یادداشتی از شیما شاهین‌فر

رقابت انتخاباتی زنان، مطلع ورود یا فرصت آخر؟

0 دیدگاه ها
2238
دوشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ ۰۱:۲۷
87320160222
رقابت انتخاباتی زنان، مطلع ورود یا فرصت آخر؟
زنان قزوین، امروز بیش از هر زمان دیگری خود را به کرسی‌های مجلس نزدیک می‌بینند. حتی اگر بپذیریم جبر عامل گزینش زنان به عنوان سر لیست دو طیف اصلی انتخابات مجلس شورای اسلامی در این شهر 450 هزار نفری بوده ؛ اما حالا این توفیق اجباری فرصتی است که شاید دیگر هرگز تکرار نشود.
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

زنان قزوین، امروز بیش از هر زمان دیگری خود را به کرسی‌های مجلس نزدیک می‌بینند. حتی اگر بپذیریم جبر عامل گزینش زنان به عنوان سر لیست دو طیف اصلی انتخابات مجلس شورای اسلامی در این شهر 450 هزار نفری بوده -که شواهد نیز موید این امر است- اما حالا این توفیق اجباری فرصتی است که شاید دیگر هرگز تکرار نشود.

ولایت- دوره‌های پیشین حتی اگر زنان مایل بودند به این حریم -که ناگفته مردانه تعریف شده بود- نزدیک شوند، یا با مقاومت‌های جدی مواجه می‌شدند و یا در بهترین حالت پس از چشیدن طعم سرکوب و بی میلی، موقعیت خود را به یک مرد سیاستمدار با سیاستی مردانه می‌بخشیدند. این بار اما بازی‌های سیاسی و حذف حداکثری از سوی ناظران امر، فرجام را به گونه دیگری رقم زد. اصولگرایان علی رغم تعدد گزینه‌های مدعی و آشفتگی در انتخابهایشان، یک زن را به عنوان گزینه اصلی خود معرفی کردند تا هم خود را در این باره به تفکرات رقیب دگر اندیش شان نزدیک کنند و هم از آشفته بازار تنوع دامنه افکار اصولگرایی، اتحادی با چاشنی "پایداری" برداشت کنند. در این سو نیز اگر چه یک زن به عنوان نخستین گزینه اصلاح طلبان معرفی شده، اما شاید اگر تصمیمات شورای نگهبان، مردی اصلاح طلب را در میدان نگاه می‌داشت، شورای سیاستگذاری به این تصمیم منصفانه تن نمی‌داد. فارغ از جناح بندی‌های سیاسی، این فرصت برای زنان استان قزوین، به همان اندازه که استثنایی و طلایی است، می‌تواند تعیین کننده سرنوشت سیاسی باشد. اگر بپذیریم در این دوره از انتخابات مجلس یکی از سخت‌ترین و نفسگیرترین رقابت‌ها میان جناح‌های سیاسی برقرار است، تمرکز بر زنان این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا باخت یک زن در این رقابت- که ممکن است به دلیل معادلات پیچیده مردان به آن ورود پیدا نکرده‌اند- مساوی با خداحافظی با زنان در عرصه‌های انتخاباتی و سوزاندن کارت طلایی و سهمیه حضور آن‌ها خواهد بود؟ آیا این احتمال قابل بررسی است که انتخاب زنان در این برهه حساس، تعمدی برای فرار مردانِ همیشه در صحنه از اتفاقات پیش بینی نشده و از سرگذراندن یک مطالبه جدی از سوی زنان باشد؟

اگر چه حتی به فرض وجود این احتمال، نمی‌توان از این یگانه فرصت که می‌تواند خلأ درخشش زنان در عرصه قانون گذاری را رفع کند، به راحتی عبور کرد و این برگ برنده می‌تواند مجلس را به سهم خود دچار دگرگونی کند، اما لازم است نکاتی که ممکن است آینده را تحت تأثیر خود قرار دهد؛ از امروز طرح شود: هر چند تدبیر دولت این امید را ایجاد می‌کند که انتخابات مجلس، سیستمی همگن برای تدوام روزهای خوش دیپلماسی بین المللی را رقم بزند اما در این انتخابات هر رخدادی فارغ از گرایش سیاسی آن، اجازه خلل وارد کردن بر توانمندی زنان را ندارد، چه اینکه امروز عرصه رقابت متفاوت از هر روز دیگر است.

دیگر این که حمایت‌های مشروط تا جایی که به شکل گیری یک اتاق فکر با همه آرا و البته پذیرش یک زن به عنوان نماینده مقبول است اما اگر قرار است این وامداری و حمایت منجر به نفوذ همان اندیشه‌های مردانه- ولو به روز شده و تغییرخواهانه- شود، بهتر است از همین ثانیه بازنگری شود.

آخرین نکته که شاید بتواند حسن ختامی بر این رقابت باشد، تغییر افکاری است که تاکنون سد حرکت زنان بوده است. این امتحان برای زنان هرمسیر و نتیجه‌ای که در بر داشته باشد، اندوخته‌ای ارزشمند است که نباید باز هم به گنجه برود. این اندوخته می‌تواند هر بار غنی‌تر شود و بر مهره‌های قابل و پر انگیزه، نه در روز مبادا و در شرایط بحران، که با اعتقاد، از روی نیاز سرمایه گذاری صورت بگیرد تا در هر لحظه و هر جایگاه، زنان شایسته، به بهانه جنسیت به حاشیه رانده نشوند.

 

اخبار مشابه :
رقابت انتخاباتی زنان مطلع ورود یا فرصت آخر شیما شاهین فر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.