بازخوانی مهمترین مطالب در رسانه های استان؛

در آئینه مطبوعات استان قزوین چه می گذرد

0 دیدگاه ها
1677
جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ ۰۰:۰۰
22320151106
در آئینه مطبوعات استان قزوین چه می گذرد
نشریات که رکن چهارم دمکراسی محسوب می‌شوند همواره در مسایل مختلف در فضای سیاسی و فرهنگی و اجتماعی کشور نقش مهمی را ایفا می‌کنند. وجود نشریات آن هم با رویکردها و دیدگاه‌های متفاوت می‌تواند فضای تضارب آرا و نقد مثبت و سازنده را فراهم کند که مسلما نتیجه‌ای جز توسعه فرهنگی نخواهد‌ داشت
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

مقدمه: نشریات که رکن چهارم دمکراسی محسوب می‌شوند همواره در مسایل مختلف در فضای سیاسی و فرهنگی و اجتماعی کشور نقش مهمی را ایفا می‌کنند. وجود نشریات آن هم با رویکردها و دیدگاه‌های متفاوت می‌تواند فضای تضارب آرا و نقد مثبت و سازنده را فراهم کند که مسلما نتیجه‌ای جز توسعه فرهنگی نخواهد‌ داشت. در این راستا سعی ما بر این است که در این صفحه ضمن حفظ بی‌طرفی با بررسی موضوعی نگاه نشریات استان به موضوعات مختلف زمینه چندصدایی را فرآهم آوریم و همچنین تحلیل نظرات متفاوت در موضوع واحد را به خوانندگان بسپاریم.

حسینی، پرچم دار مخالفت با برجام

در یک ماه گذشته شاید هیچ موضوعی به اندازه برجام محل مناقشه موافقین و مخالفین نبود، موضوعی که موافقین آن را فتح‌الفتوح نامیدند و مخالفین نیز با قراردادهای دوره قاجار مقایسه‌اش کردند. این مناقشه تنها در نشریات و تریبون‌های ملی نبود و گاها به تیتر یک نشریات استانی بدل شد. خبرقزوین در شماره چهارم خود سعی کرد برجام را با درج یک مصاحبه از سیدمرتضی حسینی نماینده مردم قزوین در مجلس پوشش دهد. حسینی در این مصاحبه با انتقاد از مذاکرات هسته‌ای در زمان دولت اصلاحات آن را موجب خاموش شدن چراغ هسته‌ای کشور دانست و گفت:«اگر دولت کمی مقاومت کرده بود الآن به جای غنی سازی 3.5 درصد، غنی سازی 20 درصد داشتیم»

هفته‌نامه اندیشه زلال با پوشش سخنان این نماینده مجلس در شماره 74 خود این تیتر را پسندید که: «با صدای بلند می‌گویم ما با این قرارداد مخالف هستیم» همچنین این نشریه در همین شماره سخنان نماینده بویین‌زهرا و آوج را بازتاب داد با این عنوان که:«متن برجام باید اصلاح شود». نگاه قزوین نیز در شماره نیمه اول مهرماه خود بخشی را به صحبت‌های حسینی اختصاص داد با این تیتر که: «ذلت برجام کمتر از ترکمنچای نیست».

اما در میان نشریات همسو با دولت ابتدا حدیث بود که 5مهرماه از «حمله منصور ارضی به برجام» در جریان دعای روز عرفه نوشت. هفته‌نامه تابان نیز نه به موضوع برجام بلکه به حاشیه آن پرداخت و در صفحه نخست خود نوشت:«تجمع غیرقانونی مقابل مجلس». تابان در ستون محرمانه نیست خود به سخنان مدیرکل سیاسی استانداری تهران در مصاحبه با ایسنا پرداخت و از قول این مقام مسئول نوشت:«این تجمع بدون مجوز و غیرقانونی است».

ماندن یا رفتن روزبه، مساله این است

پایان یا ادامه کار مرتضی روزبه، استاندار قزوین نیز موضوعی بود که نگاه‌های متفاوتی درپی‌داشت. ابتدا سرمقاله‌نویس ویژه‌نامه روزنامه جوان در استان قزوین در شماره‌هفته چهارم شهریور، معتدل نبودن روزبه که از سوی برخی گروه‌ها مطرح می‌شد را طنز سیاسی دانست و حضور مدیران دولت قبل به عنوان دلیل حمایت اصولگرایان از روزبه را با این استدلال رد کرد که:«کسی که موضع نابخردانه‌ دیروزش این بود که حق حیات اصلاح‌طلبان منت نظام است بر آنان، ولی بعد از تغییر فضای سیاسی کشور با طبقی از تحفه خدمت شیخ اصلاح‌طلبان شرفیاب می‌شود چه ارزشی برای اصولگرایان دارد که ادامه مدیریت امثال او بخواهد مبنای موافقت یا مخالفت باشد؟»

جوان در شماره بعدی خود در هفته اول مهرماه نیز مطلبی با عنوان: «روزبه و بازی با اصلاح‌طلبان» داشت. نویسنده این یادداشت ضمن مقایسه روزبه با احمد عجم در اواخر دوره مسئولیتش می‌نویسد که اصلاح‌طلبان در این موضوع تنها به دنبال به بازی گرفته‌شدن هستند. روزنامه ولایت در شماره اول مهرماه خود به بررسی مساله «استانداری قزوین در سه پرده» می‌پردازد. در پرده اول به نقش آیت‌الله باریک‌بین در انتصاب روزبه و حمایت اصولگریان اشاره دارد. در پرده دوم به اقدامات روزبه در زمینه عزل و نصب‌ها پرداخته‌ شده ‌است و از بکار‌گیری نیروهای طرفدار دولت قبل انتقاد می‌شود. اما در پرده سوم به سود و هزینه دولت پرداخته شده ‌است وظیفه طرفداران دولت را همکاری با روزبه می‌داند.

هفته‌نامه افق آینده قزوین ارگان جمعیت موتلفه در استان 5مهر در پاسخ به نامه طرفداران دولت به رییس‌جمهور در جریان زمزمه‌های پایان کار روزبه تیتر یک خود را به این شکل انتخاب کرد که: «پایت را به اندازه گلیمت دراز کن». در این گزارش که سیر تاریخی اتفاقات در مساله استانداری ذکر کرده و به یادداشت روزنامه ولایت هم با این عبارت اشاره شده که: «حالا که زورشان به تغییر استاندار نرسیده ناراحت نباشند و به اهداف و پیروزی‌های بزرگتر چون تصویب برجام بنگرند و بکوشند». افق قزوین همچنین نوشت: «وارثان انتخابات 92 بدون توجه به شرایط استان تن به بازی‌ای دادند که عاقبتی جز شکست برایشان نداشت.»

هفته‌نامه فروردین امروز 7 مهر؛ «تغییر استاندار، از تاییدها تا تکذیب‌ها» را به عنوان تیتر یک خود پسندید و نوشت: اصلاح‌طلبان همچنان بر موضع سفت و سخت خود برای تغییر استاندار ایستاده‌اند و اصولگرایان نیز امیدوارانه و با بهره‌گیری از لابی‌های آشکار و پنهان برای ماندن روزبه تلاش می‌کنند.

دوهفته نامه نگاه قزوین هم در شماره نیمه اول مهر خود با تیتر «تیرهایی که به هدف نخورد» به استقبال موضوع استاندار رفت و راز ماندگاری روزبه را پیگیری نمایندگان دانست. در مقابل تابان در 12 مهر شادی اصولگرایان را موقت دانست و این تیتر را در صفحه 4 نوشت: «شادی موقت احمدی‌نژادی‌ها از تاخیر در تغییر استاندار».

تنور تحلیل‌های انتخاباتی، گرم گرم

حدود 130روز تا انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده‌است و از حالا می‌توان صف‌آرایی رقبا را در میدان رقابت مشاهده کرد، صف‌آرایی که امروز بیشتر جنبه رسانه‌ای دارد.

خبرقزوین در شماره نیمه دوم شهریور خود در گزارش تحلیلی از تحرکات انتخاباتی با دیده تردید به وجدت اصولگرایان نگاه می‌کند با این تیتر که:«اصولگرایان، وحدت یا تعدد لیست!» این نشریه همچنین می‌نویسد: «کوبیدن برطبل تشتت و جدایی و ارایه لیست‌های مختلف از کاندیداهای اصولگرا تنها پیروزی اصلاح‌طلبان و حامیان دولت را تسهیل خواهد کرد."

هفته‌نامه فروردین امروز در شماره 24شهریور خود به نگرانی‌های هر دو طیف اصلاح‌طلب و اصولگرا پرداخت. این هفته‌نامه در گزارشی تحلیلی با تیتر نگرانی «اصلاح‌طلبان، تشدید شکاف اصولگرایان» نوشت: «اصولگرایان گرچه در ماه‌های اخیر همواره کوشیده‌اند خود را پیروز انتخابات پیش‌رو نشان دهند، اما هرگز نتوانسته‌اند دغدغه‌های روزافزون خود را از نتایج احتمالی انتخابات اسفند ماه امسال پنهان سازند.»

روزنامه ولایت 11مهر به سراغ یکی از بزرگان اصولگرایان استان رفت و از مسایل مختلف از جمله انتخابات مجلس پرسید. آنجا بود که عباس نیکویه گفت:«اصلاح خط‌مشی به دغدغه سران اصولگرایی تبدیل شود» نیکویه در این مصاحبه گفت که اصولگرایان به دلیل وجود «به هم ریختگی» کارسختی برای اجماع دارند. درحالیکه تحلیلگران هر دو طیف به تشتت در جریان اصولگرایی اذعان کردند هفته‌نامه افق آینده در شماره 5مهر خود سعی کرد از دید دیگری به ماجرا نگاه کند. این هفته‌نامه در یادداشتی «دو تکه‌سازی جامعه به قیمت کسب قدرت» را شگرد اصلاح‌طلبان برای انتخابات پیش‌رو دانست. هفته‌نامه مینودر اما همجنان به موضوع فاصله میان اصولگرایان پرداخت. این هفته‌نامه 20 مهر نوشت:«دود سیاه از اردوگاه اصولگرایی در قزوین بلند شده‌است» و گزارش خود را با این تیتر تکمیل می کند که:«تندروها یا معتدلین، کدامیک پیروز میدان‌اند؟» مینودر در گزارش خود با اشاره به اختلافات اصولگراها در سطح کشور معتقد است این گروه در خوش‌بینانه‌ترین حالت دو لیست خواهند‌ داشت و سپس این موضوع را با وضعیت استان تطبیق می‌دهد.روزنامه ولایت در 22 مهر به موضوع انتخابات از منظر احزاب اصلاح‌طلب می‌نگرد. در این زمینه ابتدا اتحادملت را امید اصلاح‌طلبان معرفی می‌کند و با بیان سیر اتفاقات این حزب به تحلیل وضعیت موجود می‌پردازد.

فاجعه منا

فاجعه منا که نه تنها دل مسلمانان که دل هر انسانی را به درد آورد در اوایل مهرماه سوژه رسانه‌های استان نیز بود. روزنامه صبح وطن قزوین در 4مهر از این خبر داد که:«زائران استان قزوین جزء کشته‌شدگان حادثه منا نیستند». هفته نامه حدیث در همین روز ضمن درج پیام تسلیت امام‌جمعه و استاندار قزوین به پوشش پیام رهبرانقلاب در این زمینه پرداخت و از قول ایشان نوشت:«دولت سعودی موظف است مسئولیت سنگین خود را در این حادثه تلخ بپذیرد»

از هفته دوم مهر بود که خبرهای مربوط به فاجعه منا بیشتر رنگ تحلیلی به خود گرفت. در همین زمینه روزنامه ولایت در 12 مهر به خطبه‌های نماز جمعه اشاره کرد و این جمله از ابوترابی فرد را تیتر یک خود کرد:«مدعیان دموکراسی در برابر کشتار زائران سکوت کرده‌اند». در همین روز تابان به سخنان رهبرانقلاب در مراسم دانش‌اموختگی دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره)پرداخت، آنجا که ایشان در واکنش به کارشکنی سعودی‌ها گفتند: «عکس‌العمل ایران سخت و خشن خواهد بود.» اما هفته‌نامه رایحه‌مهر 12مهر دو تیتر صفحه اول خود را به فاجعه منا اختصاص داد. این هفته نامه از قول امام‌جمعه قزوین نوشت: «آل سعود به جای مدیریت حج، مدیریت جنگ می کند.» همچنین رایحه‌مهر با اشاره به نمازجمعه این هفته از قول ابوترابی فرد نوشت:«سرزمین وحی در سیطره افراد بی‌کفایت»

انتخاب رییس شورای شهر

انتخاب رییس‌ شورای‌شهر قزوین از این جهت مهم شد که پس از بیش از 10 سال عباس ظاهری معلم اخلاق از ریاست شورای شهر کنار رفت تا فصیحی رامندی بر این کرسی تکیه بزند. در همین راستا روزنامه صبح‌ وطن‌قزوین گزارش خود در 28 شهریور را به این موضوع اختصاص داد و از پشت‌پرده این انتخابات نوشت. تیتر یک این روزنامه چنین بود که: «انتخابات دومرحله‌ای برای تعیین رییس شورا!». این روزنامه در گزارش خود به نقل از اعضای شورای شهر می‌نویسد:« عباس ظاهری رییس سابق شورای‌شهر قزوین در مرحله نخست که اعضا شورا آن را انتخابات مشورتی می‌نامند کاندیدای ریاست شورای‌شهر قزوین بوده ‌است ولی پس از اینکه اعضا شورا برخلاف سابق نظرشان بر ریاست وی نبوده در انتخابات دور دوم کاندیدای ریاست نمی‌شود». این روزنامه همچنین این تغییر را مقدمه‌ای برای تغییرات بعدی می‌داند که البته آن را به بعد از بازگشت رییس‌ جدید شورا از سفر حج احاله می‌کند.

اخبار مشابه :
رسانه
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.