رییس سازمان صنعت ، معادن و تجارت استان قزوین:

توسعه پایدار معادن با حفظ منابع طبیعی امکان پذیر است

0 دیدگاه ها
2038
سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ۱۸:۰۱
20220151103
توسعه پایدار معادن با حفظ منابع طبیعی امکان پذیر است
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین از تشکیل کارگروه مشترک معدنی بین سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل منابع طبیعی با هدف بررسی ، کارشناسی و حل مشکلات معادن استان خبر داد و گفت: توسعه پایدار معاون با حفظ منابع طبیعی امکان پذیر است.
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین از تشکیل کارگروه مشترک معدنی بین سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل منابع طبیعی با هدف بررسی ، کارشناسی و حل مشکلات معادن استان خبر داد و گفت: توسعه پایدار معاون با حفظ منابع طبیعی امکان پذیر است.

پایگاه خبری-تحلیلی چهلستون: علی پرزحمت  در نشست هماهنگی کار گروه معادن استان قزوین که با حضور مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری در سالن جلسات سازمان صنعت، معدن و تجارت برگزار شد،بر حل مشکلات مربوط به معادن و مشکلات منابع طبیعی مربوط به آنها تاکید کرد.

وی، حمایت از معادن را از ماموریت های مهم سازمان صنعت، معدن و تجارت بر شمرد و اظهار داشت : ما علاوه بر حمایت از معادن استان بر حفظ منابع طبیعی نیز تاکید جدی داریم بنابراین اینگونه نیست که ما در هر شرایط بر حمایت از معادن اسرار داشته باشیم بلکه حمایت از معادن، بر اساس قوانین و آئین نامه های مربوطه انجام خواهد شد .
پرزحمت اظهار داشت: معادن نقش موثری را در اشتغالزایی و رشد اقتصادی کشور دارند و ما در رفع مشکلات آنها ضمن در نظر گرفتن اهمیت حفظ منابع طبیعی برنامه های لازم را ارایه خواهیم کرد.
این مسوول اضافه کرد: با توجه به نقش مهم معادن در اشتغالزایی ، توسعه و رشد اقتصادی، در صدد هستیم تا با حفظ منابع طبیعی نسبت به توسعه و پیشرفت این بخش اقدام کنیم .
وی با اشاره به مفاد تفاهمنامه منعقد شده بین سازمان منابع طبیعی کشور و معاونت امور معادن وزارت صنعت، معدن گفت: این تفاهم نامه ضمن پردازش مسایل و مشکلات بخش معدن، وحدت رویه ثابتی را برای فعالیت معادن کشور ایجاد خواهد کرد.
پرزحمت خاطر نشان کرد: این تفاهمنامه گام بلندی در تحقق اهداف هر دو سازمان ایجاد خواهد کرد و ضمن کاهش خسارت به منابع طبیعی از معادن نیز حمایت جدی خواهد شد.
وی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید مسایل و مشکلات با تدبیر و هم اندیشی به آسانی قابل حل هستند، افزود: مشکلات معادن استان در حوزه منابع طبیعی حاد نیست و اگر هم اشکالاتی وجود دارد، با ارجاع به کار گروه مرکزی مرتفع خواهد شد.
استان قزوین دارای 176 معدن فعال است که 30 نوع ماده معدنی از آنها تولید می شود.

برداشت از معادن نباید موجب تخریب منابع طبیعی شود

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری قزوین، منابع طبیعی را متعلق به همه نسل ها دانست و گفت: برداشت معادن نباید موجب تخریب این منابع شود.

علی اکبر اسدالهی در ادامه این نشست بر حل مشکلات معادن با حفظ منابع طبیعی تاکید کرد و با ابراز رضایت از تعامل و توافق وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت حل مشکلات بخش منابع طبیعی، افزود: در برخی از موارد بهره برداری بی رویه مشکلاتی را در این زمینه بوجود آورده است که بدون شک با تفاهم نامه منعقد شده تعامل لازم جهت حل اینگونه مسایل ایجاد می شود.
وی با اشاره به اهمیت بالای حفظ منابع طبیعی، اظهار داشت: برقراری تعامل بیشتر بین سازمان صنعت، معدن و تجارت با اداره کل منابع طبیعی در به حداقل رسانیدن آسیب های احتمالی به منابع طبیعی نقش موثری خواهد داشت.
اسدالهی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص صیانت از منابع طبیعی، تصریح کرد:هر دستگاه وظیفه مربوط به خود را دارد و حفظ منابع طبعی نیز از وظایف ذاتی و اصلی این سازمان می باشد.
وی در ادامه به استقرار برخی از معادن استان در مناطق حساس اشاره کرد و گفت: 25 معدن در نقاط حساس استان که بیشتر در الموت است، واقع شده اند.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان قزوین خاطر نشان کرد: ساماندهی معادن باید به گونه ای باشد که از شکل تخریبی آن جلو گیری شود.
وی پیشنهاد کرد، برخی از معادن که در کوهپایه ها مستقر هستند، می توانند با اقدامات اولیه، مانند ایجاد فضای سبز در کنار معادن از بروز مشکلات زیست محیطی جلوگیری نمایند.
این مسوول تاکید کرد: 70 الی 80 درصد معادن مسایل زیست محیطی قابل حل دارند.
وی بر تعامل و همکاری متقابل در حل مشکلات منابع طبیعی و معادن استان تاکید و گفت : منابع طبیعی بنا ندارد مانعی در کار معادن ایجاد کند اما انتظار دارد معادن تحت نظارت قانونی با در نظر گرفتن حفاظت از منابع طبیعی و حفظ محیط زیست فعالیت کنند.
براساس آخرین آمار ارایه شده، استان قزوین دارای 176 معدن فعال است.

اخبار مشابه :
قزوین چهلستون منابع طبیعی الموت صنعت و معدن معادن
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.