تنها خاطره از پایان روزبه

0 دیدگاه ها
3338
۱۲ آذ ۱۳۹۴
36620151203
تنها خاطره از پایان روزبه

فرهاد رشوند/ یادداشت اول

معتقدم نقطه قوت روزبه، تنها شنیدن انواع نقدها در رسانه‌ها بود و واکنشی منفی و چکشی نشان نداد و می‌شود گفت این تنها خاطره خوب از پایان روزبه! است.
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

یکی از آموزه‌ها و تعالیم قرآن کریم موضوع «امانت» است. در منابع اسلامی اعم از قرآن و روایات فراوان به حفظ امانت و امانت‌داری سفارش شده است. امانت معنای گسترده و وسیعی دارد که هم امانت‌های مالی را دربر می‌گیرد و هم امانت‌های معنوی را شامل می‌شود. قرآن کریم در آیه 58 سوره نساء به موضوع امانت اشاره می‌کند و می‌فرماید: خداوند به شما فرمان می‌دهد که امانت‌ها را به صاحبانش بدهید!

این فرمان شامل تمام امانت‌ها و تعهدها می‌شود. هم امانت‌های مالی را دربر می‌گیرد و هم امانت‌های معنوی را شامل می‌شود. طبق این فرمان کسانی که مردم پیش آنها امانت‌های مالی دارند، باید آنها را در موقع لزوم به صاحبانش برگردانند. و از همه مهم‌تر این‌که افراد جامعه باید حکومت را که مهم‌ترین امانت الهی است به دست اهل آن بسپارند و حاکمان نیز وظیفه دارند پست‌های مهم حکومتی را به دست افراد صالح و شایسته که اهل آن هستند، واگذار کنند و در یک کلام، به امانت‌ها و تعهدها خیانت نشود که خیانت آفت بزرگ جوامع است. اموال، ثروت‌ها، پست‌ها، مسئولیت‌ها، سرمایه‌های انسانی، فرهنگ‌ها و میراث‌های تاریخی همه امانت‌های الهی است که به دست افراد مختلف در اجتماع سپرده می‌شود، و همه موظف‌اند که در حفظ این امانات و تسلیم کردن آن به صاحبان اصلی آن بکوشند، و به هیچ وجه در این امانت‌ها خیانت نشود.

برای این که در اداره امور خیانت روا نشود و کار به تباهی نگراید. باید در هر مرتبه‌ای کار را به کاردان و اداره امور را به اهلش واگذاشت. تصدی یک پست در نظام اسلامی برای کارگزاران خادم یک موهبت است و به‌مثابه مسئولیت دیده می‌شود در این بین جابجایی پست‌ها در یک نظامی که مسئولیت و خدمت به خلق را وظیفه دینی می‌داند نیز امری طبیعی و بدیهی است و اینکه برخی‌ها فکر کنند پستی مدام العمر است و برای تصدی آن پست و مسئولیت عقد اخوتی بسته‌شده باشد در هیچ جای دنیا پذیرفته‌شده نیست و بوی استبداد فردی می‌دهد. همیشه این جمله شهید بهشتی باید نصب العین خدمتگزاران نظام باشد که ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت. در آیین تودیع روزبه استاندار سابق و معارفه همتی استاندار جدید، شاهد عدم حضور روزبه استاندار معزول بودیم که خیلی از حاضرین مات و مبهوت شدند از شنیدن و دیدن این وضعیت!

بارها از سوی مدافعان دولت و منتقدان روزبه، عنوان می‌شد که روزبه در راستای سیاست‌های دولت تدبیر و امید حرکت نمی‌کند که با عدم حضورش این موضوع را برای موافقینش ثابت کرد. گرچه برخی مطالب بچه‌گانه مثل حضور اتوبوسی را پیش کشیدند، ولی عدم جرات‌مندی روزبه در حضور در آیین تودیع اش حتی برای دفاع از عملکردش برای نگارنده مصداق شیفتگان خدمت نیست.

نگارنده به فراست روزبه شک می‌کنم چرا همان موقع که این همه هجمه به وجود آمد و نامه‌ها و طومارها علیه‌اش را دید، دل‌خوش کرد به حمایت کسانی که تا آخر پایش نایستادند در حالی که می‌توانست با یک استعفا و بیانیه جانانه از عملکردش دفاع کند، که نکرد و اینکه می‌توانست در آیین تودیع‌اش نیز از عملکردش دفاع کند که نکرد و قضاوت را به زمان سپرد. گرچه این مسائل به زعم نگارنده جزو نقاط مثبت روزبه نیست اما معتقدم نقطه قوت روزبه، تنها شنیدن انواع نقدها در رسانه‌ها بود و واکنشی منفی و چکشی نشان نداد و می‌شود گفت این تنها خاطره خوب از پایان روزبه! است.

اخبار مشابه :
قزوین روزبه استاندار سابق فرهاد رشوند
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.