز از اولویت های شورا و مدیریت شهری است و خوشبختانه گام های خوبی در این مسیر برداشته ایم.

****

هرچند منتقدان از بی تحرکی شورا صحبت می کنند و اعضای شورا از اقدامات خود می گویند اما باید دید آن چه که شهر با آن رو به رو است رضایتمندی شهروندان را به دنبال خواهد داشت یا خیر و صرفا انتقاد و ارائه گزارش عملکرد از سوی منتقدان و اعضای شورا شهر را به سمت توسعه پایدار و متوازن و انسان محوری هدایت نخواهد کرد.

اخبار مشابه :
قزوین ،شورای شهر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.