علی فرج‌زاده‌ها در گفت‌و‌گوی اختصاصی با چهلستون:

اگر ریاست سازمان را به بنده تکلیف کنندمی‌پذیرم

0 دیدگاه ها
1800
جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ ۰۰:۰۰
22020151106
اگر ریاست سازمان را به بنده تکلیف کنندمی‌پذیرم
بنده به خودم به لحاظ حقوقی و شرعی اجازه ورود به این موضوع را نمی‌دهم این جزو وظایف هیات مدیره است، اگر پس از صدور اعتبارنامه‌ها که در آبان ماه صورت می‌گیرد اگر دوستان هیات مدیره به بنده برای ریاست سازمان تکلیف کنند به خاطر استان خودم و نظام مهندسی این مسئولیت را می‌پذیرم.
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

مقدمه: انتخابات نظام مهندسی ساختمان استان قزوین با فراز و نشیب های فروانی در 16 مهر 94 برگزار شد، نتایج انتخابات هم اعلام شد و می‌شود گفت موافقان وضع موجود حائز اکثریت شدند و منتقدین حتی به علی البدل هم نرسیدند، علی‌فرج‌زاده‌ها 46 ساله مدیرعامل اسبق سازمان همیاری شهرداری‌های استان، عضو هیات مدیره نظام مهندسی استان(از سال 77 تاکنون) و نایب رئیس اول سازمان نظام مهندسی کشور و سه دوره عضویت در شورای مرکزی شورای مرکزی نظام مهندسی کشور، در این انتخابات بیشترین آرا را کسب کرد، و در برخی محافل از او به عنوان رئیس آینده نظام مهندسی ساختمان استان اسم برده می‌شود گرچه خودش بیان این موضوع را قانونا و شرعا درست نمی‌داند. اولین گفت‌وگوی چهلستون را با مردی که به احتمال قوی در آینده در خیلی مسایل شهری و استانی از او خواهیم شنید همراه شوید. رسول فرهمند

انتخابات نظام مهندسی استان و کشور بعد از تاخیر و جدال فراوان برگزار شد نظرتان درباره این دوره از انتخابات نظام مهندسی ساختمان چیست؟

اول باید از خانواده نظام مهندسی استان تشکر کنم در انتخابات 16 مهر مشارکت خوبی داشتند، ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی موجب شد که بسیاری از اعضای باتجربه نتوانند در انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان حضور پیدا کنند، بنده نیز که مدیرعامل سازمان همیاری های استان بودم با مساعدت استاندار قزوین و پذیرش استعفایم توانستم در انتخابات ثبت نام کنم و مهندسان استان نیز اعتماد کردند و توانستم آرای اول استان را کسب نمایم.

برخی‌ها از همین حالا شما را به عنوان رئیس آتی نظام مهندسی ساختمان استان می‌شناسند آیا این موضوع را تایید می کنید؟

بنده به خودم به لحاظ حقوقی و شرعی اجازه ورود به این موضوع را نمی‌دهم این جزو وظایف هیات مدیره است، اگر پس از صدور اعتبارنامه‌ها که در آبان ماه صورت می‌گیرد اگر دوستان هیات مدیره به بنده برای ریاست سازمان تکلیف کنند به خاطر استان خودم و نظام مهندسی این مسئولیت را می‌پذیرم.

اگر می شود برنامه‌های خودتان را در صورت اینکه رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان شوید اعلام کنید؟

چه رئیس نظام بشوم و یا نشوم برنامه‌های خودم را پیگیری خواهم کرد، اول برای ارتقای بیشتر کیفیت ساخت و ساز در تمامی فضاهای مسکونی و ... استان با جدیت تلاش خواهم کرد. برنامه دوم ؛استمرار موفقیت‌های فعلی نظام مهندسی ساختمان به ویژه در حوزه مقررارات ملی ساختمان است که شش سال است قزوین حائز رتبه برتر کشور است و این وظیفه هیات مدیره نظام را سنگین‌تر خواهد کرد. تکمیل وظایف هیات مدیره سازمان براساس ماده 15 قانون نظام مهندسی و ماده 73 آیین‌نامه اجرایی قانون برنامه بعدی است که پیگیری می‌کنم و باید وظایف مغفول مانده هیات مدیره مشخص شود.

از طرفی اعضای نظام مهندسی خواستار شفافیت حرفه‌ای و انتفاعی اعضای 11 نفره هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان هستند. تا آنجا که قانون، آیین‌نامه‌ها و شرع اجازه می‌دهد شفاف‌سازی صورت خواهد گرفت. معتقدم همه اعضا براساس قانون می‌توانند فعالیت انتفاعی داشته باشند بعضا تولید ثروت اضافی برای اعضای هیات مدیره و وابستگان آنها در برخی استان‌های دیگر موجب بروز مسایلی شده است برای بالابردن اعتماد اعضا شفاف‌سازی خواهیم کرد.

انتخابات این دوره با حاشیه‌های مواجه شد، استان‌هایی به نتیجه انتخابات و روند آن اعتراض‌هایی داشتند مهندس اکبر ترکان رئیس فعلی سازمان نظام مهندسی کشور هم خواستار بررسی مسایل شدند، اعتراض‌‌ها بیشتر حول چه محوری بود؟

در روز چهارشنبه 29 مهر در ساختمان شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور با حضور مهندس ترکان و سایر اعضا مسایل انتخابات این دوره بررسی شد اینجانب به اتفاق اعضای شورای مرکزی و مهندس ترکان به یک مورد ایراد اساسی وارد کردیم که در تمامی استان‌ها به علت مشکلات نرم‌افزاری، انتخابات با 2 تا 4 ساعت تاخیر برگزار شده و این مشکل موجب شد برخی از مهندسان که از ابتدای زمان قانونی رای‌گیری در محل اخذ رای حاضر بودند نتوانند رای بدهند و اگر این عزیزان در انتخابات حضور داشتند می‌توانست انتخابات نتایج دیگری داشته باشد به این مفهوم که ممکن بود افرادی که انتخاب شدند آرای شان بیشتر می‌شد یا ممکن بود برخی افراد دیگری انتخاب می‌شدند. البته مقرر شد کمیسیونی تشکیل شود و اطلاعات جمع آوری شده را به وزارت راه و شهرسازی برای رسیدگی ارایه کند.

فکر می کنید این رسیدگی در تغییر نتایج انتخابات موثر خواهد بود؟

این موضوع بسته به نظر وزرات راه و شهرسازی و وزیر مربوط است وظیفه ما انعکاس مسایل همراه با مستندات است.

در قزوین نزدیک 9 هزار نفر مهندس عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند، چه میزان در این انتخابات شرکت داشتند اساسا مشارکت مهندسان چطور بود؟

در قزوین حدود 8400 نفر اعضای حقیقی ثبت شده در زمان انتخابات این دوره بودند و حدود 3200نفر در انتخابات شرکت کردند که می‌شود 38 درصد مشارکت، اما معتقدم به علت مشکلات نرم‌افزاری در ابتدای رای‌گیری در قزوین به مدت حدود 3 ساعت حدود هزار تا 1200 نفر موفق به ارایه آرای خود نشدند با جمع این اعداد می شود گفت مشارکت قزوین نزدیک به 50 درصد بوده است.

مشارکت این دوره انتخابات نظام نسبت به دور گذشته چطور بوده است ؟

در سه سال پیش انتخابات نظام مهندسی قزوین با 61 درصد مشارکت بیشترین مشارکت را داشته است با مشارکت 50 درصدی امسال به نظر بنده، در این دور شاهد 11 درصد کاهش مشارکت هستیم.

به نظر شما چه دلایلی می‌تواند عامل این کاهش باشد؟

اگر توجه کنید صنعت ساختمان و ساخت وساز بیشتر از 2 سال است که با رکود بی‌سابقه‌ای مواجه است و وقتی اعضای پروانه‌دار نظام موفق به ارایه خدمات حرفه‌ای و تخصصی خود نمی‌شوند درآمد و انتفاعی ندارند و این مسایل موجب نارضایتی خواهد شد و مشارکت را پایین خواهد آورد

ارتباط نظام مهندسی ساختمان را با شهرداری در دوره جدید چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

قانون نظام مهندسی ساختمان، آیین نامه‌های اجرایی آن و مباحث مقررات ملی ساختمان ارتباط نظام مهندسی و شهرداری را به طور کامل مشخص کرده است؛ ارایه مجوز آغاز و پایان کار ساختمانی با شهرداری‌هاست و ارایه خدمات طراحی، اجرا و نظارت هم بر عهده نظام مهندسی می‌باشد. این دو نهاد در ایجاد یک محصول به عنوان ساختمان، مکمل همدیگرند و سعی می‌کنیم با تعامل بیشتر و سازنده‌تر نفع شهروندان را تامین کنیم.

به عنوان یک عضو با سابقه هیات مدیره نظام استان و کشور، حضور اعضای نظام مهندسی ساختمان را در پارلمان‌های محلی برای فعالیت نظام یک فرصت می‌دانید یا یک تهدید؟

در گذشته در شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور، یک مصوبه داشتیم و اعضای هیات مدیره‌های نظام مهندسی استان‌ها را برای حضور در انتخابات شوراهای شهر تشویق می‌کردیم؛ در شوراهای شهر بحث مدیریت شهری مطرح است و معتقدیم باید به این موضوع به صورت حرفه‌ای و تخصیی توجه شود و مهندسان در هفته رشته موجود می‌توانستند اقدامات مفیدی صورت دهند؛ گرچه ابلاغیه دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی خط بطلانی بر روی این نظریه کشید و منجر به این شد خیلی از افراد با تجربه هیات مدیره فعلی نظام مهندسی که در شوراهای شهری حضور دارند نتوانند در انتخابات شرکت کنند.

اساسا حضرتعالی ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی را در این خصوص درست می‌دانید یا نه؟

ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی کاملا غیرقانونی است‌. آیین‌نامه اجرایی نظام مهندسی ساختمان 124 ماده دارد. در ماده 123 این آیین‌نامه آمده است هرجا در محدوده این آیین‌نامه جایی ابهام یا سکوت باشد هیات دولت به وزیر راه و شهرسازی اختیار داده با صدور ابلاغیه ابهام را برطرف سازد. وزیر فعلی هم با استناد به این ماده، ابلاغیه عدم حضور کارکنان و شاغلین وزارت کشور و اعضای شوراهای شهر را در هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان‌ها صادر کرده است.

اما ما معتقدیم در ماده 59 آیین‌نامه دو شرط اصلی از شرایط نامزدی در هیات مدیره نظام مهندسی و حتی در ماده 11 قانون 6 شرط از شرایط دیگر کاندیداتوری با شفافیت کامل آمده است و وزیر به استاند ماده 123 یک شرط جدید اضافه کرده است و این اشتباه است.

معتقدیم اگر ماده 11 باید تغییر کند فقط مجلس شورای اسلامی حق دارد این قانون را تغییر دهد و اگر ماده 59 آیین‌نامه باید تغییر کند هیات دولت باید آنرا تغییر دهد، بندی که وزیر اضافه کرده است اشتباهی بزرگی است و ما با این استدلال آن را غیر قانونی می‌دانیم گرچه باید دیوان عدالت اداری ورود پیدا می‌کرد که نکرد.

سخن آخر!

تشکر می‌کنم از شما و تصریح می‌کنم هدفم از این مصاحبه صرفا ارایه اطلاعات درست در حوزه نظام مهندسی به مردم است.

اخبار مشابه :
علی فرج‌زاده‌ها، نظام مهندسی ساختمان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.