اتمام مایه‌کوبی بروسلوز در شهرستان البرز

0 دیدگاه ها
1581
سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ۱۳:۰۱
18720151103
اتمام مایه‌کوبی بروسلوز در شهرستان البرز
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان البرز گفت: عملیات مایه‌کوبی علیه بیماری بروسلوز (تب مالت)بره و بزغاله در سال جاری توسط پرسنل بخش دولتی دامپزشکی البرز با مایه‌کوبی 37هزارو598 راس دام در شهرستان البرز به پایان
پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون :

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان البرز گفت: عملیات مایه‌کوبی علیه بیماری بروسلوز (تب مالت)بره و بزغاله در سال جاری توسط پرسنل بخش دولتی دامپزشکی البرز با مایه‌کوبی 37هزارو598 راس دام در شهرستان البرز به پایان رسید.

پایگاه خبری-تحلیلی چهلستون: علی آقاجان نیا معلم با بیان اینکه بیماری تب مالت، از دو بعد اقتصادی و بهداشتی حائز اهمیت است، اظهار کرد: این بیماری جزء بیماری‌های عفونی و مشترک بین انسان و دام بوده و صرفا از دام به انسان منتقل می‌شود.

وی افزود: به همین علت اهمیت پیشگیری از بروز این بیماری در دام‌ها جزء برنامه‌های هرساله‌ دامپزشکی بوده و امسال نیز این اداره 37هزار و 598  راس دام سبک را واکسینه کردند که 25هزار و225 راس آن گوسفند و بز بالغ و 12هزار و373 راس نیز بره و بزغاله است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان البرز در خصوص این بیماری توضیح داد: بیماری تب مالت یا بروسلوز در دام موجب سقط جنین و کاهش تولید شیر آن می‌شود که در گوسفند و بز عمده مساله‌ی این بیماری سقط جنین و ایجاد نازایی در دام مبتلا است.

وی خاطرنشان کرد: دام‌های مبتلا به این بیماری معمولاَ در اولین دوره آبستنی سقط جنین کرده و در هنگام سقط جنین و تا مدتی پس از آن، با دفع ترشحات به شدت آلوده رحمی، باعث آلودگی محیط شده که خود زمینه آلودگی را برای سایر حیوانات گله و نیز انسان فراهم می‌سازد.

معلم در خصوص علائم این بیماری در گوسفند و بز اضافه کرد: مهم‌ترین علامت این بیماری، سقط جنین است و به همین خاطر است که این بیماری را بیماری تب سقط دهنده نیز می‌نامند.

وی در خصوص راه‌های پیشگیری دام‌ها از ابتلا به این بیماری توضیح داد: رعایت نکاتی چند از قبیل؛ واکسیناسیون‌ گوساله‌های‌ ماده‌ در سن‌ ۳ تا ۶ ماهگی‌. واکسیناسیون‌ بره‌ و بز غاله‌ از ۳ماهگی‌ تا یک‌ ماه‌ قبل‌ از جفت‌گیری، جدا کردن‌ دام‌های‌ سقط شده‌ از گله‌ و جلوگیری‌ از تماس مستقیم‌ با ترشحات‌ رحمی‌ و جفت‌ دام‌های‌ سقط شده‌، خونگیری‌ و انجام‌ آزمایش‌های‌لازم‌ بر روی‌ دام‌های‌ مشکوک‌ وهدایت‌ دام‌های‌ آلوده‌ به‌ کشتارگاه‌ از جمله اقدامات‌ بهداشتی‌ در همین راستا بوده است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان البرز تاکید کرد: با توجه به این‌که این بیماری تنها از طریق دام به انسان سرایت می‌کند، مهم است که عموم مردم در رعایت نکات بهداشتی از قبیل مصرف لبنیات پاستوریزه و دوری از تماس مستقیم با دام‌های مشکوک، نهایت تلاش را داشته باشند.

اخبار مشابه :
قزوین تب مالت بیماری دام بیماری دامپزشکی
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری - تحلیلی چهلستون در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شماپیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

هنوز نظری وارد نشده است!

دیدگاه خود را در مورد این خبر نشر دهید.

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.