با کاروان حسینی

روز نهم؛ جواب ردّ حضرت ابوالفضل(ع) به امان نامه ی شمربن ذی الجوشن

0 دیدگاه ها
1454
دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ ۱۶:۱۵
11120151102
روز نهم؛ جواب ردّ حضرت ابوالفضل(ع) به امان نامه ی شمربن ذی الجوشن
در روز نهم محرم (تاسوعای حسینی) شمر بن ذی الجوشن با نامه‏ای كه از عبیداللّه‏ داشت از "نُخیله" ـ كه لشكرگاه و پادگان كوفه بود ـ با شتاب بیرون آمد و پیش از ظهر روز پنجشنبه نهم محرم وارد كربلا شد و نامه...
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

در روز نهم محرم (تاسوعای حسینی) شمر بن ذی الجوشن با نامه‏ای كه از عبیداللّه‏ داشت از "نُخیله" ـ كه لشكرگاه و پادگان كوفه بود ـ با شتاب بیرون آمد و پیش از ظهر روز پنجشنبه نهم محرم وارد كربلا شد و نامه عبیدالله‏ را برای عمر بن سعد قرائت كرد.


پایگاه خبری-تحلیلی چهلستون: ابن سعد به شمر گفت: وای بر تو! خدا خانه‌ات را خراب كند، چه پیام زشت و ننگینی برای من آورده‏ای. به خدا قسم! تو عبیدالله‏ را از قبول آنچه من برای او نوشته بودم بازداشتی و كار را خراب كردی... .

شمر كه با قصد جنگ وارد كربلا شده بود، از عبیدالله‏ بن زیاد امان نامه‏‌ای برای خواهرزادگان خود و از جمله حضرت عباس علیه السلام گرفته بود كه در این روز امان نامه را بر آن حضرت عرضه كرد و ایشان نپذیرفت.

شمر نزدیك خیام امام حسین علیه السلام آمد و عباس، عبدالله‏، جعفر و عثمان (فرزندان امام علی علیه السلام كه مادرشان ام‏‌البنین علیه السلام بود) را طلبید. آن‌ها بیرون آمدند، شمر گفت: از عبیدالله‏ برایتان امان گرفته‏ام. آن‌ها همگی گفتند: خدا تو را و امان تو را لعنت كند، ما امان داشته باشیم و پسر دختر پیامبر امان نداشته باشد؟!

در این روز اعلان جنگ شد كه حضرت عباس علیه السلام امام علیه السلام را باخبر كرد. امام حسین علیه السلام فرمود: ای عباس! جانم فدای تو باد، بر اسب خود سوار شو و از آنان بپرس كه چه قصدی دارند؟

حضرت عباس علیه السلام رفت و خبر آورد كه اینان مي‏‌گویند: یا حكم امیر را بپذیرید یا آماده جنگ شوید.

امام حسین علیه السلام به عباس فرمودند: اگر مي‏‌توانی آن‌ها را متقاعد كن كه جنگ را تا فردا به تأخیر بیندازند و امشب را مهلت دهند تا ما با خدای خود راز و نیاز كنیم و به درگاهش نماز بگذاریم. خدای متعال مي‌‏داند كه من بخاطر او نماز و تلاوت قرآن را دوست دارم.

حضرت عباس علیه السلام نزد سپاهیان دشمن بازگشت و از آنان مهلت خواست. عمر بن سعد در موافقت با این درخواست تردید داشت، سرانجام از لشكریان خود پرسید كه چه باید كرد؟ "عمرو بن حجاج" گفت: سبحان الله‏! اگر اهل دیلم و كفار از تو چنین تقاضایی مي‏كردند سزاوار بود كه با آن‌ها موافقت كنی.

عاقبت فرستاده عمر بن سعد نزد عباس علیه السلام آمد و گفت: ما به شما تا فردا مهلت مي‏‌دهیم، اگر تسلیم شدید شما را به عبیدالله‏ مي‏‌سپاریم وگرنه دست از شما برنخواهیم داشت.
اخبار مشابه :
چهلستون امام حسین امام علی علیه اسلام عبیدالله بن زیاد
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.