حرکت هدفمند تحقیقات، دلیل رشد و شکوفایی بیشتر بخش کشاورزی

0 دیدگاه ها
1635
دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ ۱۷:۱۷
12920151102
حرکت هدفمند تحقیقات، دلیل رشد و شکوفایی بیشتر بخش کشاورزی
رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین گفت: حرکت هدفمند تحقیقات، آموزش و ترویج در راستای حل مشکلات کشاورزان و بهره‌برداران باعث رشد و شکوفایی بیشتر بخش کشاورزی می‌شود.
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین گفت: حرکت هدفمند تحقیقات، آموزش و ترویج در راستای حل مشکلات کشاورزان و بهره‌برداران باعث رشد و شکوفایی بیشتر بخش کشاورزی می‌شود.

پایگاه خبری-تحلیلی چهلستون: همایش علمی تخصصی الگوی ارتباط کارآمد تحقیق، آموزش و ترویج با بخش‌های اجرایی سازمان جهاد کشاورزی با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان، مدیران و کارشناسان این سازمان و مدیریت‌های شهرستان‌های تابعه در سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد.

مهرزاد مستشاری در این همایش اظهار کرد: رفع نیازها و گسترش همکاری‌های تحقیقاتی، آموزشی و ترویجی بخش کشاورزی، استفاده از امکانات تجهیزات نیروی انسانی تحقیقات، آموزش و ترویج، فراهم آوردن فرصت‌های یکسان در سطح استان، استفاده از تجارب و دستاروردهای استانی و ملی و همچنین عملیاتی شدن استراتژی بین این سه حوزه و تسهیل در روند انتقال دانش فنی مهم‌ترین هدف مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی است.

وی با تشریح مدل الگویی طراحی شده ارتباط بین تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: ایجاد فضای مجازی سه گانه تحقیقات، آموزش و ترویج، چاپک سازی مجموعه با رویکرد حفظ استانداردهای موجود، برگزاری نشست هم‌اندیشی موضوعی در مورد تحقیقات، تحلیل ساختار هرم نیروی انسانی و ایجاد احکام کارگزینی فعالان بخش کشاورزی در بحث استفاده از تجهیزات و امکانات نیروی انسانی مهم و ضروری است.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بر حمایت بیشتر از مراکز خدمات جهاد کشاورزی، رویکرد مهندسی ارزش در انجام پروژه‌ها، استاندارد سازی فرآینده‌های تحقیقاتی دانش محور، مدیریت مشارکتی در راستای تولید دانش فنی و برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی موضوعی تاکید کرد .

مستشاری تشویق به تاسیس شرکت‌های دانش بنیان در مراکز تحقیقاتی، حمایت از مراکز رشد به منظور توسعه کشاورزی دانش بنیان و رویکرد مدیریت دانش فنی را از موارد خصوصی سازی تحقیقاتی ذکر کرد.

وی دو عامل برنامه‌ریزی و امور آموزشی را در حوزه آموزش ضروری دانست و خاطرنشان کرد: بهبود شاخص‌های آموزشی و ترویجی در راستای قانون ارتقاء بهره‌وری کشاورزی در استان، انسجام امور آموزشی استان در کلیه حوزه‌ها، تعامل دوسویه، آموزش علوم ترویجی برای کارشناسان، استفاده از پتانسیل رسانه ملی و محلی برای آموزش بهره‌برداران، احیاء دوره‌های بازآموزی در خصوص کارکنان، برگزاری نشست‌های آموزشی با عوامل تاثیرگذار شهرستانی و روستایی، برگزاری جلسات آموزشی با مراکز خدمات را در این حوزه برشمرد.

این محقق تقویت ساختار فضای مجازی در راستای توسعه فعالیت‌های زیربخش، ایجاد نگرش نهضت کشاورزان مبتنی بر دانش ترویجی، ایجاد انگیزه‌های قانونی برای انتقال و ترغیب پرسنل متخصص، واگذاری بخشی از فعالیت‌های ترویجی به بخش خصوصی، تعیین ساختار متخصصان تقویت کننده در خصوص نحوه ارتباط با مراکز جهاد کشاورزی با مدیریت ترویج، توجه جدی به جذب کارشناسان ترویج در بخش کشاورزی و تدوین پروژه عملیاتی در برنامه‌های راهبردی ترویجی را از مهم‌ترین شاخصه‌های ترویج کشاورزی در الگوی طراحی شده دانست.

مستشاری ناکارآمدی سیستم انتقال دانش فنی به بهره‌برداران، پایین بودن بهره‌وری تولید، بهره‌برداری ناکارآمد از ظرفیت مراکز خدمات جهاد کشاورزی، کمبود نیروی انسانی تسهیلگر و اجرایی نشدن یافته‌های تحقیقاتی را از چالش‌ها و محدودیت‌های مدل پیشنهادی و همچنین بهره‌برداری از ظرفیت مراکز خدمات جهاد کشاورزی، تقویت بخش اجراء، تقویت ارتباط بهره‌برداران با کارشناسان و ارتباط سطح علمی بهره‌برداران را از ضروریات اجرای مدل الگویی طراحی شده ارتباط بین تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برشمرد.

شکرالهی حاجیوند، معاون پژوهشی مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین هم در این همایش گفت: ارتقاء و توسعه دانش، روز آمد کردن مهارت‌های شغلی، ارتقاء بهره‌وری و تولید در بخش کشاورزی و طراحی و مدیریت نو در این سه حوزه اهداف طرح جامعه نظام نوین ترویج کشاورزی است.

وی پهنه‌بندی را محدوده مشخصی دانست که شامل واحدهای بهره‌برداری کشاورزی است که در یک یا چند صفت مشترک هستنند.

حاجیوند اهم فعالیت‌ها در ارزیابی پهنه‌بندی را، تدوین شاخص‌های ارزیابی عملکرد و سنجش سالانه آن‌ها، تشکیل دبیرخانه ارزیابی عملکرد و ارزیابی عملکرد بر مبنای رضایت‌مندی کشاورزان و نقش آن‌ها در افزایش تولید ذکر کرد.

فاطمه خمسه، مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین نیز در این همایش گفت: هدف از نظام نوین ترویجی؛ انسجام در سیاست‌های کلان از طریق مشارکت فعال، مشارکت و تعامل معاونت‌ها و سازمان‌های تخصصی، بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی و تشکل‌ها و گسترش رویکردهای متنوع ترویج در تمام مراکز استان است.

وی افزود: هدف از اجرایی کردن نظان نوین ترویج کشاورزی؛ طراحی یک نظام جدید در بحث ترویج در کشور است.

خمسه خواستار اجرایی کردن نظام نوین ترویجی در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌های تابعه و همچنین همکاری و تعامل مدیران و روسای مراکز خدمات جهاد کشاورزی و بخش‌های خصوصی شد.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم حاضران در همایش مسائل و مشکلات خود را مطرح و پاسخ‌های کارشناسی به آن‌ها ارائه شد.

اخبار مشابه :
قزوین چهلستون کشاورزی منابع طبیعی
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.