بودجه‌ی قزوین؛ عدالت یا مساوات؟

0 دیدگاه ها
1908
سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۰۱
149920160906
بودجه‌ی قزوین؛ عدالت یا مساوات؟
"تعریف پروژه‌های ملی" تنها راه جبرانِ بخشی از کمبود بودجه قزوین است. پروژه جاده قزوین - الموت -تنکابن یکی از نمودهای این راهکار است؛
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

بودجه و جزئیات مربوط به آن یکی از پربحث‌ترین موضوعاتی بشمار می‌رود که همواره در سطح سیاست‌های کلان و اقتصاد خُردِ یک کشور مطرح می‌شود؛ شاخصه‌ی مهمی که در بسیاری از برهه‌های زمانی و موقعیت‌های مختلف مکانی،سرنوشت‌سازو تعیین‌کنندهاست.

به‌طور ویژه در استان قزوین،گلایه‌های متعددی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مبنی بر کم‌بودن بودجه استان نسبت به استان‌های دیگر شنیده می‌شود؛ مسوولان و مدیران استان قزوین به همراه این نماینده‌ها مدعی‌اند که درآمد مالیاتی قزوین و واریز آن به خزانه‌ی دولت بیش از 3 برابر بودجه استان است و حداقل نصف این درآمدها باید به خود استان قزوین تعلق بگیرد، بنابراین دولت موظف است در کاهش و حل این کمبود بکوشد. برای مثال سال در سال 93 به ازای۷۳۳ میلیارد تومان درآمد مالیاتی استان،سهمبودجه قزوین 200 میلیارد تومان بود و به‌طورکلی تنها 3 یا 4 استان در کشور بودجه‌ای کمتر از قزوین دریافت می‌کنند.

از سوی دیگر دولت امااین استدلالِ قزوینی‌ها را به چند دلیل رد می‌کند؛ اول آنکه اگر قرار باشد بخش یا تمام درآمد یک استان را در قالب بودجه به همان استان بدهیم پس کل بودجه کشور باید به خوزستان واستان‌هایجنوبی _که میزان قابل‌توجهی از نفت و فراورده‌های آنرا تولید می‌کنند_اختصاص یابد. دیگر اینکه برخی از استان‌های کشور به دلایل مختلفِ تاریخی،جغرافیایی و یا عوامل طبیعی،عقب ‌مانده‌تر از استان‌هایی مانند استان قزوین هستند و یا فاکتورهایی آسیب‌زا در اطراف خود دارند که هزینه بیشتری برای حل کامل آن‌ها و جبران کاستی‌ها نیاز استتا در روندی هرچند زمان‌بر، این استان‌ها همدر مسیر توسعه قرار بگیرند.

این‌طور به نظر می‌رسد که در خصوصِ اعطای بودجه،نمایندگان قزوین به مساوات اصرار می‌ورزند درحالی‌که دولت به عدالت در این‌باره تأکید می‌کند؛ واضح است که ادله و مستندات دولت موجه‌تر است؛ اما در طرف مقابل چه اقداماتی می‌توان در راستای کاهش این نارضایتی‌ها از کمبود بودجه استانی صورت داد؟

"تعریف پروژه‌های ملی" تنها راه جبرانِ بخشی از این کمبود بودجه است. پروژه جاده قزوین - الموت -تنکابن یکی از نمودهای این راهکار است؛ ازآنجایی که وضعیت جاده تهران-مازندران به یک چالش کشوری تبدیل‌شده است،در سال 82نمایندگان و مسوولان استانی از فرصتِ سفر مقام معظم رهبری به قزوین استفاده کردند و این پروژه تعریف و با استقبال مسئولین کشوری مواجه شد؛ تعریف پروژه‌هایی از این‌دست که هم‌اکنون نیز چند نمونه در سطح استان مشاهده می‌شود، علاوه بر توسعه شهر، جذب سرمایه و حلبرخی از مشکلات شهر با بودجه‌ی ملی، می‌تواندتأثیر مثبتی بر شهرهای دیگر نیز داشته باشد.

البته این موضوع را باید در نظر گرفت که با "بزرگ‌تر شدنِ دولت" دردولت‌های نهم و دهم، درآمدهای آن هرروز کمتر می‌شود و استفاده از روش‌های جایگزینی مانند جذب سرمایه‌گذاران خارجی و همکاریِ بخش خصوصی بسیار مفید فایده است. در این خصوص می‌توان حتی پروژه‌هایی را که توجیه اقتصادی خوبی دارند به‌طور کامل واگذار کرد و با تزریق منابع مالی و فراهم کردن زمینه استفاده از منابع انسانی، گام‌هایی فراتر از افزایش میزان بودجه در استان برداشت و شهر را از زوایای دیگری به بالندگی و شکوفایی رساند.

حدیث حیدری

اخبار مشابه :
بودجه‌ی قزوین عدالت مساوات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.