حضرتی، مدیرکل میراث فرهنگی قزوین:

حیات مجدد قزوین نیازمند پویایی و حیات مردمان این شهر است

0 دیدگاه ها
1399
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ ۰۰:۰۰
23020151107
حیات مجدد قزوین نیازمند پویایی و حیات مردمان این شهر است
مدیرکل میراث فرهنگی قزوین در مراسم نکوداشت یکهزار و هفتصد و هفتادمین سالروز بنیانگذاری شهر کنونی قزوین توسط شاپور ساسانی بر لزوم حیات و تکاپوی شهروندان برای داشتن شهری زنده و پویا و حفاظت از تاریخ و هویت آن تاکید کرد.
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در این مراسم با تاکید بر ظرفیت‌های غنی قزوین برای انجام فعالیت‌های علمی اظهار داشت: یکی از روش‌های مهم فعالیت علمی، پژوهش و یافتن اسناد تازه تاریخی است که در این راستا باید از توان علمی نسل جوان و پژوهشگران تازه نفس برای معرفی هویت تاریخی و گذشته غنی این شهر بهره‌مند گردید.

حضرتی با اشاره به بنیان شهر کنونی قزوین در دوره ساسانی افزود: نهضت شهرسازی در دوره ساسانی به صورت یک تحولی عظیم در تاریخ ایران است و از میان انبوه شهرهای ساسانی که در این دوران توسط شاپور اول و شاپور ذوالاکتاف ایجاد شد، تنها شهر کنونی قزوین با تاریخ و فرهنگی غنی همچنان زنده، پویا با آثار ارزشمند و غنی پابرجا است. در دل این شهر فرهنگ و زندگی نهفته که باید این شهر را با تمام ویژگی‌های کیفی آن حفظ و به عنوان یک شهر جهانی به دنیا معرفی نماییم.

وی با اشاره به اشعار صائب تبریزی در خصوص معرفی شهر قزوین گفت: پیش از صائب در بیشتر متون و اشعار ادبی و تاریخی، قزوین را به عنوان باب الجنه به معنی درب بهشت خوانده‌اند در حالی‌که این شاعر پرآوازه ایرانی در اشعار خود به موضوع باز بودن دروازه های قزوین پرداخته و این شهر را در واقع خود بهشت دانسته است.

این مقام مسئول مجموعه باغستان سنتی قزوین را بخش مهمی از هویت تاریخی فرهنگی این شهر خواند و تصریح کرد: بی‌تردید مجموعه باغستان سنتی قزوین بخش اعظمی از بهشت قزوین و ارکان مهم زندگی بخش این شهر است که نبایدحیات و پویایی این میراث ارزشمند فرهنگی به جای مانده از نسل های گذشته را از بین برد.

حضرتی با اشاره به رشد شخصیت‌های فاخر و برجسته تاریخی در این شهر عنوان کرد: کهن شهر قزوین مهد فرهنگ و ادب و خاستگاه بسیاری از عالمان، بزرگان نویسندگان، هنرمندان، تاریخ نگاران و مفسران فاخر دوران مختلف تاریخی مانند حمدا... مستوفی، دهخدا، عارف قزوینی، میرعماد، ملک محمد و ... بوده و شایسته و ضروری است که با داشتن چنین ظرفیت‌های مهم به عنوان شهر جهانی به دنیا معرفی گردد.

حضرتی با تاکید بر بازنگری و بازشناسی گذشته تاریخی قزوین ابراز داشت: نقطه‌های اوج در شهر قزوین همواره مربوط به دورانی است که مردم پویا، اثر بخش و در صحنه حضور دارند و شهر را سرشار از حس زندگی نموده‌اند که امیدواریم با فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی شهروندان متعصب و انجمن‌ها و تشکل‌های دوستدار تاریخ و میراث فرهنگی، قزوین را به عنوان شهری زنده به همگان معرفی کنیم .

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین درباره نحوه محاسبه سالروز بنیان‌گذاری قزوین در دوره ساسانی گفت: محاسبه این تاریخ بر اساس تعیین مرحوم نوشیروان کیهانی زاده مورخ کرمانی است که سال‌ها روز شمار تاریخ ایران را نوشته و بر روی تاریخ تطبیقی کار کرد است وی 12 آبان برابر با سوم نوامبر را بر اساس شواهد تاریخی در سال 245 میلادی، روز بنیان‌گذاری شهر کنونی قزوین تشخیص داده‌اند.

شایان ذکر است: نکوداشت یکهزار و هفتصد و هفتادمین سالروز بنیانگذاری شهر کنونی قزوین توسط شاپور ساسانی، با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین، اساتید برجسته معماری و شهرسازی، جمعی از مسئولین، انجمن راهنمایان گردشگری قزوین، انجمن دوستداران یادمانهای ماندگار، انجمن معماری و شهرسازی شهر تاش، انجمن تاریخی، فرهنگی عالی قاپو، کانون ملی معماران ایران، هنرمندان، دانشگاهیان و دوستداران تاریخ و فرهنگ این شهر در سالن مهندس سید محمد بهشتی برگزار شد .

 
اخبار مشابه :
حضرتی، مدیرکل میراث فرهنگی قزوین
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.