شاعران به سرودن نسخه‌های جدید تعزیه روی بیاورند

0 دیدگاه ها
1525
دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ ۱۶:۴۷
12320151102
شاعران به سرودن نسخه‌های جدید تعزیه روی بیاورند
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: شاعران امروز باید با نگاهی تازه به سرودن نسخه‌های جدید تعزیه روی بیاورند به طوری که بتواند بار معنایی این واقعه‌ی حقیقی را نقل کند؛ در این صورت...
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: شاعران امروز باید با نگاهی تازه به سرودن نسخه‌های جدید تعزیه روی بیاورند به طوری که بتواند بار معنایی این واقعه‌ی حقیقی را نقل کند؛ در این صورت شاهد شکوفایی بیشتر و بهتر این هنر در کشورمان خواهیم بود.

محمد علی حضرتی در گفت‌وگو با پایگاه خبری-تحلیلی چهلستون: در باب سیر تکاملی هنر شبیه خوانی و زیبایی شناسی شعر تعزیه سخن گفت و اظهار کرد: شعر تعزیه یک شعر غیر مَدرسی ولی بسیار غریزی و مبتنی بر قریحه است که به ظاهر شاعران کم سواد اما به لحاظ پتانسیل شاعری پر مایه آن را سروده‌اند.

وی افزود: علی رغم عیوبی که ممکن است در بعضی نسخه‌های تعزیه در وزن یا قافیه وجود داشته باشد، به یقین می‌توان گفت سرایندگان تعزیه کسانی بوده‌اند که از تمامی ذوق و قریحه‌اشان استفاده کرده و از این جهت دیگر شاعران متوسط نیستند چراکه صرفاًدر پی نقل داستان نیستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در خصوص هنر شبیه خوانی خاطرنشان کرد: بررسی گفت‌وگوهای تعزیه نشان داده است زمانی که پای توصیف به میان می‌آید عناصر شعری، زبان را شاعرانه و قطعه را لطیف می‌کند و هنگامی که به داستان بازمی‌گردیم زبان کاملاً نظم می‌شود.

گردش موسیقی و فرم در اشعار تعزیه

وی تصریح کرد: نکته‌ی دیگر در بحث زیبایی شناسی این است، که در شعر تعزیه به انواع مختلف هم گردش موسیقایی را داریم و هم اوزان دائماً تغییر می‌کند و این با ریتم اجرای تعزیه همراه است.

حضرتی افزود: در ضمن گردش فرمیک شعری نیز وجود دارد یعنی ممکن است تعزیه با غزل شروع شود و در پایان به رباعی یا دو بیتی برسد، اما وقتی یک شخصیت از رباعی استفاده می‌کند، نقش مقابل هم رباعی و دقیقاً همان وزن و قافیه را به کار می‌برد.

وی با اشاره به بیان تعزیه خوان‌ها تصریح کرد: در تعزیه "بیان" نیز دائماً در حال گردش است و امکان دارد شیوه‌های بیانی مثل تغزل، بث الشکوی، حماسه، مویه و گلایه و... در حین اجرا تغییر کند. ضمن اینکه پایه و اساس تعزیه بر ایجاز است اما در عرصه‌ی کلام به سراغ اطناب رفته و اشعار بسیار طولانی است و طولانی بودن مجالس تعزیه نیز به خاطر همین توالی ابیات است.

تأثیر موسیقی درونی شعر در تعزیه

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با بیان تأثیر موسیقی شعر در تعزیه خاطرنشان کرد: بحث دیگری که در زیبایی شناسی شعر تعزیه وجود دارد پر رنگ بودن موسیقی درونی در ذات شعر تعزیه است، به عنوان مثال زمانی که شمر مطلبی را رو به امام می‌گوید بافت و موسیقی کلام به شدت حماسی است اما وقتی امام خطاب به شمر سخن می‌گوید با همان وزن قبلی بیان مظلومانه می‌شود. توجه به موسیقی درونی ابیات و مصرع‌ها از نکاتی است که در زیبایی شناسی شعر تعزیه اهمیت فراوان دارد.

مسیر شکوفایی هنر شبیه خوانی، سرودن نسخه‌های تازه از تعزیه است    

حضرتی در پایان خاطرنشان کرد: شاعران امروز باید با نگاه امروزی به سرودن نسخه‌های تازه از تعزیه روی بیاورند که هم قابلیت این را داشته باشد که بار معنایی این واقعه‌ی حقیقی را نقل کند و هم تعدادی از عبارات سخیف که بعضاً به دلیل ایجاد وزن و قافیه و یا نگاه قاجاری وارد شعر تعزیه شده است را حذف کند. اگر چنانچه این پیرایش توسط شاعران امروزی در شعر تعزیه اتفاق بیفتد آنگاه شاهد شکوفایی بیشتر و بهتر این هنر در کشورمان خواهیم بود.
اخبار مشابه :
قزوین چهلستون میراث فرهنگی صنایع دستی شبیه خوانی تعزیه
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.